Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Korytarz życia - jakie zasady panują na drodze?

Korytarz życia - jakie zasady panują na drodze?

Natężenie ruchu na drogach sprawia, że codziennie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Niestety, ale wypadki są na porządku dziennym i często niosą za sobą przykre konsekwencji. W takich sytuacjach kluczowa jest szybka reakcja służb ratunkowych, a do niej jest potrzebne odpowiednie zachowanie uczestników ruchów. Dlatego też warto tworzyć korytarz życia. Co to jest i jak go stworzyć – to przedstawiamy w naszym poradniku.

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia to praktyka ratunkowa, która zyskała uznanie na wielu drogach świata, w tym w Polsce. Jest to sposób organizowania ruchu na autostradach lub drogach ekspresowych w sytuacji, gdy doszło do wypadku i konieczna jest szybka interwencja służb ratunkowych. Kierowcy, tworząc korytarz życia, umożliwiają bezproblemowe i szybkie dotarcie policji, karetek pogotowia oraz straży pożarnej do miejsca zdarzenia.

Zalety tej praktyki są nieocenione, ponieważ każda minuta w sytuacjach kryzysowych może decydować o życiu i zdrowiu poszkodowanych. Statystyki pokazują, że dzięki szybszemu dostępowi do miejsca wypadku możliwe jest znaczące skrócenie czasu oczekiwania na pomoc, co bezpośrednio przekłada się na większe szanse na uratowanie życia i zminimalizowanie skutków obrażeń. Korytarz życia to również świadectwo społecznej odpowiedzialności i empatii, pokazujące, jak skoordynowane działania mogą przynosić realne korzyści w krytycznych sytuacjach.
 

Korytarz życia - jakie panują zasady

Korytarz życia – zasady

W Polsce, jak i w wielu innych krajach, kierowcy są zobowiązani do tworzenia korytarza życia w przypadku zatorów drogowych spowodowanych wypadkiem. Uformowanie go nie jest zadaniem trudnym, a pomoże Ci w tym zasada prawej ręki. Gdy nie wiesz, do którego pasa skierować swój pojazd, to zależności od liczby pasów, wyciągnij kciuk i jeden, dwa lub trzy palce. To one wskażą Ci jak skręcić kierownicą.

Na drodze dwupasmowej korytarz życia tworzy się stosunkowo łatwo, kierowcy na lewym pasie powinni przesunąć się maksymalnie do lewej strony, a Ci na prawym pasie powinni podążyć do prawej krawędzi. 

Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku jedni trzy-, cztero- lub o większej liczbie pasów. W takiej sytuacji uczestnicy ruchu na skrajnym, lewym pasie powinni się przesunąć maksymalnie do lewej strony. Za to pozostali, powinni kierować się na prawo. W ten sposób powstanie korytarz życia. Zasady te są uniwersalne i stosuje się je w różnych krajach na świecie na drogach publicznych. Jazda po torze nie wymaga zastosowania tych zasad, lecz gdy jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji na obiekcie wyścigowym, także musisz umożliwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu.

Pamiętaj też, o tym, że tworzenie korytarza życia należy rozpocząć już w sytuacji, gdy dojeżdżasz do zatoru drogowego. Bardzo prawdopodobne jest, że powstał on w wyniku wypadku, więc lada chwila służby ratunkowe będą musiały przejechać. Dlatego też od razu skieruj swoje auto do odpowiedniej krawędzi jezdni. Te zasady zastosuj, przemierzając darmowe autostrady w Polsce, odcinki płatne oraz inne drogi publiczne.

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących korytarza życia?

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, korytarz życia jest nie tylko rekomendacją, ale przede wszystkim obowiązkiem prawnym. Przepis dotyczący formowania go wszedł w życie 6 grudnia 2019 roku. Wraz z wprowadzeniem życie tych regulacji zasadne stały się pytania dotyczące ewentualnych kar. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym dopuszcza możliwość ukarania uczestnika ruchu, jeśli ten nie ułatwi przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. Za takie wykroczenie grozi mandat karny w kwocie od 500 do 2500 złotych.

 


Zobacz inne aktualności