Jak dbać o akumulator i sprawdzić jego stan?

Jak dbać o akumulator i sprawdzić jego stan?

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów budowy samochodu, ponieważ to on jest odpowiedzialny za utrzymanie zasilania w aucie. Jeśli jest niesprawny to będziesz mieć problemy z uruchomieniem auta. Dlatego warto o niego dbać i na bieżąco sprawdzać jego stan. Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć jak to poprawnie zrobić. 

Jak działa akumulator?

Działanie akumulatora można porównać do sposobu, w jaki funkcjonuje bateria. Jest to swoisty bank energii w aucie, bez niego niemożliwe jest uzyskanie zasilania w pojeździe. W akumulatorze są umieszczony elektrody, które odpowiadają za powstawanie energii elektrycznej. Ta jest wykorzystywana przez rozrusznik do uruchomienia silnika, następnie do dostarczenia zasilania do radia, klimatyzacji, ogrzewania szyb czy foteli. Przejażdżki samochodami bez sprawnego akumulatora są niemożliwe.

Po wyłączeniu silnika prąd jest wykorzystywany do utrzymania napięcia niezbędnego wybranym elementom pojazdu. Utracona energia podczas postoju jest uzupełniana dzięki alternatorowi, czyli części odpowiedzialnej za „produkcję” prądu podczas jazdy. 

Co prowadzi do rozładowania akumulatora?

Co może prowadzić do rozładowania akumulatora?

Czynników, które wpływają na rozładowanie akumulatora jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest niska temperatura powietrza. Do utraty zasilania w aucie bardzo często dochodzi zimą. A to dlatego, że podczas niskich temperatur spada pojemność akumulatora i nie jest on w stanie zmagazynować odpowiedniej ilości energii. 

Jednak latem również może dochodzić do rozładowania baterii auta. Wpływ na to może mieć wysoka temperatura. Akumulatory działają optymalnie, gdy termometry wskazują około 20°C, gorąca aura może więc prowadzić do ich rozładowania. 

Korzystanie ze zbyt wielu urządzeń, które obciążają zasilanie również może prowadzić do utraty zasilania w aucie. Długie słuchania radia na postoju lub korzystanie z włączonej klimatyzacji to sytuacje, które mogą zaowocować rozładowaniem akumulatora. Różnego rodzaj sensory, np. kontroli trakcji lub tempomatu też potrzebują do swojego działania energii elektrycznej. Również, gdy podczas jazdy ładujesz telefon/tablet/nawigację a do tego mocno chłodzisz wnętrze auta może się okazać, że akumulator nie będzie w stanie wytworzyć napięcia, które jest niezbędne do ponownego naładowania auta.

Brak zasilania w pojeździe może też wynikać z uszkodzenia alternatora. Jeśli ten element nie działa poprawnie to niemożliwe może się okazać „uzupełnienie” energii w akumulatorze. Dlatego też warto dowiedzieć się jak dbać o akumulator samochodowy. 

Rozładowany akumulator – co zrobić, żeby go naładować?

Jeśli przekręciłeś kluczyk w stacyjce a mimo to auto nie odpaliło to znaczy, że najprawdopodobniej doszło do rozładowania akumulatora. W takiej sytuacji nie uruchomisz silnika ani żadnego elementu, który wymaga do swojego działania prądu. Gdy tak się stanie, to musisz jak najszybciej naładować akumulator.

W tym celu warto skorzystać z prostownika. Jest to urządzenie, które odpowiada za uzupełnienie brakującej energii. Wystarczy, że podłączysz go do zasilania, a następnie do akumulatora i po kilku/kilkunastu godzinach „bateria” do Twojego auta powinna być sprawna.

Jeśli jednak nie masz aż tak dużo czasu a musisz uruchomić pojazd to możesz skorzystać z kabli rozruchowych. To dobry sposób na to, żeby dostarczyć do auta energię niezbędną do uruchomienia silnika. Możesz to zrobić podłączając kable do sprawnego auta lub skorzystać z powerbanka do rozruchu samochodu.

Jak dbać o akumulator?

Jak dbać o akumulator zimą i latem?

Warto wiedzieć, jak dbać o akumulator, żeby jednak uniknąć takich sytuacji. W tym celu warto regularnie sprawdzać napięcie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy zasilanie jest na odpowiednim poziomem. Zarówno zimą, jak i latem warto też do minimum ograniczyć korzystanie z urządzeń, które mogą obciążać akumulator. Dlatego też zrezygnuj z ładowania tabletu, jeśli nie jest on Ci potrzebny podczas jazdy, czasem warto też o kilka stopni podnieść temperaturę, po to, żeby klimatyzacja nie przyczyniła się do rozładowania akumulatora. 

Masz auto, którym jeździsz sporadycznie i zastanawiasz się, jak dbać o akumulator zimą? W tej sytuacji dobrym wyjściem może być umieszczenie go w specjalnym pokrowcu, który o kilka stopni podwyższy temperaturę. 

Jak sprawdzić akumulator?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy bardzo ważna jest profilaktyka. Jeśli nie jesteś przekonany o tym, czy akumulator w Twoim pojeździe jest sprawny, to warto się o tym przekonać. W tym celu możesz się udać do warsztatu samochodowego lub na stację kontroli pojazdów. Oddając się w ręce profesjonalistów nie musisz się zastanawiać, jak sprawdzić akumulator miernikiem. Specjalista w serwisie sprawdzi napięcie i upływność prądu, dzięki czemu będziesz wiedzieć zasilanie w Twoim aucie jest na odpowiednim poziomie.


Zobacz inne aktualności