Samochody do miasta – 5 ciekawych modeli

Samochody do miasta – 5 ciekawych modeli

Jeżdżenie po mieście różni się od jazdy po autostradzie czy po wiejskich drogach. Miejskie ulice wymagają od kierowcy innych umiejętności i charakteryzują się innym rytmem. Dlatego też samochody do miasta cieszą się aż tak dużą popularnością. Jakie cechy powinno mieć idealne auto miejskie? Czytaj dalej, a poznasz najlepsze modele tego typu.

Samochód miejski – czyli jaki?

W ruchu miejskim można znaleźć różnego rodzaju pojazdy. Producenci aut, chcąc zadbać o komfort podróżujących, starają się tworzyć coraz większe samochody. Stąd też rosnąca popularność SUV-ów, które jeszcze kilkanaście lat temu były spotykane tylko w terenie. Teraz jednak tego typu pojazdy można często spotkać w aglomeracjach, a ich kierowcy starają się parkować w ciasnych uliczkach.

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Kiedyś jako samochód do miasta wybierano pojazdy z segmentu A. Były to malutkie auta, takie jak np. Fiat Panda, Kia Picanto czy też Renault Twingo. Jednak producenci samochodów starają się coraz częściej powiększać swoje pojazdy, przez co teraz bardzo często to modele z segmentu B są postrzegane jako małe samochody do miasta.

Niezależnie od tego, do jakiej grupy należy dany auto, powinien on spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinien mieć kompaktowe rozmiary, aby łatwo parkować i manewrować w ciasnych uliczkach. Warto też, żeby miało dobrą widoczność z wnętrza. Dzięki temu łatwo ocenisz odległości i unikniesz przeszkód. Samochody do miasta powinny być zwinne i elastyczne, żeby sprawnie się nimi przemieszczać.

Istotnym aspektem jest także niskie zużycie paliwa. Jazda po mieście, szczególnie w dużych korkach może przyczyniać się do wyższego spalania. Dlatego też samochód do miasta powinien być oszczędny. Auto powinno też być łatwe w obsłudze. Ważne też, żeby było wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak asystent parkowania czy hamowanie awaryjne. 

Jeśli mieszkasz poza miastem, ale codziennie podróżujesz do wybranej aglomeracji, to postaw na pojazd, który też dobrze się sprawdzi na trasie. Nie musi to być od razu samochód do przejażdżki po torze, lecz warto, żeby zapewniał dynamiczną jazdę na dłuższym odcinku.

Samochody do miasta – Top 5 modeli

Wiesz już, jakie cechy powinien mieć miejski pojazd oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego auta. Teraz warto przyjrzeć się poszczególnym modelom.

Toyota Aygo czerwona

Toyota Aygo

Toyota Aygo to samochód kompaktowy o mocnym charakterze miejskim. Należy do kategorii segmentu A i jest najmniejszym modelem w ofercie japońskiej marki. Aygo jest produkowane od 2005 roku i słynie z niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nadaje się do jazdy po mieście. Na przestrzeni lat przechodził różne aktualizacje i zmiany. Najnowsza wersja, Toyota Aygo X, została wprowadzona jako nowoczesny miejski crossover.

Volkswagen Up
© M 93 / Wikimedia Commons

Volkswagen Up!

Volkswagen Up! to mały samochód miejski produkowany od 2011 roku. Należy do kategorii segmentu A, co czyni go jednym z pojazdów miejskich marki Volkswagen. Up! jest znany ze swoich kompaktowych wymiarów i wydajnej konstrukcji, dzięki czemu doskonale nadaje się do jazdy po mieście. Jest dostępny z różnymi opcjami silnika, w tym wersjami benzynowymi i elektrycznymi, takimi jak e-Up!

KIA Piacanto

Kia Picanto

Kia Picanto to kompaktowy samochód, który należy do segmentu A, co czyni go małym autem miejskim. Od czasu wprowadzenia na rynek w 2003 roku model przeszedł trzy generacje rozwoju. Znany ze sportowej i kompaktowej konstrukcji, Picanto oferuje zaskakującą przestrzeń wewnętrzną i inteligentne technologie.

Renault Twingo
© M 93 / Wikimedia Commons

Renault Twingo

Renault Twingo to samochód kompaktowy produkowany przez francuskiego producenta od 1993 roku. Pierwsza generacja Twingo była trzydrzwiowym hatchbackiem. Na przestrzeni lat przeszedł kilka zmian. Aktualnie Twingo jest dostępne w wersji spalinowej oraz elektrycznej.

Fiat 500 do miasta

Fiat 500

Fiat 500 to kultowy samochód kompaktowy, który od czasu swojej premiery zyskał ogromną popularność. Nowoczesna wersja tego auta została ponownie wprowadzona w 2007 roku jako samochód miejski w stylu retro, będący hołdem dla swojego klasycznego poprzednika. Jest znany ze swoich kompaktowych rozmiarów, stylowego wyglądu i opcji dostosowywania. To model, który często jest wybierany jako samochód dla kobiety.

Podsumowując, wybór auta miejskiego zależy od indywidualnych potrzeb i priorytetów. Warto jednak zwrócić uwagę na kompaktowe rozmiary, ekonomikę jazdy i nowoczesne technologie, które uczynią jazdę po mieście prostszą i bardziej przyjemną.


Zobacz inne aktualności