Kolizja – ile punktów otrzymuje sprawca?

Kolizja – ile punktów otrzymuje sprawca?

Podczas poruszania się po drogach często dochodzi do kolizji czy też wypadków. Są to zdarzenia niebezpieczne, które mogą mieć poważne reperkusje. Ich sprawcy muszą się też liczyć z poważnymi karami. Warto być świadomym mandatu, jeśli przydarzyła Ci się kolizja. Ile punktów dostaniesz? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kolizja w świetle przepisów

Kolizje drogowe to zdarzenia dość powszechne na polskich drogach. Według danych podanych przez Biuro Ruchu Drogowego KGP w 2023 roku doszło do 365991 takich zdarzeń. To prawie o 4000 kolizji więcej niż w roku poprzednim. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie tego typu zdarzenia są odnotowywane przez organy ścigania. Stąd też ta liczba może być większa.

Co ciekawe, kolizja drogowa nie jest ściśle zdefiniowana w przepisach Ustawy Prawo o ruchu drogowy czy też w kodeksie wykroczeń. Jako taką sytuację, rozumiane jest zdarzenie w ruchu lądowym, spowodowane przez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała bądź rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni. 

Przytoczona powyżej definicja jest stosowana przez policjantów, organy sądownicze oraz ubezpieczycieli. Przekładając ten opis na bardziej zrozumiały język, można stwierdzić, że kolizja jest wypadkiem, w którym nie ma ofiar. Ważnym aspektem jest, że jazda po torze jest wyłączona z ruchu lądowego, więc kolizje podczas wyścigów nie podlegają mandatom.

Ile punktów karnych i jaki mandat można otrzymać po kolizji?

Zgodnie z wykładnią prawną kolizje są traktowane jako wykroczenia. Minimalna wartość mandatu to 500 złotych. Jeśli jednak do takiej sytuacji doszło w wyniku złamania przepisów, np. nastąpiło przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, to wtedy mandat będzie miał wysokość 1000 złotych. 

Jest to jednak kwota podstawowa. Ostateczna wysokość kary może być zdecydowanie wyższa. Wszystko zależy od przewinień, które popełnił sprawca zdarzenia, jakim jest kolizja. Ile punktów można dostać maksymalnie? Jeśli doszło do kilku zdarzeń, które mają poważne reperkusje, np. doszło do wyprzedzania w miejscu niedozwolonym czy też złamania innych przepisów to łącznie może się do zakończyć sprawą sądową i karą utraty prawa jazdy i grzywny w wysokości do 30000 złotych.

Zastanawiasz się, co Cię czeka, jeśli przydarzy Ci się kolizja na parkingu? Mandat w takiej sytuacji powinien przyjąć minimalną wartość, czyli 500 złotych. Do tego można się spodziewać 6 punktów karnych.

Kolizja na drodze

Jak zachować się po kolizji?

Choć takie sytuacje mogą wywoływać stres, ważne jest, aby zachować spokój i postępować zgodnie z ustalonymi procedurami. Przede wszystkim zabezpiecz miejsce zdarzenia i oceń, czy żaden z uczestników tej sytuacji nie potrzebuje pomocy. Włącz światła awaryjne i, jeśli to możliwe, ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdów. Gdy to możliwe przestaw auta tak, żeby nie stanowiły zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Jeśli obie strony są w stanie porozumieć się co do okoliczności zdarzenia i nie ma żadnych wątpliwości co do tego, kto jest sprawcą, można spróbować rozwiązać sprawę bez udziału policji. W takim przypadku warto spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Gdy jednak taka sytuacja nie jest możliwa, to na miejsce warto wezwać policję – to ona rozstrzygnie sporne kwestie, które obejmuje dana kolizja drogowa. Mandat i punkty w takiej sytuacji będą nie do uniknięcia.

Polecane produkty
Jazda Ktm X-bow po torze
299,00 zł
od 269,00 zł
Ferrari F12berlinetta na torze Krzywa
749,00 zł
od 599,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 373,00 zł

Kiedy powinna zjawić się policja na miejscu zdarzenia? Oto potencjalne sytuacje:

  • nie ma zgody co do tego, kto jest sprawcą,
  • sprawca jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • któryś z uczestników nie posiada ważnych dokumentów, takich jak prawo jazdy lub ubezpieczenie OC,
  • wystąpiły poważniejsze uszkodzenia pojazdów, które mogą rodzić wątpliwości co do ich dalszego użytkowania,
  • podejrzewasz, że sytuacja może mieć bardziej skomplikowany charakter prawny.

Bez względu na to, czy na miejsce zdarzenia była wzywana policja, czy też nie, konieczne jest zgłoszenie szkody swojemu ubezpieczycielowi. Warto to zrobić jak najszybciej, aby uniknąć opóźnień w procesie likwidacji szkody.

 


Zobacz inne aktualności