Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Tablice dyplomatyczne – jak wyglądają i co oznaczają?

Tablice dyplomatyczne – jak wyglądają i co oznaczają?

Znajomość tablic rejestracyjnych to aspekt, który mocno pomaga na drodze. Dzięki temu możesz poznać, jakie auto właśnie mijasz, czy też wyprzedzasz. Warto więc się zapoznać z poszczególnymi rodzajami. Zastanawiasz się, jak wyglądają tablice dyplomatyczne? Zaraz Ci to wyjaśnimy.

Tablice dyplomatyczne – jak wyglądają?

Tablice rejestracyjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu w Polsce. Służą do jego identyfikacji, dlatego też są bardzo ważne. Jej brak może skutkować sowitym mandatem od policji oraz innymi przykrymi konsekwencjami. Podróżując po kraju, znajdziesz różne rodzaje tablic rejestracyjnych. Standardowo pojazdy są wyposażone w białe oznaczenia. Poza tym po drogach poruszają się też samochody z żółtymi, zielonymi, czy też niebieskimi blachami.

I na tym ostatnim wariancie chcemy się skupić. Niebieski kolor przynależy do tablic dyplomatycznych w naszym kraju. Dostępne są warianty jedno- i dwurzędowe. Ten pierwszy rodzaj ma wymiary 520 × 114 mm, a ten drugi 305 × 214 mm. Na niebieskich blachach umieszczone są białe znaki. Biorąc pod uwagę kolor, od razu nasuwa się pytanie, co z paskiem w tym samym kolorze, który jest znany ze standardowych oznaczeń? A no tego nie zobaczysz na tablicach dyplomatycznych, tak samo, jak brakuje na nich znaku PL oraz atrybutu Unii Europejskiej. Od 2017 roku na tym oznakowaniu znajduje się symbol z literami „CD” lub „CC”.

Komu przysługują tablice dyplomatyczne?

Komu przysługują tablice dyplomatyczne w Polsce?

Wiesz już, jak wyglądają tablice dyplomatyczne. Warto też poznać, kto może z nich korzystać w naszym kraju. Przede wszystkim są one przyznawane ambasadorom i członkom misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce. Obejmuje to ambasadorów, attachés, radców i innych oficjalnych przedstawicieli ambasad.

Poza tym takie tablice w Polsce mogą być widoczne na pojazdach członków międzynarodowych organizacji z siedzibą lub przedstawicielstwem w Polsce, takich jak Komisja Europejska, Międzynarodowa Organizacja Pracy czy Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Ponadto dyplomatyczne tablice rejestracyjne mogą być przyznane pracownikom poszczególnych placówek. Osoby, które nie są oficjelami w ścisłym tego słowa znaczeniu, wykonują ważne funkcje wspierające działalność ambasad i konsulatów. Zazwyczaj otrzymują one blachy dyplomatyczne, które różnią się oznaczeniami od tych przypisanych wyższym rangą przedstawicielom.

Dyplomatyczne numery rejestracyjne mogą być też przyznane specjalnym misjom lub delegacjom, które przybywają do Polski na ważne konferencje międzynarodowe lub w innych szczególnych okolicznościach.

Tablica dyplomatyczna

Wyjaśniamy co oznaczają dyplomatyczne numery rejestracyjne

Tablice dyplomatyczne są przyznawane autom osobowym i możesz je spotkać na drogach w naszym kraju. Zazwyczaj wyposażone w nie są auta osobowe, które mają wygodnie przewozić oficjeli, raczej nie spotkasz ich na pojazdach, których przeznaczeniem jest jazda po torze

Standardowo, są one wydawane przez wojewodę mazowieckiego. Stąd też na każdej z nich znajdziesz literę „W”. Następne trzy cyfry to kod, który jest przypisany do danego kraju lub organizacji. Aktualnie wykorzystywane są numery od 001 do 116, przy czym 095 jest nieprzydzielone. Oto kilka często występujące kody: 

  • 001 – USA
  • 002 – Wielka Brytania
  • 003 – Francja
  • 004 – Kanada
  • 005 – Niemcy
  • 054 – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej
  • 064 – Organizacja Narodów Zjednoczonych
  • 065 – Rosja

Kolejne trzy znaki to kod przeznaczenia pojazdu. Są to też z góry przypisane liczby, które odpowiadają danemu typowi samochodu. Np. numery od 001 do 199 oznacza prywatne pojazdy personelu dyplomatycznego ambasady a 500-501 to służbowe pojazdy ambasadora (szefa misji). 

Poza tym, na tablicach znajdują się oznaczenie „CD” (Corps Diplomatique) lub „CC” (Corps Consulaire). Dzięki temu systemowi, pojazdy posiadające tablice dyplomatyczne są łatwo rozpoznawalne i mogą korzystać z określonych udogodnień, co jest częścią międzynarodowych zwyczajów politycznych. Umożliwia to sprawną i bezpieczną pracę dyplomatów i przedstawicieli międzynarodowych na terenie Polski.

 


Zobacz inne aktualności