Tor Monza – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Tor Monza – historia, ciekawostki, zwiedzanie

Jeden z najstarszych torów wyścigowych na świecie był świadkiem wielu ciekawych zdarzeń. Przez lata na tym obiekcie ścigali się najlepsi kierowcy na świecie. „Świątynia Prędkości” uwielbia kierowców, którzy nie boją się jechać na maksa, warto poznać jej historię. Na razie zrób to razem z nami a w przyszłości możesz udać się na Monzę i zwiedzić każdy jej zakamarek.

Monza – 100 lat historii

W 1922 roku Włosi postanowili wybudować tor wyścigowy pod Mediolanem. Jego budowa zajęła zaledwie 110 dni, tempo rekordowe, nieosiągalne dla wielu. A było to możliwe dzięki stworzeniu owalnej nitki, na której mogły się ścigać pierwsze w historii samochody wyścigowe. Był to trzeci w historii świata (po Brooklands i Indianapolis) stały obiekt. Od tego czasu na torze były pokonywane kolejne rekordy prędkości. Owalna część nitki była wykorzystywana aż do lat 60. XX wieku. W 1961 roku doszło do tragicznego wypadku Wolfganga von Tripsa, w którym zginął nie tylko kierowca, lecz także 15 widzów. Wtedy podjęto decyzję o zaprzestaniu ściągania na owalu.

To tragiczne zdarzenie nie przekreśliło jednak toru, na którym nadal odbywały się wyścigi. W momencie, gdy zdecydowano się na utworzenie Formuły było jasne, że Monza ugości najszybszych kierowców na świecie. Tak się oczywiście stało, pierwsze zawody wygrał Giuseppe Farina, dzięki czemu został mistrzem świata. Od tego czasu kierowcy F1 raz w roku ściągają się na tym obiekcie. Wyjątkiem był rok 1980, kiedy to Monza była przebudowana a Grand Prix Włoch odbyło się na torze Imola. 

Tor Monza - historia, ciekawostki, zwiedzanie

Monza – tor dla miłośników szybkości

Nie bez powodu tor pod Mediolanem jest nazywany „świątynią szybkości”. Bardzo długie proste oraz szybkie zakręty takie jak Curva Parabolica czy Curva Grande pozwalają osiągać bardzo wysokie prędkości. Większość kierowców przez 75% trwania okrążenia jadą z maksymalną prędkością. Bolidy F1 są w stanie osiągnąć na nim prędkość sięgającą 360 km/h.

Monza to tor, na którym co roku zbierają się fani Ferrari. Wyścig na tym obiekcie jest traktowany jako domowy dla tej stajni. Nic więc dziwnego w tym, że czerwone bolidy aż 19-krotnie okazywały się najszybsze podczas Grand Prix Włoch na Monza. F1 to seria nieodłącznie powiązana z Ferrari. Michael Schumacher, który największe triumfy święcił właśnie w bolidzie z wierzgającym rumakiem aż 5 razy okazywał się najlepszy na tym obiekcie. Jego wyczyn w 2020 roku wyrównał Lewis Hamilton. Do brytyjskiego mistrza należy też rekord okrążenia na tym obiekcie, który wynosi 1:18:887. 

Jazda Ktm X-bow po torze
299,00 zł
od 254,00 zł
Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 599,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 424,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 373,00 zł

Tor Monza - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Zwiedzanie toru Monza

Jeśli sam chcesz poczuć na własnej skórze atmosferę tego miejsca, to możesz udać się na Monzę i ją zwiedzić. Obiekt znajduje się pod Mediolanem, do którego możesz z Polski się dostać samolotami tanich linii lotniczych. Wokół toru znajduje się też wiele miejsc noclegowych czynnych przez cały rok. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić obiekt, to warto skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem. Dzięki temu poznasz tajniki obiektu o pokonasz nitkę miniwanem lub autobusem turystycznym. Dostępnych jest kilka pakietów, więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej obiektu. 

Na obiekcie organizowane są specjalne eventy dla osób, które chcą samochodem pokonać legendarną nitkę. Warto jednak pamiętać, że tor często jest zajęty przez różnego rodzaju serie wyścigowe, dlatego też warto wcześniej sprawdzić dostępność. Na obiekcie znajduje się także tor gokartowy.

Niesamowitym przeżyciem może też być wizyta na obiekcie podczas zawodów na Monza. Tor F1 zapewnia zawsze dużą adrenalinę, szczególnie jeśli trafisz na wyścig. Warto jednak z dużym wyprzedzeniem rezerwować sobie bilety na Grand Prix na Monza tor F1. Zwiedzanie wtedy nie jest możliwe.  

Tor Monza – najważniejsze informacje

Oto najważniejsze informacje dotyczące toru Monza:

  • rok powstania: 1922,

  • długość nitki: 5,793 km,

  • liczba zakrętów: 11,

  • najdłuższa prosta: 1,3 km,

  • pojemność obiektu podczas zawodów: 120 tys. miejsc,

  • najwięcej wygranych wyścigów F1 (kierowca): M. Schumacher i Lewis Hamilton – 5 

  • najwięcej wygranych wyścigów F1 (konstruktor): Ferrari – 19. 


Zobacz inne aktualności