Nürburgring – 9 ciekawostek o niemieckim torze

Nürburgring – 9 ciekawostek o niemieckim torze

 

Kolebka motoryzacji – tak można powiedzieć o torze, który znajduje się w niemieckiej miejscowości Nürburg. To tutaj przez lata na najniebezpieczniejszej nitce w historii ścigali się kierowcy Formuły 1. Dzisiaj legendarnym torem mogą podróżować miłośnicy motoryzacji, którzy chcą spróbować swoich sił w wyścigach.

Nürburgring – ciekawostki o „Zielonym piekle”

Tor stworzony w latach 20. XX wieku był koszmarem wielu kierowców. Tor położony w górach Eifel ma piękną, ale też tragiczną historię. Dlatego też warto poznać ciekawostki z nim związane.

Tor położony w górach

Wraz z rozwojem motoryzacji na całym świecie coraz popularniejsze stawały się wyścigi samochodowe. Nie inaczej było w Niemczech, gdzie w górach Eifel cyklicznie odbywały się zawody samochodowe. Było to jednak na tyle niebezpieczne, że postanowiono stworzyć profesjonalny tor. I tak we wrześniu 1925 rozpoczęła się budowa nitki. Oficjalnie, wiosną 1927 otworzono Nürburgring.

Nürburgring – 9 ciekawostek o niemieckim torze

Najważniejszy tor Niemiec po II wojnie światowej

Tor składał się z dwóch części: Südschleife o długości 7,74 km i Nordschleife, która liczyła 22,81 km. Łącznie, nitka miała długość 28,26 km. Na całym torze znajdowało się 174 zakrętów. Po zakończeniu II wojny światowej stał się bardzo ważnym obiektem, to tutaj w 1951 roku odbyła się pierwsza w historii Grand Prix Niemiec

Zielone Piekło

Tor stawał się coraz bardziej niebezpieczny dla kierowców Formuły 1. Przez to, że nitka prowadziła po górskich, zalesionych terenach zyskał miano „Zielonego Piekła”. Tym mianem określił tor Jackie Stuart, po wygraniu zawodów w 1968. W kolejnych latach wielu kierowców protestowało przed startem na tym torze.

Piekło Nikiego Laudy

W latach 70. wyścigi F1 stały pod znakiem Nikiego Laudy. Austriacki kierowca w 1975 roku zdobył swoje pierwsze mistrzostwo świata. Rok później przeżył swój największy wypadek i miał on miejsce właśnie na torze Nürburgring. Lauda uderzył w bandę podczas wyścigu, z jego bolidem zderzył się jeszcze Robert Brett Lunger. Auto Austriaka stanęła w płomieniach a kierowca został w nim uwięziony. Z racji tego, że tor jest bardzo długi, zanim karetka dotarła na miejsce, to Laudę z auta wydostali inni kierowcy. Mistrz świata doznał poważnych oparzeń oraz uszkodzenia płuc z powodu wdychania toksycznych gazów.

Koniec wyścigów F1 na Nordschleife

Tragiczny wypadek sprawił, że na torze nie odbywały się zawody F1, które zostały przeniesione na Hockenheimring. Władze Nürburgring postanowił przebudować nitkę i uczynić ją bardziej bezpieczną. W 1984 roku oddano do użytku GP-Strecke, czyli tor o wiele bezpieczniejszy, na który powróciły w 1985 roku wyścigi F1. 

Rekordy na Nürburgring

Legendarna nitka przez lata była uznawana za najbardziej niebezpieczną w kalendarzu F1. Rozwój samochodów sprawił, że kierowcy jeździli coraz szybciej. W 1961 roku Phil Hill ukończył okrążenie w czasie 9 minut 8 sekund. Niki Lauda, zanim uległ fatalnemu wypadkowi, ustanowił rekord toru, który wynosił mniej niż 7 minut, dokładnie 6:58,2. Aktualny rekord tej nitki to 5:19,546, ten wynik osiągnął Timo Bernhard w 2018 roku.   

Ślub na Nürburgring 

Tor od czasu do czasu gości wyścigi F1. Jest też miejscem często odwiedzanym przez turystów. Nürburgring to tor, który jest też dobrym miejscem dla zakochanych. To tutaj można wziąć ślub w specjalnej salce z widokiem na prostą startową. To wyjątkowa oferta dla osób, które marzą o ślubie na torze wyścigowym.

Nürburgring – ciekawostki o niemieckim torze

Rock am Ring

Jeden z największych festiwali rockowych Rock am Ring odbywa się właśnie w okolicach toru Nürburgring. To w tym miejscu spotykają się miłośnicy tej muzyki już od 1985 roku (z małą przerwą). Metallica, Guns N' Roses, U2, Linkin Park, Iron Maiden to gwiazdy, który występowały podczas tego festiwalu. 

Tor dostępny dla turystów  

Nordschleife nie zostało zamknięte, nadal można się ścigać na legendarnej nitce. Tor jest dostępny dla turystów, można więc przejechać się po takiej samej trasie jak Niki Lauda, James Hunt czy Jackie Stewart. Wystarczy tylko mieć prawo jazdy, samochód z aktualnym badaniem technicznym i zapłacić za wstęp. 

Nürburgring to kolebka światowej motoryzacji. Zła sława toru przyciąga tysiące osób do tego miejsca. W Polsce możesz też sprawdzić się na torze, wystarczy tylko, że wybierzesz samochód i lokalizację z oferty Autoprezent.pl.


Zobacz inne aktualności