Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Fiat 126p – czy warto w 2023 roku kupić legendę PRL-u?

Fiat 126p – czy warto w 2023 roku kupić legendę PRL-u?

Fiat 126p, nazywany pieszczotliwie „Maluchem”, to jedno z najbardziej ikonicznych aut z czasów PRL-u. Wielu Polaków pamięta ten samochód jako pierwszy, który pojawił się w ich rodzinie, a dzisiaj jest on symbolem epoki i kulturowym artefaktem z tamtych czasów. Czy jednak warto zainwestować w tę motoryzacyjną legendę w 2023 roku? Przyjrzyjmy się bliżej.

Fiat 126p – historia

Fiat 126p powstał jako następca popularnego modelu Fiat 500. Pierwszy model tego auta został wyprodukowany we Włoszech w 1972 roku, a dwa lata później rozpoczęto produkcję w Polsce, w zakładach FSM w Bielsku-Białej i Tychach. Auto było niewielkie, proste konstrukcyjnie i tanie w produkcji, co było odpowiedzią na potrzeby rynku zdominowanego przez małe, ekonomiczne samochody. Dlatego Polacy rzucili się na to auto. Silnik Fiat 126p w pierwszej generacji miał moc 23 KM, co w tamtym czasie było wystarczające w miejskich warunkach.

W okresie swojej największej popularności, czyli od lat 70. do początku lat 90., „Maluch” był prawdziwym królem polskich dróg. Choć jego produkcję zakończono w 2000 roku, do dziś na naszych drogach można spotkać egzemplarze tego auta, które są wciąż eksploatowane, a niektóre są nawet przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.

Fiat 126p - czy warto w 2023 roku kupić legendę PRL-u?

Fiat 126p ceny

Pojawienie się tego auta na polskim rynku, miało zmotoryzować społeczeństwo. I rzeczywiście, tak się stało. Samochód stał się prawdziwym hitem sprzedaży, wystarczyło mieć równowartość 30-miesięcznych pensji, żeby kupić auto. Jednak samo nabycie pojazdu nie było łatwe, często trzeba było czekać nawet 2 lata na to, żeby otrzymać zamówiony egzemplarz samochodu Fiat 126p. Ceny i wizja posiadania swojego pojazdu skutecznie rekompensowały Polakom oczekiwanie.  

Zalety Fiata 126p

Fiat 126p to przede wszystkim prosta, niezawodna konstrukcja. Dzięki niewielkiej masie i oszczędnemu silnikowi, auto charakteryzowało się niskim zużyciem paliwa. Dodatkowo, ze względu na prostotę budowy, naprawy były zazwyczaj tanie i nie wymagały specjalistycznego sprzętu. Dlatego też wielu Polaków decydowało się na ten pojazd, nawet w latach 90. XX wieku. I nie przeszkadzało im to, że samochód nie jest już najnowszy. Fiat 126p był przez lata hitem sprzedaży, spadek zainteresowania tym pojazdem nastąpił dopiero pod koniec XX stulecia. 

Nie sposób także pominąć kultowego statusu tego auta. Fiat 126p to nie tylko samochód, ale także ważny element polskiej historii i kultury. Właściciel takiego auta zawsze może liczyć na zainteresowanie przechodniów i innych kierowców. Stąd warto też rozważyć, czy zakup tego auta będzie dobrą inwestycją. Może to być doskonały samochód zabytkowy, który nie będzie ustępować innym legendom motoryzacji.

Fiat 126p - legenda polskiej motoryzacji

Czy warto kupić Fiata 126p?

Zakup Fiata 126p w 2023 roku nie jest decyzją, którą należy podejmować lekkomyślnie. Jeżeli szukasz auta do codziennego użytku, prawdopodobnie znajdziesz lepsze opcje na rynku. Mimo iż „Maluch” ma swoje zalety, nie zapewni on takiego komfortu, bezpieczeństwa i wyposażenia, jak nowoczesne samochody.

Jeżeli jednak jesteś pasjonatem motoryzacji, kolekcjonerem lub po prostu chcesz zaznać nostalgii za dawno minionymi czasami, to Fiat 126p może być świetnym wyborem, szczególnie jeśli znasz się na motoryzacji i potrafisz naprawić auto. Fiat 126p do 1000 zł może okazać się doskonałą inwestycją i także zabawą. Odnawianie i pielęgnowanie takiego auta przyniesie wiele satysfakcji, a sama jazda „Maluchem” to niepowtarzalne doświadczenie.

Podsumowując, Fiat 126p to nie tylko samochód, ale także kawałek polskiej historii. Zakup tego auta to nie tyle inwestycja finansowa, ile emocjonalna. Auto raczej się nie sprawdzi na co dzień, lecz możesz przygotować pojazd do różnych zlotów czy też rajdów. Jazda po torze tym modelem jest jak najbardziej możliwa, możesz więc odkryć „Malucha” na nowo.

 


Zobacz inne aktualności