Samochody zabytkowe – ciekawe modele amerykańskie i polskie

Samochody zabytkowe – ciekawe modele amerykańskie i polskie

Samochody zabytkowe przykuwają wzrok na ulicach i powodują szybsze bicie serca wśród przechodniów. Posiadanie takiego pojazdu to wielki prestiż oraz też doskonała inwestycja. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby mieć zabytkowy pojazd i które modele cieszą się dużą popularnością w Polsce i USA. 

Kiedy samochód może być uznany za zabytek?

Z samochodem zabytkowym może kojarzyć się auto, które znane jest ze starych, często nawet czarno-białych filmów. W istocie rzeczy tak często jest, ponieważ są to pojazdy, które mogą mieć już 50 lat i więcej. Takie auta w Polsce są oficjalnie klasyfikowane jako zabytek i nie każdy pojazd może być zaliczony do tego grona. Jako zabytek uznany może być oldtimer i youngtimer. Istnieje co najmniej kilka warunków, które posiadacze takich pojazdów muszą spełnić.

Pierwszym kryterium jest wiek. Zgodnie z polskimi przepisami, samochody zabytkowe muszą być starsze niż 25 lat i nie być produkowane od co najmniej 15. W przypadku młodszych pojazdów możliwe jest zakwalifikowanie ich jako zabytki, jeśli są dowodem ważnego etapu rozwoju motoryzacji, są wyposażone w wyjątkowe rozwiązania techniczne lub ma związek z istotnymi wydarzeniami sportowymi albo historycznymi.

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Oprócz tego samochód zabytkowy musi posiadać oryginalne, niezmienione komponenty, które stanowią co najmniej 75% jego całości. Ponadto koniecznym warunkiem do spełnienia jest zgodność z oryginalnymi specyfikacjami producenta. To oznacza, że pojazd nie może być zmodernizowany ani modyfikowany. Gdy te warunki zostaną spełnione, to auto otrzyma żółte tablice i będzie uważane za zabytek.

Jakie obowiązki ma posiadacz auta zabytkowego?

Posiadanie samochodu zabytkowego wiąże się z pewnymi obowiązkami, które są nieco inne niż w przypadku zwykłych samochodów. W Polsce, na mocy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, posiadacze samochodów zabytkowych muszą przestrzegać kilku zasad. 

Właściciel samochodu zabytkowego jest zobowiązany do utrzymania pojazdu w dobrym stanie. Powinien podejmować wszelkie niezbędne kroki, aby zachować oryginalność samochodu i zapobiec jego degradacji. Wszelkie prace renowacyjne lub naprawcze muszą być wykonywane z zachowaniem oryginalnej specyfikacji i części. Celem jest zachowanie autentyczności samochodu. 

Samochód zabytkowy może być używany wyłącznie do celów kulturalnych, edukacyjnych, naukowych, turystycznych i rekreacyjnych, a nie jako pojazd codziennego użytku. Ponadto, jeśli będziesz chciał sprzedać takie auto, to musisz uzyskać zgodę konserwatora.

Popularne samochody zabytkowe w Polsce

Polskie auta, chociaż historia motoryzacji w naszym kraju nie jest tak bogata, jak na zachodzie Europy, często są klasyfikowane do grona zabytków. Są to pojazdy, które w większości powstały w PRL-u. Wybraliśmy trzy polskie samochody zabytkowe, które można spotkać na różnego rodzaju zlotach.

Fiat 126p

Fiat 126p 

Znany również jako „Maluch”. Jest to prawdziwy symbol Polski. Produkowany od 1973 do 2000 roku, jest dla wielu symbolem transformacji gospodarczej Polski. Kiedy było to auto dla każdego Polaka, dzisiaj miłośnicy motoryzacji „zabijają” się o dobrze zachowane modele.

Cadillac Eldorado

 

Syrena 105

Kolejne auto z czasów PRL, które zdobyło serca Polaków. Proste, niezawodne i łatwe w naprawie – te cechy sprawiły, że Syrena cieszy się niesłabnącą popularnością. Dzisiaj modele z początku produkcji są warte kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Polonez

Polonez

Produkowany przez FSO w latach 1978-2002, Polonez jest ikoną polskiej motoryzacji. Jego unikalny design i trwałość zapewniły mu status zabytku.

Popularne samochody zabytkowe w USA

Historia motoryzacji za oceanem jest bardzo bogata. Nic więc dziwnego, że na drogach w Stanach Zjednoczonych można spotkać mnóstwo kultowych modeli. W Polsce również na zlotach zabytków pojawiają się pasjonaci w pojazdach rodem z USA. My wybraliśmy trzy amerykańskie samochody zabytkowe, które warto znać.

Ford Mustang

Ford Mustang

Ford stworzył  jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich samochodów zabytkowych. Pierwsze generacje Mustanga stały się symbolem amerykańskiej siły i stylu.

Zabytkowy Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette

Ta ikona amerykańskiego designu jest jednym z najbardziej pożądanych samochodów zabytkowych. Jej klasyczne linie i mocne silniki przyciągają miłośników motoryzacji.

Syrena 105

Cadillac Eldorado

Ten samochód jest symbolem luksusu i prestiżu amerykańskiej motoryzacji z lat 50. i 60. XX wieku. Jego wielkie płetwy na tylnej części i lśniące chromy sprawiają, że jest niezapomnianym zabytkiem.

Twórcy pojazdów prześcigają się w tworzeniu nowych pojazdów. Jednak warto pamiętać też o zabytkowych modelach, które kiedyś tworzyły historię motoryzacji.

 


Zobacz inne aktualności