Check Engine – co oznacza, czy można jeździć z tą kontrolką?

Check Engine – co oznacza, czy można jeździć z tą kontrolką?

Zapalenie się kontrolki na desce rozdzielczej, to często powód szybszego i bardziej nerwowego bicia serca kierowcy. Nic dziwnego, przecież może to prowadzić do dużych wydatków. Jednak pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć kontrolek, szczególnie jeśli jest to Check Engine. Co oznacza, dlaczego się zapala i czy można z nią jeździć – tego dowiesz się z dalszej lektury tego tekstu.

Kontrolka Check Engine – co oznacza?

Stosowanie kontrolki Check Engine zostało wymuszone na producentach pojazdów przez przepisy europejskie. Od 2001 roku, każdy nowy samochód musiał być wyposażony w układy samodiagnozy. Są to elementy elektroniczne, które wykrywają usterki w pojeździe, szczególnie te, które mogą być niebezpieczne dla kierowcy i pasażerów. 

Kontrolka Check Engine jest częścią systemu OBD (On-Board Diagnostics), który jest obowiązkowy w większości nowych samochodów sprzedawanych w krajach rozwiniętych. OBD umożliwia diagnostykę problemów z silnikiem i innymi podzespołami samochodu, a Check Engine jest jednym ze sposobów, w jaki system ten informuje kierowcę o wystąpieniu problemu.

Kontrolka Check Engine (czasem określana też jako MIL - Malfunction Indicator Light) to lampka na desce rozdzielczej samochodu, która sygnalizuje, że wystąpił problem z silnikiem lub systemem emisji spalin. Jeśli kontrolka Check Engine świeci się na stałe lub miga, oznacza to, że auto wymaga diagnostyki, aby zidentyfikować i naprawić problem. Podobnie zresztą warto postąpić, jak zapalą się inne kontrolki w samochodzie.

Silnik z tłokami

Check Engine – przyczyny

Sytuacji, które powodują zapalenie się tej kontrolki, może być mnóstwo, i nie warto lekceważyć Check Engine. Przyczyny mogą być z pozoru błahe jak np. zużyte styki, lecz także poważne, jak np. uszkodzenie silnika. Nikomu nie życzymy tego, żeby zapaliła się lampka na drodze lub podczas przejażdżki na torze. Warto jednak poznać kilka sytuacji, które mogą prowadzić do uruchomienia układu ostrzegawczego.

Przyczyną zapalenia się kontrolki mogą uszkodzone czujniki. Silnik samochodu ma wiele sensorów, które monitorują różne parametry pracy silnika, takie jak poziom oleju, temperaturę, ciśnienie, prędkość obrotową, przepływ powietrza itp. Jeśli którykolwiek z tych czujników ulegnie uszkodzeniu, to może spowodować zapalenie lampki ostrzegawczej.

Problemy z układem paliwowym również mogą uruchomić Check Engine. Kontrolka może się zapalić, gdy dojdzie do uszkodzenia np. pompy paliwowej, wtryskiwaczy, filtra paliwa lub innych elementów.

Zapalenie się kontrolki może być też wywołane awarią układu zapłonowego. Wywołać to może np. uszkodzenie cewki zapłonowej. Problemy z emisją spalin również mogą skutkować pojawieniem się na desce rozdzielczej lampki Check Engine. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być efektem uszkodzenia katalizatora lub sondy lambda. W niektórych autach zapalenie się tej lampki może być wywołane brakiem skasowania modułu diagnostycznego podczas wymiany oleju.

Bagnet w samochodzie - check engine

Czy można jeździć z kontrolką check engine?

Wielu kierowców nerwowo reaguje na pojawienie się Check Engine. Czy można jeździć z tą lampką? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i jest to nie. Zapalenie się tej kontrolki nie zawsze musi się wiązać z poważną wadą silnika. Nie należy jednak w żadnym przypadku ignorować tego sygnału. Dlatego w przypadku zapalenia kontrolki Check Engine, jak najszybciej udaj się do warsztatu samochodowego, aby przeprowadzić diagnostykę problemu. 

Jeśli kontrolka Check Engine miga, oznacza to, że problem jest poważniejszy i jazda samochodem może być niebezpieczna. W takim przypadku natychmiast zatrzymaj pojazd i wezwij pomoc drogową. Dalsza jazda może narażać na kłopoty uczestników ruchu oraz prowadzić do poważnych uszkodzeń auta, włącznie z unieruchomieniem silnika.

Pamiętaj, że w przypadku zapalenia kontrolki Check Engine, silnik może działać w trybie awaryjnym. To oznacza, że może działać z ograniczoną mocą lub prędkością. W takiej sytuacji zaleca się unikanie dalszej jazdy, chyba że jest to konieczne.

Podsumowując, nie zaleca się jazdy samochodem z zapaloną kontrolką Check Engine. W przypadku pojawienie się jej na desce rozdzielczej należy jak najszybciej skontaktować się z warsztatem samochodowym, aby zdiagnozować i naprawić problem.

 


Zobacz inne aktualności