Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Od czego zależy cena paliwa?

Od czego zależy cena paliwa?

Ceny paliw to temat bardzo często dyskutowany przez kierowców. W końcu zakup benzyny czy oleju napędowego to najczęściej ponoszony koszt eksploatacyjny auta. Warto więc wiedzieć, skąd bierze się kwota, która pojawia się na stacji. Dowiesz się tego, jeśli przeczytasz nasz artykuł.

Od czego zależy cena paliwa?

Wizyta na stacji paliw to często obowiązek, który przywołuje tylko niemiłe skojarzenia. Nic dziwnego, cena benzyny na początku 2023 roku sięga około 7 złotych za litr, a olej napędowy jest jeszcze o złotówkę droższy. To oznacza, że zatankowanie pełnego baku równa się z wydatkiem sięgającym kilkaset złotych. Jednak trudnego tego uniknąć, silnik spalinowy potrzebuje paliwa do funkcjonowania, jedynym rozwiązaniem może być zmiana auta i postawienie na samochód elektryczny

Jednak jeśli nie masz w planach zmiany pojazdu na model pozbawiony silnika spalinowego to musisz odwiedzić stację paliw. Gdy już na nią przyjedziesz, nie warto za wysoką cenę obwiniać właściciela obiektu. To dlatego, że marża detaliczna wynosi zaledwie kilka procent w cenie benzyny oraz oleju napędowego. Większy wpływ na wysokość opłaty za litr mają koszty zakupu ropy oraz wszelkie podatki. To te opłaty w największym stopniu kształtują ostateczną cenę paliwa.

Ceny paliw

Składowe części ceny paliw

Jeśli zastanawiasz się, od czego zależy cena benzyny to warto więc się dokładnie przyjrzeć poszczególnym składnikom. Największy wpływ na nią ma opłata za zakup ropy w rafinerii. Stanowi ona około 70% ostatecznej ceny paliwa. Wpływ na tę opłatę ma cena baryłki ropy na światowych rynkach.

Kolejnym czynnikiem, który w mocnym stopniu wpływa również na to, jaka jest średnia cena paliwa, jest akcyza. To podatek, który bezpośrednio zasila budżet państwa. W przypadku paliw stanowi on kilkanaście procent ostatecznej ceny paliwa. Jest to ta sama danina, którą są objęte alkohole oraz wyroby tytoniowe.

Bardzo duży wpływ na cenę paliwa ma również podatek VAT. Standardowo wynosił on 23%. W 2022 roku polski rząd podjął interwencję, która miała na celu obniżenie ceny za litr benzyny. W tym celu został obniżony podatek VAT na 8%. W 2023 roku stawka jednak wróciła już na pierwotny poziom w wysokości 23%. 

W skład ceny paliwa wchodzi też tzw. opłata paliwowa, czyli danina na budowę i remonty dróg. Wynosi ona 2-4% ceny za litr. Na stawkę na stacjach benzynowych wpływa też tzw. podatek emisyjny. Jest to opłata w wysokości około 1%, która jest przeznaczana na rozwój niskoemisyjnego transportu. 

Pozostałe czynniki, które mają wpływ na cenę benzyny

Te wszystkie czynniki kształtują ceny paliw na stacjach paliw. Lecz oprócz nich istnieje masa innych uwarunkowań, które również mają wpływ na to, ile zapłacisz za pełny bak. Duże znaczenie ma sytuacja polityczna i gospodarcza w danym kraju. W 2020 roku ceny na stacjach benzynowych mocno spadły a było to wywołane pandemią i ograniczeniem transportu samochodowego. Wojna na Ukrainie również miała duży wpływ na ceny paliw. Kursy walut także mają znaczenie, a to dlatego, że za paliwo rafinerie najczęściej płacą w dolarach. Cena paliwa jest także zależna od lokalizacji stacji, może ona się różnić nawet o kilkanaście groszy za litr w różnych obszarach kraju. 

Ceny paliw w euro

Ceny paliwa w Europie

Warto też spojrzeć na to, jak w innych krajach kształtuje się cena paliwa. Europa to miejsce, w którym stawki za litr benzyny kształtują się po przeliczeniu nawet na poziomie około 10 złotych. Pod tym względem najdrożej jest w Skandynawii, Szwedzi i Norwegowie na początku 2023 roku musieli wydać powyżej 9 złotych za litr. Przejażdżki samochodami w tych krajach wiążą się więc z dużymi kosztami. Na przeciwnym biegunie są Bułgarzy oraz Rumuni, w tych krajach cena za benzynę kształtuje się na poziomie około 6 złotych. Skoro wiesz już, od czego zależą opłaty na stacjach benzynowych, to warto zastanowić się nad stylem jazdy. Warto jeździć w bardziej ekologiczny sposób, dzięki temu obniżysz koszt pokonania kolejnych kilometrów. 

 


Zobacz inne aktualności