Jaki mandat za przekroczenie prędkości możesz dostać?

Jaki mandat za przekroczenie prędkości możesz dostać?

Przekroczenie prędkości to jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń w ruchu drogowym. Oczywiście, jeśli policja złapie Cię za zbyt szybką jazdę, to musisz liczyć się z mandatem. W ostatnich latach taryfikator w Polsce został mocno zaostrzony, znaczne przekroczenie może wiązać się nawet z utratą prawa jazdy. Sprawdź, ile musisz zapłacić, jeśli będziesz jeździł zbyt szybko.

Mandat za przekroczenie prędkości – taryfikator

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, przekroczenie dozwolonej prędkości na drogach jest poważnym wykroczeniem, za które grozi kara. Według polskiego prawodawstwa mandat za przekroczenie prędkości zależy od miejsca, w którym dochodzi do wykroczenia, oraz od stopnia przekroczenia prędkości. Szczególnie surowo karane są wykroczenia popełniane w terenie zabudowanym. Oczywiście kara za jazdę o 5 km/h za szybko, jest proporcjonalnie niższa, niż mandat za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Warto o tym pamiętać, jeśli zamierzasz kupić supersamochód z ogromną mocą.

Minimalna wartość mandatu w 2023 roku to 50 złotych. Maksymalnie, jeśli znacznie przekroczysz prędkość, to możesz otrzymać karę w wysokości 5000 złotych. Co więcej, jeśli sprawa trafi do sądu, to możesz otrzymać grzywnę w wysokości nawet 30 000 złotych. Oto szczegółowy taryfikator:

 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 punkt karny,
 • o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkt karne,
 • o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych,
 • o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych,
 • o 31–40 km/h – mandat 800 zł /recydywa 1600 zł i 9 punktów,
 • o 41–50 km/h – mandat 1000 zł /recydywa 2000 zł i 11 punktów,
 • o 51–60 km/h – mandat 1500 zł /recydywa 3000 zł i 13 punktów,
 • o 61–70 km/h – mandat 2000 zł /recydywa 4000 zł i 14 punktów,
 • o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł /recydywa 5000 zł i 15 punktów.

Jak widać w tym zestawieniu, osoby, które kolejny raz popełniają te same wykroczenia, muszą liczyć się z karą dwa razy wyższą niż w przypadku pierwszego przekroczenia prędkości. Podwójna kara jest naliczana, jeśli recydywa nastąpi w ciągu dwóch lat od poprzedniego złamania przepisów. 

Za jakie pozostałe wykroczenia możesz otrzymać mandat? 

Zbyt szybka jazda to często popełniane wykroczenie przez kierowców. Policjanci najczęściej wręczają właśnie mandat za przekroczenie prędkości. Fotoradar, standardowa kontrola prędkości czy też zatrzymanie przez nieoznakowany pojazd – taryfikator wygląda zawsze tak samo.  Oprócz tego, do najczęściej popełnianych wykroczeń należą:

 • nieprzestrzeganie sygnałów świetlnych,
 • jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
 • nieprawidłowe wyprzedzanie,
 • nieprzestrzeganie zasad pierwszeństwa przejazdu,
 • niestosowanie pasów bezpieczeństwa,
 • używanie telefonu podczas jazdy.

To tylko kilka przykładów wykroczeń, za które można otrzymać mandat. Wszyscy użytkownicy dróg muszą pamiętać, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest nie tylko obowiązkiem, ale również kluczem do bezpiecznej jazdy. Jeśli chcesz poczuć wyjątkową adrenalinę, to nie rób tego na drodze publicznej. Jazda po torze to o wiele lepszy pomysł, więc jeśli masz ochotę pędzić z dużą prędkością, to zrób to w miejscu do tego przeznaczonym.

Zegary w samochodzie

Wysokość mandatów w innych krajach europejskich

W porównaniu do innych krajów europejskich Polska stosuje stosunkowo umiarkowane mandaty za przekroczenie prędkości. Na przykład, w Norwegii mandat za przekroczenie prędkości o 20 km/h może wynosić do 7800 NOK, co w przeliczeniu na złote wynosi około 3500 złotych. W Niemczech kierowca przekraczający prędkość o 20 km/h na obszarze zabudowanym musi zapłacić 80 euro, co w przeliczeniu na złote wynosi około 340 złotych.

W Wielkiej Brytanii mandat za przekroczenie prędkości jest zależny od tygodniowego zarobku kierowcy. W zależności od stopnia przekroczenia, mandat może wynosić od 25% do 175% tygodniowego zarobku kierowcy, ale nie więcej niż 2500 funtów.

Mandaty za przekroczenie prędkości w Polsce są stosunkowo umiarkowane w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Choć mandaty w Polsce nie są tak surowe, jak w niektórych krajach, to i tak stanowią znaczącą karę dla kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów. 

 


Zobacz inne aktualności