Ford Mustang, czyli legenda motoryzacji - co musisz wiedzieć jako fan?

Ford Mustang, czyli legenda motoryzacji - co musisz wiedzieć jako fan?

 

Trudno znaleźć bardziej charakterystyczny samochód niż Ford Mustang. To auto, które przez wielu jest uważane jako kultowe. Nic dziwnego więc w tym, że za jego kierownicą zasiadają gwiazdy sportu i estrady. Jego historia sięga już lat 60. XX wieku i trwa do dziś. Sprawdź, na czym polega fenomen tego pojazdu. 

Ford Mustang pierwsza generacja – legenda światowej motoryzacji

Stany Zjednoczone są przez wielu uznawane za kolebkę światowej motoryzacji. To zresztą w tym kraju w 1903 roku powstała firma Henry’ego Forda, która odcisnęła swoje piętno na dziejach samochodów. I to właśnie ta marka w latach 60. XX wieku postanowiła, że wyprodukuje samochód sportowy, dostępny dla przeciętnego obywatela. W tamtym czasie na rynku był dostępny samochód Chevrolet Corvette, jednak mało kto mógł sobie pozwolić na jego zakup.

Już w 1962 roku powstały pierwsze prototypy sportowego pojazdu Forda. Koncepcja auta była kilkukrotnie zmieniana, po zaprezentowaniu dwóch modeli, a w marcu 1964 do salonów amerykańskiego koncernu trafiły Mustangi z pierwszej generacji. Wraz z tym, Ford wdrożył mocną kampanię reklamową, która prezentowała sportowy model tej firmy. Te działania przyniosły ogromny sukces, już pierwszego dnia sprzedaży złożono 22 tys. zamówień na ten model. Zresztą zaledwie 2 lata wystarczył do tego, żeby z taśmy zjechał milionowy Mustang. 

To, co sprawiło, że ten model był aż tak popularny, to możliwość dobrania wyposażenia do swoich potrzeb. Ford poszedł w ślady marki Pontiac i również zaoferował możliwość konfiguracji. 
 

Czarny Ford Mustang na torze wyścigowym - mustang legenda motoryzacji

Kolejne generacje Forda Mustanga

Sukces modelu, który został wypuszczony w 1964 sprawił, że Ford postanowił kontynuować prace nad kolejnymi wariantami tego pojazdu. I tak w 1974 powstała druga generacja Mustanga. W związku z kryzysem paliwowym i wysoką inflacją amerykański koncern musiał dostosować swoje auta do panujących realiów. I tak nowy model był produkowany z mniejszymi silnikami niż jego poprzednik.

Trzecia generacja powstała w 1979 roku, ta wersja była stylizowana na europejskich modelach Forda. Duże zmiany nastąpiły w kolejnej wersji. W 1994 powstał model, który miał swoim wyglądem nawiązywać do pierwszego wariantu Mustangu. 10 lat później został zaprezentowany samochód 5. generacji. W 2013 roku Ford zaprezentował najnowszy wariant Mustanga, który powstał na komponentach dedykowanych tylko do tego modelu. A jeśli chcesz się przekonać o możliwościach najnowszej generacji, to skorzystaj z naszej oferty.    

Legenda motoryzacji czyli Ford Mustang

Ford Mustang Shelby 

Wraz z sukcesem pierwszej generacji Mustanga, Ford szukał sposobu na to, żeby opracować wyczynowy wariant tego modelu. W tym celu nawiązał współpracę z przedsiębiorstwem Shelby American, które założył amerykański kierowca wyścigowy Carroll Shelby. I dzięki temu modele Forda zyskały nowy charakter. Auto wyróżniało się agresywnym wyglądem, otrzymało nowe zderzaki, wiele chromowanych elementów oraz sportowe ogumienie. Charakterystycznym elementem były 2 pasy na całej długości pojazdu. Tak właśnie powstał Ford Mustang GT500 Shelby, który był typowym, amerykańskim muscle carem. W kolejnych latach ten model doczekał się kolejnych wariantów. 

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł
 

Ford Mustang Mach-E

Zmiany na rynku motoryzacyjnym sprawiły, że Ford też musiał dopasować do aktualnych realiów. Tak powstał Ford Mustang Mach-E, czyli elektryczny model legendy motoryzacji. Jego premiera nastąpiła pod koniec 2019 roku. Jego wygląd różni się od pierwszej generacji modelu, auto należy do segmentu crossoverów. To najnowszy wariant, który wyszedł pod nazwą Ford Mustang. Cena tego pojazdu wynosi ponad 200 tys. złotych.

Poczuj się jak sportowiec i doświadczony kierowca Forda Mustanga! Zobacz ofertę Autoprezent.pl.


Zobacz inne aktualności