Ryk silników, zapach spalonego paliwa i pogoń za każdą sekundą – tak w skrócie można opisać wyścigi samochodowe. Już od ponad 100 lat kierowcy walczą na różnych trasach o to, żeby być jak najszybszym. Przedstawiamy najpopularniejsze zawody na świecie.
Wyścigi są nieodłączną częścią motoryzacji już niemal od jej początków. Początkowo konstruktorzy rywalizowali korespondencyjnie o to, który pojazd będzie najszybszy. Lecz już w 1894 roku doszło do pierwszego wyścigu samochodowego. 22 lipca na starcie w Paryżu stanęły 102 pojazdy, lecz do mety zlokalizowanej w Rouen dojechało zaledwie 17 z nich. Najlepszy okazał się Jules-Albert de Dion w aucie parowym własnej konstrukcji. Pokonanie trasy mającej długość 126 km zajęło mu 6 h 48 minut.
Kilka lat później, w 1900 roku, zainaugurowany został Puchar Gordona Bennetta. Były to pierwsze zawody, które miały sprecyzowane zasady dotyczące technicznych wymagań aut. W 1906 roku odbył się pierwszy wyścig na zamkniętym obiekcie – było to Grand Prix Francji. Była to jazda po torze Circuit de la Sarthe – arenie, na której do dziś odbywa 24h Le Mans, o którym opowiemy za chwilę.
Początkowo wyścigi samochodowe odbywały się na wyznaczonych trasach, zazwyczaj z miasta do miasta. Przez lata jednak formuła rywalizacji się zmieniła. Oto najpopularniejsze rodzaje zawodów:
Na całym świecie funkcjonują setki serii wyścigowych, lecz kilka z nich ma szczególne miejsce w historii motoryzacji.
Formuła 1 to najbardziej prestiżowa seria wyścigowa na świecie, organizowana od 1950 roku. Pierwszy wyścig F1 odbył się 13 maja 1950 roku na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. Jest to seria, w której nacisk kładzie się na aerodynamikę, moc silnika i precyzję jazdy. Sezon F1 obejmuje wyścigi na różnorodnych torach na całym świecie, od miejskich tras po szybkie tory. Najbardziej utytułowanym teamem w tej serii jest Ferrari.
Wyścig 24h Le Mans, znany także jako Les 24 Heures du Mans, odbywa się corocznie we Francji na torze Circuit de la Sarthe od 1923 roku. Le Mans to jedna z najtrudniejszych rywalizacji, ponieważ trwa 24 godziny oraz odbywa się na torze i drogach publicznych. Najczęściej tę zawody wygrywały pojazdy Porsche.
Wyścig Indianapolis 500, zwany potocznie Indy 500, odbywa się od 1911 roku na torze Indianapolis Motor Speedway w stanie Indiana, USA. Zawody odbywają się na dystansie 500 mil, a tor owalny sprawia, że osiągane są tu niezwykle wysokie prędkości. Indy 500 wyróżnia się także tradycjami – jak np. toast z mlekiem dla zwycięzcy – które dodają temu wydarzeniu wyjątkowego charakteru.
Daytona 500 to najbardziej prestiżowy wyścig w serii NASCAR, który odbywa się na torze Daytona International Speedway na Florydzie od 1959 roku. Pierwszy wyścig Daytona 500 miał miejsce 22 lutego 1959 roku i stał się fundamentem serii NASCAR. Wyróżnia się tym, że otwiera sezon NASCAR, a jego wygrana ma szczególne znaczenie dla każdego zawodnika.
W naszym kraju nie ma aż tak dużych tradycji motoryzacyjnych, stąd też wyścigi samochodowe w Polsce nie są aż tak popularne. Aczkolwiek odbywają zawody w ramach Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski czy krajowym czempionacie Rallycross. Rywalizacja najczęściej ma miejsce na torach w Poznaniu i Słomczynie.