Samochód, jak to rzecz martwa, potrafi czasem zawieść. Usterki to powszechna rzecz, zresztą trudno oczekiwać, żeby pojazd był zawsze w pełni sprawny, gdy poszczególne części mogą się zużywać. Jak się zachować, gdy przytrafi Ci się awaria samochodu? To tłumaczymy w naszym artykule.
Samochód to skomplikowana maszyna, która składa się z wielu różnych elementów. Czasy, kiedy auta (np. japońska Honda) potrafiły przejechać setki tysięcy kilometrów, bez żadnej awarii już dawno minęły. Stąd też na drogach coraz częściej można spotkać kierowców, którzy doświadczyli tej przykrej sytuacji.
Niezależnie od tego, czy jesteś na trasie, w mieście, czy na mniej uczęszczanej drodze, ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować zimną krew i podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa – zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu. Przede wszystkim zachowaj spokój w takiej sytuacji. Jeśli zauważysz, że coś nie działa tak, jak powinno, postaraj się spokojnie zjechać na pobocze lub w miejsce, które nie zagraża innym uczestnikom ruchu.
Gdy już zatrzymasz pojazd, to musisz ostrzec innych kierowców o tym, że Twoje auto stoi w danym miejscu. W tym celu włącz światła awaryjnie. Następnie załóż kamizelkę odblaskową, wyjdź z samochodu i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Na autostradzie lub drodze ekspresowej powinien on się znaleźć minimum 100 metrów za pojazdem. W przypadku innych dróg ta odległość powinna wynosić 30-50 metrów.
Po zabezpieczeniu miejsca awarii czas na ocenę sytuacji. Spróbuj zidentyfikować problem, jeśli to możliwe. Czasami usterki są na tyle drobne, że można je usunąć samodzielnie, bez potrzeby wzywania pomocy drogowej. Takie awarie jak pęknięta opona, usterka świateł czy problemy z olejem możesz rozwiązać samodzielnie lub przy pomocy innych uczestników ruchu.
Jeśli zauważysz, że Twój samochód zaczyna mieć problemy techniczne, jak najszybciej zjedź na bok drogi. W terenie zabudowanym, w miarę możliwości, postaraj się znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania, takie jak parking, zatoka autobusowa (jeśli jest pusta i nie utrudnia ruchu komunikacji miejskiej), czy boczna ulica. W miastach często jest mało miejsca na awaryjne zatrzymanie się, dlatego ważne jest, aby wybrać lokalizację, która nie zablokuje ruchu.
Awaria samochodu w terenie zabudowanym, szczególnie w mocno zatłoczonym miejscu, może być stresująca. Czasem kierowcom tak bardzo marzy się jazda po torze, więc fakt, że muszą zwolnić i wyminąć popsuty pojazd, może wywoływać zdenerwowanie. Stąd też należy, o ile to możliwe, jak najszybciej usunąć pojazd. Jeśli jednak sytuacja nie pozwala na zjechanie w bezpieczne miejsce, włącz światła awaryjne i spróbuj zasygnalizować, że Twój pojazd jest uszkodzony.
W przypadku poruszania się po drogach szybkiego ruchu to należy zachować szczególną ostrożność. Wynika to z faktu, że prędkości na tych szosach jest wyższa niż np. w terenie zabudowanym. Stąd też musisz szczególnie uważać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, jeśli przytrafi Ci się awaria samochodu.
Gdy nie jesteś w stanie usunąć usterki samodzielnie, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Większość autostrad jest monitorowana i zarządzana przez służby drogowe, które mogą szybko zareagować na zgłoszenie. W Polsce numery awaryjne na autostradzie to 112 lub numer zarządcy autostrady, jeśli jest on podany na znakach przy drodze. Po pomoc specjalisty szczególnie warto sięgnąć, jeśli przydarzy Ci się awaria samochodu w leasingu.
Musisz być świadomy tego, że na drogach szybkiego ruchu często poruszają się takie pojazdy Lamborghini czy też inne auta, które mogą pędzić dużo ponad 100 km/h. Dlatego też, na ewentualną pomoc oczekuj poza autem. Nie stój jednak na pasie awaryjnym, o wiele bezpieczniej będzie za barierkami ochronnymi.