Nascar – poznaj wyścigi prosto ze Stanów Zjednoczonych

Nascar – poznaj wyścigi prosto ze Stanów Zjednoczonych

Amerykanie są zakochani w motoryzacji i wyścigach samochodowych. Może nie widać ich zbyt wielu w Formule 1, jednak nic dziwnego, ponieważ mają oni własne serie, które przyciągają na tory oraz przed telewizory milionów widzów. Jedną z nich jest NASCAR, czyli największa seria wyścigowa w USA. Zobacz, na czym polega i jaka jest jej historia. 

Nascar – zaczęło się od prohibicji

Stany Zjednoczone to kolebka motoryzacji. To w tym kraju Henry Ford opracował jeden z pierwszych modeli aut w historii, który został wyprodukowany na skalę masową. Nic więc dziwnego, że to właśnie w USA powstała jedna z największych organizacji wyścigowej na świecie. Zanim jednak to się stało formalne, pierwsi posiadacze aut ścigali się na drogach USA. 

A to za sprawą prohibicji. Pierwsi kierowcy często zajmowali się rozwożeniem nielegalnego na początku XX wieku alkoholu. Często ich praca kończyła się pościgiem policji, dlatego też musieli oni ulepszać swoje auta, po to, żeby były one coraz szybsze i bardziej sterowne podczas ucieczek. Te same osoby w latach 20. i 30. poprzedniego stulecia brali udział w wyścigach na Daytona Beach i Słonym Jeziorze Bonneville. To one przyczyniły się do tego, że kilkanaście lat później powstała seria Nascar

Nascar - wyścigi prosto ze stanów

Powstanie serii Nascar

Założycielem tej organizacji jest William France Sr. To mechanik, który przybył do Daytona Beach, wiedząc, że tym mieście często są pobijane rekordy prędkości osiąganej przez samochody. Zauważył też, że wyścigi aut seryjnych wywołują duże zainteresowanie wśród widzów, więc postanowił spróbować bardziej sformalizować organizację wyścigów. Ta sztuka udała mu się w lutym 1948 roku, kiedy to powstał NASCAR, czyli Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych. Pierwszy wyścig samochodowy odbył się na torze Charlotte Speedway 19 czerwca 1949 roku a jego zwycięzcą został Jim Roper.  

Zasady w Nascar

Pierwsza seria wyścigowa nazywała się „Strictly Stock Division”. Główną zasadą było to, że amrykańskie samochody muscle car nie mogły być modyfikowane. Dopiero po kilku latach dopuszczono możliwość modyfikacje aut a w latach 60. samochody budowano już od zera i tylko karoseria przypominała te z modeli seryjnych. 

Początkowo wyścigi odbywały się na torach wyścigowych o długości od 0,5 do 1 mili. Z czasem rywalizacja zaczęła się odbywać na coraz dłuższych nitkach. Aktualnie zawody odbywają się też na torach, których okrążenie ma nawet 2,5 mili. Wyścigi odbywają się w wielu różnych seriach, które różnią się od siebie wymaganiami dotyczącymi aut. Zawody potrafią trwać nawet około 5 godzin.

Tory w Nascar

Tory w Nascar

Na początku kierowcy ścigali się na torach o owalnym kształcie. Do dzisiaj tego typu obiekty znajdują się w kalendarzu wyścigów. Są to jednak tory w różnych kształtach, niektóre z nich przypominają elipsy, część z nich z kolei literę D, istnieją też takie, które wyglądają jak trójkąt. Oprócz tego w kalendarzu NASCAR znajdują się też obiekty z większą liczbą zakrętów. Tory różnią się też od siebie konfiguracją łuków oraz długością. Z tym drugim łączy się też maksymalna prędkość, jaką są w stanie rozwinąć auta. Na przykład owal w Martinsville ma długość około 0,5 mili i tam auta jadą z prędkością około 130-150 km/h. Dla porównania w Talladega pojazdy mkną ponad 300 km/h. 

W czym tkwi fenomen serii Nascar?

Amerykanie wprost kochają wyścigi Nascar. Jedną z legendarnych imprez jest Daytona 500, podczas której na trybunach zasiada kilkaset tysięcy osób a kilkanaście razy więcej oglądało ten wyścig w telewizji. Wyścigi z serii Nascar 2022 są drugim pod względem popularności sportem w USA ustępują tylko lidze futbolu amerykańskiego NFL. Amerykanie kochają motoryzację, stąd aż tak wysoka popularność. Dzięki owalnym torom widzowie cały czas widzą kierowców, dzięki czemu mogą spędzić nawet kilka godzin na obiekcie podczas wyścigów NASCAR 2022. 


Zobacz inne aktualności