Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – czym grozi?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – czym grozi?

Kodeks drogowy w Polsce w znacznym stopniu karze kierowców, którzy przekraczają prędkość. Przepisy są dość surowe, złamanie ich w znacznym stopniu może zakończyć się mandatem w wysokości kilku tysięcy złotych i utratą prawa jazdy. Jakie kary czekają za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym? Sprawdziliśmy to dla Ciebie.

Czym jest teren zabudowany?

Teren zabudowany to pojęcie, które pojawia się często w kontekście przepisów ruchu drogowego. Jest to powierzchnia, na której obowiązują określone zasady dotyczące prędkości i zachowania na drodze, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kierowcom, jak i pieszym. W tych obszarach niemożliwe jest stosowanie praktyk, które mogą przydać się podczas przejażdżki na torze. Zasady zachowania się kierowców w tym obszarze są ściśle określone w przepisach ruchu drogowego.

Teren zabudowany to obszar oznaczony odpowiednimi znakami drogowymi, na którym znajdują się budynki mieszkalne, usługowe, przemysłowe lub inne obiekty. Granice terenu zabudowanego są wyraźnie zaznaczone przez znaki drogowe: znak D-42 oznacza początek terenu zabudowanego, a znak D-43 jego koniec. W terenie zabudowanym występuje gęsta zabudowa, co wiąże się z obecnością większej liczby pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego.

Przekraczanie prędkości

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują w terenie zabudowanym?

W terenie zabudowanym obowiązują specjalne zasady ruchu drogowego, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Główne ograniczenie dotyczy prędkości na tym obszarze. W Polsce standardowe ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Od czerwca 2021 roku nie obowiązuje już zwiększony limit, który wynosił 60 km/h w godzinach od 23:00 do 5:00. W niektórych miejscach mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia prędkości, na przykład w pobliżu szkół, szpitali czy przedszkoli.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – kary

Przekroczenie prędkości to jedno z najczęstszych wykroczeń drogowych, które niesie za sobą poważne konsekwencje dla kierowcy. Wysokość mandatów, czy to w tym obszarze, czy też poza nim, np. na autostradzie, czy drodze szybkiego ruchu, są ustawione na tym samym poziomie. Oto taryfikator:

  • do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 pkt karny
  • 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt karne
  • 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 pkt karne
  • 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 pkt karnych
  • 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 pkt karnych
  • 31–40 km/h – mandat 800 zł (recydywa 1600 zł) i 9 pkt karnych
  • 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 11 pkt karnych
  • 51–60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 13 pkt karnych
  • 61–70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa 4000 zł) i 14 pkt karnych
  • 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł (recydywa 5000 zł) i 15 pkt karnych

Jazda z dużą prędkością - mandaty

Od września 2022 roku w kodeksie pojawił się zapis o recydywie. Oznacza on, że popełnienie tego samego wykroczenia w okresie 2 lat skutkuje podwójnym mandatem. Ten zapis obowiązuje dla jazdy z prędkością większą niż 31 km/h powyżej limitu. 

Przekroczenie prędkości o 40 km/h w terenie zabudowanym skutkuje mandatem w wysokości 800 złotych. Jednak jazda z szybkością wyższą o kolejne 10 km/h wiąże się z o wiele większymi konsekwencjami. Przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym to nie tylko mandat w wysokości 1500 złotych. Za takie wykroczenie nakładana jest też kara zatrzymania uprawnień na 3 miesiące. Czas zatrzymania liczony jest od momentu złożenia prawa jazdy w starostwie powiatowym. Dlatego też warto to zrobić jak najszybciej.

Złożenie dokumentu oznacza brak możliwości prowadzenia pojazdu. Jeśli kierowca ponownie usiądzie za kółkiem i zostanie złapany przez policję, to okres zatrzymania uprawnień zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Warto też wiedzieć, co stanie się, jeśli kierowca jeszcze raz popełni przekroczenie prędkości. Recydywa może skutkować mandatem nawet 5000 złotych i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. 

 


Zobacz inne aktualności