Samochód amerykański – jakie to marki?

Samochód amerykański – jakie to marki?

Stany Zjednoczone to kolebka światowej motoryzacji. To w tym kraju powstały jedne z pierwszych aut na świecie. Przez lata rynek samochodowy się zmienił i za oceanem popularne są nie tylko rodzime marki, lecz także pojazdy z Azji czy też Europy. Nadal to jednak pojazdy z USA przykuwają wzrok na ulicy – również w Polsce. Jaki jest typowy samochód amerykański? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Krótka historia amerykańskiej motoryzacji

Początki amerykańskiej motoryzacji sięgają lat 80. XIX wieku, kiedy to Charles i Frank Duryea zbudowali pierwszy udany amerykański samochód benzynowy w 1893 roku. Wkrótce potem, w 1896 roku, Henry Ford skonstruował swój pierwszy prototyp pojazdu, co zapoczątkowało rewolucję przemysłową w USA. I to on jest uznawany za jednego z ojców światowej motoryzacji. Stworzony przez niego model T był pierwszym, masowo produkowanym autem. 

W kolejnych latach, pomimo Wielkiego Kryzysu, branża motoryzacyjna nadal się rozwijała, a jej złotych okres przypadł na lata 50. i 60. XX wieku. Nawet problemy na rynku paliwowym w 1973 roku nie przerwały rozkwitu motoryzacji w USA, a dzisiaj marki amerykańskie mają w swoim portfolio szeroką gamę modeli i są obecne na wszystkich światowych rynkach. Przez lata pojazdy z tego kraju stały się symbolem statusu i stylu życia, wybrane modele świetnie się sprawdzały nie tylko na drogach publicznych, lecz także podczas przejażdżki po torze.

Marki amerykańskich samochodów

Można wymienić co najmniej kilkanaście firm, które mają w swojej ofercie model uznany za typowy samochód amerykański. My przybliżamy krótką historię największych firm z USA.

Ford Mustang- samochód z ameryki

Ford

Ford Motor Company została założona 16 czerwca 1903 roku przez Henry'ego Forda. Firma z siedzibą w Dearborn, Michigan, stała się jednym z najważniejszych producentów samochodów na świecie, odgrywając kluczową rolę w rozwoju amerykańskiej i światowej motoryzacji. Do jej najbardziej znanych aut można zaliczyć Model T, Mustang, F-Series i Fiesta. 

Chevrolet Camaro

Chevrolet

Chevrolet, często nazywany „Chevy”, został założony 3 listopada 1911 roku przez szwajcarskiego kierowcę wyścigowego Louisa Chevroleta oraz amerykańskiego przedsiębiorcę Williama C. Duranta. Marka, będąca częścią General Motors, szybko zyskała popularność dzięki produkcji samochodów oferujących dobry stosunek jakości do ceny. W portfolio tej marki znajdziesz takie legendy motoryzacji jak Suburban, Camaro, Corvette i Impala

Samochód amerykański Cadilac

Cadillac

Cadillac został założony 22 sierpnia 1902 roku przez Henry'ego Lelanda, Williama Murphy'ego i Lemuela Bowena. Nazwa marki pochodzi od nazwiska Antoine'a Laumet de La Mothe, sieur de Cadillac, francuskiego odkrywcy i założyciela miasta Detroit. Cadillac, będący częścią General Motors od 1909 roku, jest synonimem luksusu, innowacji i precyzji inżynieryjnej w branży motoryzacyjnej. Jednym z najbardziej znanych pojazdów jest Eldorado, chociaż nie wolno zapomnieć o takich modelach jak Escalade czy Fleetwood. Cadillaca, jak i inne amerykańskie marki możesz spotkać na różnych zlotach samochodowych.

Chrysler - auto z ameryki

Chrysler

Chrysler został założony 6 czerwca 1925 roku przez Waltera Percy'ego Chryslera, który przejął upadającą firmę Maxwell Motor Company i przekształcił ją w Chrysler Corporation. Siedziba firmy znajduje się w Auburn Hills, Michigan. Chrysler szybko stał się jednym z największych producentów samochodów w Stanach Zjednoczonych. Modele takie jak 300, Pacifica czy PT Cruiser są znane nie tylko w USA.

Dodge Challenger z ameryki

Dodge

Dodge został założony 14 lipca 1914 roku przez braci Johna i Horace'a Dodge'a. Początkowo firma zajmowała się produkcją części samochodowych, jednak szybko zaczęła wytwarzać własne pojazdy. Siedziba firmy znajduje się w Auburn Hills, Michigan. Dodge stał się znany dzięki takim samochodom, jak Charger, Challenger czy RAM, a model Viper był nawet bohaterem serialu.

Amerykański samochód Jeep

Jeep

Jeep swoje korzenie ma w pojazdach terenowych produkowanych przez firmę Willys-Overland. Pierwsze modele, znane jako Willys MB odegrały ważną rolę podczas II Wojny Światowej. Sama marka Jeep powstała w Toldeo, Ohio w 1963 roku. Najbardziej znane modele to Wrangler, Cherokee i Grand Cherokee.

 


Zobacz inne aktualności