Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Samochody do driftu – jakie się nadają?

Samochody do driftu – jakie się nadają?

Drift to widowiskowa forma jazdy, która cieszy się dużą popularnością wśród entuzjastów motoryzacji. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że każdy samochód jest zdolny do driftowania, prawda jest taka, że niektóre modele nadają się do tego lepiej niż inne. Jakie samochody do driftu są najlepsze? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie auta doskonale nadają się do tej ekscytującej formy jazdy i jakie cechy powinny posiadać, by drifting stał się prawdziwą przyjemnością, a nie wyzwaniem.

Co to jest drift?

Drift, znany również jako jazda bokiem w kontrolowanym poślizgu, to nie tylko widowiskowy sposób jazdy, ale także dynamicznie rozwijający się sport motorowy. Celem driftu jest utrzymanie samochodu w kontrolowanym poślizgu podczas pokonywania zakrętów przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższej prędkości.

Chociaż pojęcie driftu jest znane od dawna, to w kontekście sportów motorowych zyskało na popularności dzięki takim kierowcom jak Takahashi, który jest uznawany za pierwszego rozpoznawalnego kierowcę, świadomie korzystającego z techniki driftu. Jego styl jazdy zdobył wielkie uznanie wśród widzów. 

Jednym z głównych powodów popularności driftu jest jego widowiskowość. Drift samochodem wzbudza ogromne emocje zarówno u kierowców, jak i widzów, co czyni go popularną rozrywką na całym świecie.

Jeśli chodzi o miejsca do driftowania, istnieje wiele specjalnie przygotowanych torów i miejsc do tego przeznaczonych. Jest to bardzo ważne, by pamiętać, że driftowanie na drogach publicznych jest niebezpieczne i nielegalne. Dlatego też swoje umiejętności warto ćwiczyć podczas przejażdżki po torze.

Samochody do driftu

Samochody do driftu – jakie powinny być?

Nie każde auto nadaje się do driftu. Chociaż teoretycznie można driftować każdym pojazdem, pewne modele i ich charakterystyki sprawiają, że są bardziej predysponowane do tego sportu. Warto wiedzieć, jakie cechy powinny mieć samochody do driftu.

Układ napędowy

Samochody z napędem na tylną oś są najbardziej popularne wśród drifterów. Napęd na tylne koła ułatwia wprowadzenie auta w poślizg. Do driftowania nie nadają się modele z przednim napędem. W drifcie ważne jest to, żeby przednia oś służyła do sterowania, a tylna do napędu. Połączenie tych dwóch cech uniemożliwi skuteczną jazdę bokiem.

Lekka konstrukcja

Ważna jest też konstrukcja samochodu. Właściwie najlepiej, żeby auto ważyło jak najmniej. Im niższa waga, tym łatwiej będzie manewrować pojazdem. Ważne jest, aby samochód miał dobrze wyważoną masę. Odpowiednia konstrukcja nadwozia przyczyniają się do lepszej kontroli nad pojazdem. Weź to pod uwagę, jeśli interesują Cię samochody do driftu. RC, czy realna jazda – waga jest bardzo ważna.

Wysoka moc

Wysoka moc pojazdu odgrywa kluczową rolę podczas wybierania auta przeznaczonego do driftu z kilku powodów. Im jest ona większa, tym bardziej umożliwia kierowcy łatwiejsze wejście w poślizg i utrzymanie tego stanu przez dłuższy czas. Wyższa moc pozwala na szybsze przyspieszenie, co daje kierowcy lepszą kontrolę nad pojazdem i umożliwia bardziej precyzyjne manewrowanie podczas driftu.

Możliwość modyfikacji

Wybór samochodu łatwego w tuningowaniu do driftu niesie za sobą wiele korzyści. Jeśli wybierzesz model, który jest łatwy do modyfikacji, prawdopodobnie zaoszczędzisz na częściach i pracy. Samochody popularne wśród entuzjastów driftu często mają dostępne szerokie spektrum części zamiennych w przystępnych cenach. Wybór samochodu łatwego w tuningowaniu do driftu to praktyczna decyzja, która może przynieść korzyści zarówno pod względem finansowym, jak i jeśli chodzi o osiągi.

Najlepsze auta to driftu

Przykładowe modele samochodów nadające się do driftu to Nissan GT-R czy Mazda MX-5 lub różne egzemplarze BMW z napędem na tylną oś. Na polskim rynku można spotkać różne modele tego bawarskiego producenta, np. model E36. Jest to auto lekkie, wyposażone w tylny napęd, więc w naturalny sposób przychodzi na myśl, jeśli wybierasz samochody do driftu. Asseto Corsa to popularny symulator wyścigów samochodowych, w którym również to auto jest wybierane. Wracając do realnego ścigania warto pamiętać, że przed rozpoczęciem driftowania, nawet najlepsze „seryjne” modele mogą wymagać modyfikacji, aby osiągnąć optymalne osiągi.

 


Zobacz inne aktualności