Youngtimery – poznaj najpopularniejsze z nich

Youngtimery – poznaj najpopularniejsze z nich

Posiadanie samochodowego klasyka to ogromny prestiż i powód do dumy. Jeśli chciałbyś mieć taki pojazd, to wcale nie musisz szukać wśród aut, które powstały w połowie poprzedniego stulecia. W poszukiwaniu takowego modelu sięgnij po youngtimery. Czytaj dalej, a dowiesz się co to za pojazdy i który model warto wybrać. 

Youngtimer – co to za samochód?

Zanim jednak sięgniesz po taki model, to warto się zastanowić, czym jest youngtimer. Trudno ustalić jednoznaczną definicję takiego pojazdu. Przede wszystkim są to samochody, których produkcja zakończyła się już kilkadziesiąt lat temu. Legendarne auta często są określane mianem oldtimerów. To samochody produkowane w latach 50., 60, i na początku 70. XX wieku. Youngtimery są od nich młodsze. Można przyjąć, że są to auta, które mają przynajmniej 25 lat. 

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Dlatego też do uporządkowania oraz rozgraniczenia oldtimerów i youngtimerów można przyjąć klasyfikację, że do tej drugiej grupy zalicza się pojazdy wyprodukowane w latach 80. i 90. XX wieku. Starsze pojazdy to już oldtimery.

Popularne Youngtimery

Co sprawia, że te modele są aż tak popularne? Przede wszystkim są to samochody z o wiele prostszą konstrukcją niż najnowsze pojazdy. Nie są przepełnione elektroniką, która może powodować kłopoty, a sama budowa jest zdecydowanie prostsza. Poza tym komfort wynikający z jazdy jest bardzo wysoki. Warto też podkreślić wyjątkowy design pojazdów tego typu. Youngtimery stylistycznie oddają trendy przełomu wieków. Warto też podkreślić, że samochody z lat 80. i 90. XX wieku często były wyposażone w silniki o dużej pojemności i mocy, dzięki czemu przyjemność wynikająca z jazdy nimi jest jeszcze większa. Jeśli czujesz się wystarczająco zachęcony, to warto zerknąć na poszczególne modele. Znajdziesz wśród nich zarówno droższe auta, jak i youngtimery do 10 tys. 

Mercedes klasa E (W124)

Nasze propozycje rozpoczynamy od Mercedesa. Auto zostało zaprezentowane w 1984 roku, jako następca popularnej „beczki”, czyli modelu W123. Samochód był produkowany najpierw do 1993 roku, następnie został przemianowany jako klasa E i jego produkcja trwała przez kolejne 4 lata. Sprzedano łącznie prawie 3 mln egzemplarzy tego pojazdu. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża, zależności od stanu auta możesz znaleźć model W124 w cenie od 5 tys. do nawet 100 tys. złotych.


Mercedes klasa e w124

BMW serii 3

Szukając youngtimera, warto też zwrócić uwagę na pojazdy marki BMW. Druga odsłona tego modelu cechuje się kompaktowymi rozmiarami, które mają wpływ na osiągi. Możesz postać na auto z sześciocylindrowym silnikiem, który dostarczy Ci przyjemność z jazdy. Szczególnie model M3 E30 ma wyjątkową moc, lecz zakup takiego modelu będzie Cię kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

BMW serri 3 - youngtimer

Honda CRX

Wśród klasyków swoje miejsce mają też pojazdy marki Honda. Model CRX wyróżnia się precyzyjnym układem kierowniczym i dynamicznym silnikiem. Auto ma też sportową sylwetkę, co jest kolejnym argumentem za tym, żeby postawić właśnie na ten model. Za około 20 tys. złotych możesz znaleźć model w dobrym stanie. 

Honda CRS

Fiat 126p

Wymieniliśmy 2 modele aut z Niemiec oraz auto japońskie. Lecz wśród youngtimerów można też znaleźć samochód na trwałe połączony z polską historią. Popularny maluch jest coraz rzadziej spotykany na ulicach. Dostępność modeli spada, lecz nadal za kilkanaście tysięcy złotych możesz znaleźć dobrze zachowane auto. Fiat 126p nie zapewnia co prawda takiej przyjemności podczas przejażdżki samochodem, jak modele Mercedesa czy BMW, lecz może to być nostalgiczna podróż do lat młodości. To dobry powód do tego, żeby właśnie sięgnąć po ten model.

Youngtimery mogą dostarczyć Ci wielu wrażeń podczas jazdy autem. Jeśli chcesz trochę cofnąć się w czasie i wrócić do lat 80. i 90. XX wieku to sięgnij właśnie po tego typu model. To może okazać się też wspaniałą inwestycją, gdyż wartość takich modeli stale rośnie.

Czerwony fiat 126p


Zobacz inne aktualności