24h Le Mans – wyścig długodystansowy. Zasady i wyniki 2022

24h Le Mans – wyścig długodystansowy. Zasady i wyniki 2022

W kalendarzu każdego fana motosportu maj i czerwiec są miesiącami z dużą liczbą wyścigów. Jednak jedna impreza jest szczególna i jest nią 24h Le Mans. To wyjątkowy wyścig z niesamowitą historią. Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś, to sprawdź, na czym on polega i jak wyglądała impreza w 2022 roku.

Wyścig Le Mans – historia

Na początku XX wieku, wraz z rozwojem motoryzacji i coraz powszechniejszym dostępem do niej, wyścigi samochodowe zaczęły zyskiwać na znaczeniu. Już w 1906 roku powstał pierwszy wyścig określonym mianem „Grand Prix” – rozgrywał się on na trasie wytyczonej pomiędzy kilkoma francuskimi miejscowościami, która liczyła ponad 100 kilometrów. Jedną z tych miejsc było Le Mans, które kilkanaście lat później stało się miejscem absolutnie kultowym dla fanów motoryzacji.

Pierwszy wyścig odbył się w dniach 26-27 maja 1923 roku. W rywalizacji wzięło udział 66 kierowców, w większości byli to Francuzi. I to właśnie kierowcy z tego kraju okazali się najlepsi, André Lagache i René Léonard w samochodzie Chenard & Walcker Sport wygrali pierwszą rywalizację w historii.

Tradycją wyścigu było to, że start odbywał się o 16.00. Tak się działo, z małymi wyjątkami, aż do 2009 roku. Wtedy organizatorzy zdecydowali o przesunięciu startu na 15.00. Koniec wyścigu następuje po 24 godzinach.  

24h Le Mans

Wyścig Le Mans 24 – tor wyścigowy

W 1923 roku powstał tor de la Sarthe. To obiekt wpleciony w ulice miasta. Właśnie na tej nitce ściągają się kierowcy w wyścigu LeMans. To bardzo specyficzny obiekt, jedno okrążenie ma około 13 kilometrów. 

Tor przez lata przechodził delikatne modyfikacje. Jedną z najbardziej poważnych zmian była zmiana na najdłuższej prostej, która ma około 6 kilometrów. W latach osiemdziesiątych można było na niej pędzić z prędkością około 400 km/h. W 1990 roku z powodów bezpieczeństwa wprowadzono na niej 2 szykany, które trochę spowolniły kierowców. Tor jednak nie ulegał większym zmianom i przypomina swoim kształtem nitkę, na której w 1923 roku ścigali się pierwsi kierowcy. 

24h Le Mans - wyścig na torze

24h Le Mans – zasady wyścigu

Zasady zawodów nie są skomplikowane. 24h Le Mans to wyścig, który polega na tym, żeby w ciągu równej doby przebyć jak największą liczbę okrążeń. Zawodnicy startują zgodnie z kolejnością, która ustalana jest po kwalifikacjach. Start odbywa się w sobotę o 15.00, wygrywa zespół, którego samochód pokona największy dystans. Początkowo były to zawody stricte indywidualne, jednak z czasem wprowadzono zmiany i aktualnie do rywalizacji stają 3-osobowe teamy. 

LeMans 2022 – wyniki i przebieg zawodów

W 2022 roku zawody odbyły się w dniach 11-12 czerwca i była to 90. edycja wyścigu. LeMans 2022 było części serii FIA World Endurance Championship, czyli zawodów o mistrzostwo świata. Wyścigi odbywały się w kilku klasach, główna to Hypercar, kierowcy ścigali się też w klasie LMP2 oraz LMGTE. W tej drugiej kategorii mieliśmy polskie akcenty. W barwach włoskiego zespołu Prema Orlen Team startował Robert Kubica, ponadto w wyścigu wziął udział polski team Inter Europol Competition. 

W kategorii Hypercar kwalifikacje wygrał zespół Toyota Gazoo Racing. W wyścigu ten zespół również nie miał sobie równych, 1 i 2 miejsce należały właśnie do kierowców tej japońskiej załogi, zwyciężył team w składzie Sebastian Buemi, Brendon Hartley i Ryō Hirakawa. 

Jeśli chodzi o polskie akcenty, to zespół Roberta Kubicy – Prema Orlen Team zajął 2. miejsce w klasie LMP2. Samochody prowadzone przez kierowców Inter Europol zajęły 13. i 14. pozycję.   

A może chcesz się sprawdzić na torze wyścigowym? Wybierz jedno z aut na Autoprezent.pl i wciśnij gaz do dechy!


Zobacz inne aktualności