Samochody na dowód osobisty – czy takie istnieją?

Samochody na dowód osobisty – czy takie istnieją?

W dzisiejszych czasach samochód jest nie tylko środkiem transportu, ale często także wyrazem stylu życia. Jednak nie każdy ma ochotę lub możliwość posiadania prawa jazdy. Dlatego pojawia się pytanie, czy istnieją samochody, które można nabyć i prowadzić jedynie na podstawie dowodu osobistego? W naszym artykule przyjrzymy się tej kwestii bliżej.

Samochody na dowód osobisty – czy takie istnieją?

Wielu z nas marzy o tym, aby zawsze mieć dostęp do własnego samochodu. Jednak formalności związane z zakupem pojazdu mogą wydawać się uciążliwe. Czy istnieje możliwość, aby mieć samochód na dowód osobisty, bez zbędnych komplikacji? Tej kwestii warto się przyjrzeć, ponieważ wokół niej narosło dużo mitów. 

Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się temu, czym są samochody na dowód osobisty. Warto wiedzieć, że do prowadzenia pełnoprawnego pojazdu potrzebujesz prawa jazdy. Najczęściej jest to kategoria B, która uprawnia do kierowania autem osobowym. Dlaczego więc tyle mówi się o autach na dowód osobisty?

A to dlatego, że możliwe jest prowadzenie pojazdu i to bez uprawnień kategorii B. Jednak nie mówimy tutaj o samochodzie osobowym, lecz o pojeździe, który może go przypominać. Będzie to jednak auto mniejsze i słabsze pod względem osiągów od standardowych modeli.

Samochody na dowód osobisty bez prawa jazdy to nic innego niż czterokołowce w świetle prawa. Może być to np. wariant lekki. Jest to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja nie pozwala na jazdę z prędkością większą niż 45 km/h. Bez prawa jazdy kategorii B możesz prowadzić też czterokołowiec ciężki. Tego typu pojazd jest przeznaczony do przewozu towarów i osób, jego masa własna nie przekracza 400 kg, a w przypadku przewozu rzeczy nie może ważyć więcej niż 550 kg. Są to pojazdy idealne do przejażdżki samochodem w warunkach miejskich. 

Samochody na dowód

Jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby prowadzić auta na dowód osobisty?

To, że wybierasz samochody na dowód osobisty, nie oznacza, że nie potrzebujesz żadnych uprawnień. Poruszanie się po drogach publicznych wymaga znajomości przepisów oraz umiejętności jazdy, dlatego też wymagane jest zdobycie prawa jazdy. Zarówno prowadzenie czterokołowca lekkiego, jak i ciężkiego wymaga odpowiedniego dokumentu.

Jeśli decydujesz się na wariant lżejszy, to potrzebujesz co najmniej zdania egzaminu na kategorię AM. Do zdobycia uprawnień potrzebne jest zaliczenie 5 godzin szkolenia teoretycznego oraz 5 godzin kursu praktycznego. Po zakończeniu kursu musisz zdać egzamin.

Jeśli chcesz prowadzić czterokołowiec ciężki, to również potrzebujesz odpowiedniego dokumentu. W tym celu musisz otrzymać uprawnienia B1. Kurs na tę kategorię obejmuje 30 godzin szkolenia teoretycznego i taką samą liczbę godzin na zajęcia praktyczne. Szkolenie zakończone jest egzaminem państwowym, po jego zdaniu otrzymasz uprawnienia do tego, żeby prowadzić auta na dowód osobisty.

Samochody na dowód osobisty bez prawa jazdy – popularne modele

Auta, które nie wymagają prawa jazdy kategorii B, stają się coraz bardziej popularne. To dlatego, że mogą z nich korzystać nawet osoby niepełnoletnie. O uprawnienia AM możesz ubiegać się już w wieku 14 lat. Warto też poznać, jakie modele są dostępne na rynku. Nie znajdziesz wśród nich tak wielkich marek, jak np. Audi, lecz można wśród nich znaleźć kilka ciekawych propozycji.

Aixam Crossover

Aixam Crossover to samochód małolitrażowy produkowany przez francuską firmę Aixam-Mega. Charakteryzuje się nowoczesnym designem, przestronnym wnętrzem oraz wygodą jazdy w miejskich warunkach. To doskonały wybór, jeśli interesują Cię samochody na dowód osobisty bez prawa jazdy.

Microcar M.GO

Microcar M.GO to kolejny popularny samochód małolitrażowy, produkowany przez firmę Microcar, która jest częścią grupy Ligier. Jest to model, który cieszy się dużą popularnością w segmencie mikrosamochodów. Wyróżnia się kompaktowym rozmiarem, ma także atrakcyjny design i wiele opcji dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Ligier JS50

To model produkowany przez firmę Ligier, która specjalizuje się w produkcji mikrosamochodów. Ten model charakteryzuje się innowacyjnym designem i praktycznym wyposażeniem. To samochód, który jest łatwy w prowadzeniu i manewrowaniu, idealny do jazdy po miejskich ulicach.

Te trzy modele samochodów małolitrażowych są reprezentantami segmentu mikrosamochodów i cieszą się popularnością ze względu na swoją kompaktowość, ekonomiczność i przyjazność dla środowiska. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli chcesz podróżować w komfortowych warunkach na co dzień.

 


Zobacz inne aktualności