Podstawowe narzędzia do warsztatu samochodowego

Podstawowe narzędzia do warsztatu samochodowego

Naprawa samochodu czasem może być sporym wyzwaniem. Złożoność poszczególnych elementów może robić wrażenie i trudno sobie poradzić z nimi bez odpowiednich narzędzi. Dlatego też, jeśli zakładasz warsztat, lub chcesz na własną rękę reperować pojazdy w swoim garażu to postaw na odpowiednie wyposażenie. 

Wyposażenie warsztatu ma znaczenie

Jeśli marzysz o tym, żeby mieć swój własny warsztat samochodowy, to musisz się do tego wcześniej przygotować. Niestety, ale same chęci, poparte nawet ogromną wiedzą, nie wystarczą. Potrzebujesz też odpowiedniego wyposażenia warsztatu. Bez niego nie wykonasz podstawowych czynności. Przecież nie będziesz gołymi rękoma odkręcać śrub, czy też własnymi siłami podnosić pojazdu. Zanim więc z zapałem ruszysz do naprawy pojazdu, zbierz odpowiedni ekwipunek. Podobnie zresztą jak robisz, wybierając obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Meble do warsztatu samochodowego

Wybierz odpowiednie meble

W pracy mechanika bardzo ważna jest organizacja przestrzeni. Dobrze więc się zastanów nad miejscem, w którym będziesz reperował pojazdy. Musi w nim być miejsce na samochód, do tego w warsztacie musisz mieć pod ręką niezbędne części samochodowe, narzędzia i maszyny. Dlatego też, jeśli dobrze sprawdziłeś pomieszczenie, to wykonaj pomiary. Te przydadzą Ci się podczas wybierania mebli do warsztatu.

Do najbardziej potrzebnych elementów trzeba zaliczyć regały. To prosty produkt, lecz absolutnie niezbędny. To na nim umieścisz części samochodowe, narzędzia oraz inne produkty potrzebne w pracy. Warto też sięgnąć po szafki i wózki narzędziowe. Są to specjalne produkty, przystosowane właśnie do pracy w zakładzie mechaniki samochodowej. W ich możesz pomieścić śrubokręty, klucze, elektronarzędzia i specjalistyczne akcesoria. Wyposażenie do warsztatu samochodowego musi zawierać meble, dzięki którym łatwiej będzie Ci zorganizować przestrzeń. Nie zapomnij również o ruchomych lampach, dzięki którym poprawisz widoczność podczas prac naprawczych.

Uniwersalne narzędzia do warsztatu

Uniwersalne narzędzia do warsztatu

W pracy mechanika niezbędne są narzędzia. Bez nich trudno będzie Ci wykonać jakąkolwiek czynność w zakładzie. Wyposażenie warsztatu powinno zawierać modele manualne. Wśród nich nie może zabraknąć kluczy płaskich, nasadowych, imbusowych, sześciokątnych, udarowych oraz do kół. Im większy asortyment, tym lepiej, ponieważ producenci aut stosują różne rozwiązania w swoich modelach. 

Niezbędne będą Ci też śrubokręty. Oprócz nich warto sięgnąć po kombinerki, ściągacze i szczypce. Wszystkie te produkty mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Odpowiednie wyposażenie warsztatu przekłada się na szybkość Twoich działań, dlatego warto sumiennie do tego podejść.

Elektronarzędzia do warsztatu

Elektronarzędzia do warsztatu

W pracy mechanika warto też sięgnąć po urządzenia elektryczne i pneumatyczne. To sprzęty, które zdecydowanie ułatwiają wykonanie poszczególnych czynności. Nie będziesz musiał wkładać nadmiaru sił fizycznych np. do odkręcenia kół czy pokrywy silnika. Wyposażenie warsztatu powinno więc zawierać:

  • wkrętarki,
  • wiertarki,
  • klucz udarowy,
  • spawarkę, 
  • lutownicę.

Wszystkie te elementy Ci się przydadzą podczas pracy. Warto wybrać urządzenia renomowanych marek, które są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Za ich pomocą przygotujesz z łatwością pojazd do przejażdżki po torze i drodze publicznej.

Specjalistyczne narzędzia do warsztatu samochodowego

Wybierz specjalistyczne urządzenia

Oprócz uniwersalnych narzędzi manualnych, elektrycznych i pneumatycznych, potrzebujesz też specjalistycznych sprzętów. Jednak wybór urządzeń warto dopasować do charakteru Twojej działalności. Jedną z najbardziej popularnych maszyn warsztatowych jest podnośnik. To sprzęt o szerokim spektrum wykorzystania, więc jeśli Twój warsztat nie jest wyposażony w kanał, to podnośnik będzie Ci niezbędny.

Jeśli zajmujesz się diagnostyką samochodową, to potrzebujesz odpowiedni komputer i oprogramowanie do niego. W przypadku takiej działalności postaw też na mierniki napięcia i ciśnienia oraz różnego rodzaju testery. Dobrze wyposażony warsztat to szansa na to, że odwiedzi Cię więcej klientów.

Jeśli zamierzasz naprawiać karoserie samochodowe, to w takim razie wybierz szlifierki, spawarki oraz pistolety do malowania. W przypadku prowadzenia warsztatu wulkanicznego to przydadzą Ci się urządzenia do sprawnego przekładania i wyważania kół samochodowych.

Wyposażenie do warsztatu samochodowego to pojemne zagadnienie. Dużo zależy od tego, jaki rodzaj działalności chcesz prowadzić. Jednak podstawowe narzędzia manualne oraz szafy i regały, w których je umieścisz to absolutny must-have każdego zakładu mechanicznego. 


Zobacz inne aktualności