AdBlue - co to jest, jak działa, ile kosztuje?

AdBlue - co to jest, jak działa, ile kosztuje?

Działania mające na celu zmniejszenie szkodliwego wpływu aut na środowisko, są wdrażane na coraz większą skalę. Jednym z nich jest wykorzystanie płynu AdBlue. Co to za ciecz i jaka jest jej funkcja – tego dowiesz się z naszego artykułu. Czytaj dalej, żeby nie popełnić błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie Twojego samochodu.

AdBlue – co to jest i jak działa? 

Rozważania na temat tego płynu warto zacząć od poznania informacji na jego temat. Otóż jest to wodny roztwór mocznika, proporcje wynoszą: 32,5% mocznika a 67,5% wody. Stosuje się go po to, żeby ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza. AdBlue jest wykorzystywane w samochodach, które są napędzane silnikiem diesla. 

Płyn nie jest bezpośrednio dodawany do paliwa. Każde auto, które jest wyposażone w ten system, ma osobny zbiornik na AdBlue. Może on się znajdować w pobliżu wlewu paliwa, lecz nie zawsze tak jest. Producenci umieszczają też go często pod maską auta lub w bagażniku. Najczęściej dotyczy to aut osobowych, samochodów sportowych.

AdBlue działa na podstawie systemu SCR. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jest on dodawany bezpośrednio do paliwa. Zamiast tego, wykorzystuje się selektywną redukcję katalityczną, która znajduje się na końcu układu wydechowego. Za pomocą tego systemu, w wysokiej temperaturze mocznik wydziela amoniak, który w reakcji z tlenkiem azotu uwalnia parę wodną i lotny azot zamiast spalin. W ten sposób jest możliwe ograniczenie wydalania zanieczyszczeń z pojazdu.

Funkcje dodatkowe AdBlue

Jakie funkcje dodatkowe ma AdBlue?

Ochrona środowiska to nie jest jedyny argument, który przemawia za systemem z AdBlue. Stosowanie tego płynu korzystnie wpływa na samo funkcjonowanie pojazdu. Przede wszystkim, może się on też przyczynić do niższego spalania. AdBlue może obniżyć nawet o 5% zużycie oleju napędowego w pojeździe. Może to nie jest imponujący wynik, lecz jeśli spojrzy się na ceny paliw to przy dłuższym użytkowaniu, AdBlue przyczyni się do mniejszych wydatków na stacji benzynowej.

Warto też podkreślić, że stosowanie tego płynu jest wymuszone przed dyrektywy Euro 6 oraz Euro 5. A to ma też bezpośrednie przełożenie na możliwości poruszania się danym pojazdem. Coraz więcej europejskich aut decyduje się na ograniczenie wjazdu pojazdów, które nie spełniają norm emisji spalin. Płyn AdBlue zdecydowanie obniża tworzenie zanieczyszczeń. Dzięki temu, możesz wjechać samochodem wyposażonym w ten system do największych miast w Europie.

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Brak AdBlue – jakie mogą być tego skutki?

Jeśli masz auto, którego działanie wymaga AdBlue, to nie możesz lekceważyć tego płynu. Jego brak spowoduje, że samochód ulegnie unieruchomieniu. Na szczęście, producenci aut umieszczają w pojazdach też system, który informuje o tym, że zbiornik jest prawie pusty. Nie warto lekceważyć takich komunikatów, tylko przy pierwszej okazji udać się na stację paliw i uzupełnić AdBlue. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji, które mogą wyniknąć z braku tego płynu. Mówiąc krótko, jeśli chcesz bez problemów jeździć to wlej płyn AdBlue. 

Warto też uważać na to, że płyn może zamarzać w niskich temperaturach. Zimą, jeśli na zewnątrz utrzymuje się mróz na poziomie -10°C, może tak się stać, że najzwyczajniej on zamarznie. Na szczęście, producenci umieszczają w zbiornikach grzałki, które w kilkanaście minut są w stanie przywrócić stan ciekły AdBlue.

Ile kosztuje AdBlue

AdBlue – ile kosztuje i na jak długo wystarczy?  

Ważnym aspektem jeśli chodzi o ten płyn jest jego cena. Ta w ostatnich tygodniach bardzo mocno wzrosła. Zacznijmy od tego, że możesz go kupić na 2 sposoby: korzystając z dystrybutora na stacji paliw lub nabywając płyn w plastikowej bańce. Ten pierwszy wariant jest tańszy. Aktualnie cena na dystrybutorach sięga nawet 7 złotych za litr. W tym drugim wariancie, cena za litr może wynosić nawet 20 złotych. Warto też spojrzeć na spalanie AdBlue. w standardowych przypadkach, 1 litr wystarcza na pokonanie nawet 1000 km. Pamiętaj o tym, żeby na bieżąco uzupełniać zbiornik.


Zobacz inne aktualności