Lamborghini – legenda motoryzacji. Jakie auta tworzyły historię tej marki?

Lamborghini – legenda motoryzacji. Jakie auta tworzyły historię tej marki?

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić światową motoryzację bez Lamborghini. Jednak historia tej marki jest dość ciekawa i od jej początku wcale nie było oczywiste, że będzie ona związana z samochodami. Lecz gdy już w firmie z Sant’Agata Bolognese zajęto się tworzeniem aut, to kolejne modele stały się prawdziwymi legendami. Warto się im przyjrzeć z bliska.

Od ciągników do samochodów sportowych

Historia początku marki, która przez ostatnie kilkadziesiąt lat kreowała trendy motoryzacyjne jest bardzo ciekawa. Otóż dotyczy ona kłótni z 1962 roku, pomiędzy Ferruccim Lamborghinim a Enzo Ferrarim. Ten pierwszy zajmował się tworzeniem ciągników, lecz miał dużą wiedzę o samochodach. Nie był zadowolony z auta Ferrari i zaproponował Enzo zmiany w konstrukcji jednego z modeli. Ten wściekł się, gdy usłyszał o tej propozycji od „traktorzysty”. I tak na mocy tego konfliktu, zaledwie rok później powstał pierwszy samochód tej marki. Ciekawą historię ma również logo Lamborghini, warto ją poznać.

Lamborghini 350 GTV
alfone45, Public domain, via Wikimedia Commons

Lamborghini 350 GTV

To pierwszy egzemplarz, który opuścił fabrykę tego włoskiego producenta. Za jego design jest odpowiedzialny Franco Scagilone, który był stylistą marki Bertone. Pierwszy model Lamborghini to było 2-drzwiowe coupé w grafitowym kolorze z silnikiem V12 o pojemności 3,5 litra. Powstał tylko 1 egzemplarz tego modelu, zaraz po nim do produkcji trafiło Lamborghini 350 GT.

Lamborghini Miura

Lamborghini Miura

Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju tej marki był model Miura. Jego narowisty styl sprawił, że auto zdobyło ogólnoświatową sławę. Ponownie Lamborghini zdecydowało się na stworzenie 2-drzwiowego coupé. Zostało ono wyposażone w silnik V12 o pojemności 3,9 litra. Od 1966 roku do 1973 powstało 475 egzemplarzy tego auta. Jazda Lamborghini, szczególnie tym modelem potrafiła sprawić prawdziwą frajdę.

 

Lamborghini Countach

Ten model sprawił, że Lamborghini jako marka przetrwała. Podczas problemów finansowych firmy, to właśnie Countach był najlepiej sprzedającym się modelem, co sprawiło, że marka nadal mogła funkcjonować. Trochę kanciaty, nisko osadzone nadwozie z unoszonymi do góry drzwiami przypadło do gustu klientom. Model ten był produkowany przez 16 lat, linię produkcyjną opuściło aż 2049 egzemplarzy.

Lamborghini LM002
Detectandpreserve, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Lamborghini LM002

Włoski producent w swoim portfolio ma też samochód terenowy, który był wykorzystywany przez amerykańskie wojsko. Pierwszy był model Cheetah, który został zastąpiony najpierw przez LM001 a później przez LM002. To auto, które było wykorzystywane nie tylko do celów wojskowych, lecz także przez cywilów. Model był na tyle popularny, że wielu kierowców wybierało go do jazdy podczas rajdu Paryż-Dakar.

Lamborghini Diablo

Lamborghini Diablo

Wracając do sportowego charakteru marki nie można pominąć modelu Diablo. To on zastąpił hitowe auto, jakim było Lamborghini Countach. Diablo w 1990 roku zostało okrzyknięte najszybszym samochodem świata, potrafiło mknąć z prędkością 329 km/h. Auto okazało się dużym hitem, sprzedano aż 2903 egzemplarze.

 

Lamborghini Murciélago
Brian Snelson, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Następcą Diablo został model Murciélago. To on kontynuował dobrą passę Lamborghini. 2- drzwiowe coupé, zostało wyposażone w silniki V12, który pozwalał osiągnąć w ostatniej wersji moc aż 670 koni mechanicznych. Pozwala on osiągnąć prędkość aż 347 kilometrów. Od 2001 do 2010 roku sprzedano aż 4099 egzemplarzy Lamborghini Murciélago.
Lamborghini Gallardo

Lamborghini Gallardo

Nie sposób pominąć Lamborghini Gallardo podsumowując najbardziej historyczne auta tej marki. To samochód, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2003 roku. Jego maksymalna prędkość wynosi aż 325 km/h. Ty również go poprowadzić! Jak to możliwe? Wystarczy, że skorzystasz z oferty Auto Prezent.

Jak widzisz, historia Lamborghini jest naprawdę bogata w kultowe auta. Te modele miały ogromny wpływ na cały rynek motoryzacyjny. Ty również możesz się przekonać o tym, jak genialne są najnowsze pojazdy Lamborghini, zasiadają za kierownicą jednego z nich. Jazda po torze Lamborghini na pewno dostarczy Ci wyjątkowych wrażeń.


Zobacz inne aktualności