Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Marki samochodów sportowych - musisz je znać!

Marki samochodów sportowych - musisz je znać!

Motoryzacja to prędkość, a ta pochodzi wprost z silników najlepszych aut. Tworzą je już od wielu lat marki, które są znane na całym świecie. Warto je bliżej poznać, po to, żeby wiedzieć, jakie są ich korzenie oraz co wniosły do świata motoryzacji. Ruszaj z nami w podróż po świecie aut sportowych.

Marki samochodów sportowych – warto je poznać

Chyba nic tak nie napędza rynku motoryzacyjnego, jak rywalizacja samochodów sportowych. Od lat producenci starają się walczyć o miano najszybszego, to napędza całą branżę. Istnieje wiele marek samochodów sportowych, światowe koncerny starają się regularnie wypuszczać nowe modele, które zrobią duże wrażenie. Czas je poznać!
 

Aston Martin

Logotyp Aston Martin

Poznawanie firm, które produkują sportowe modele aut rozpoczynamy od Wielkiej Brytanii i firmy Aston Martin. Powstała w 1913 roku, a już 2 lata później wyprodukowała pierwszy model samochodu. Po pierwszej wojnie światowej marka zaczęła produkować auta, które z powodzeniem walczyły w pierwszych wyścigach samochodowych. Jednym z pierwszych użytkowych modeli sportowych był 15/98. Rozwój marki został zatrzymany przez wybuch kolejnej wojny. 

Gdy kurz bitewny już opadł, firma wróciła do konstruowania aut sportowych. Kamieniem milowym w dziejach marki były konstrukcje DB, szczególnie model DB5, który pojawił się w serii filmów o Jamesie Bondzie. Biorąc pod uwagę auta sportowe, nie sposób pominąć modelu Vantage, czyli sportowego samochodu od Astona Martina. Możesz nim pokierować, jazda po torze czeka na Ciebie. 
 

Porsche

Logotyp Porsche

 

Czas teraz przejść do Niemiec i bliżej się przyjrzeć marce, którą założył Ferdinand Porsche. Początkowo, z nakazu Adolfa Hitlera zajmowała się ona produkcją pojazdów wojskowych i pancernych. Po zakończeniu II Wojny Światowej firma skupiła się na produkcji aut użytkowych, pierwszy był model 356. 

Duży przełom w tej marce nastąpił w 1963 roku. Wtedy to nastąpiła premiera pierwszego modelu 911. Auto z sześciocylindrowym silnikiem stało się z marszu ogólnoświatowym hitem. Aktualnie w fabrykach Porsche produkowana jest 8. generacja tego modelu. 
 

Lamborghini

Logotyp Lamborghini

 

Historii światowej motoryzacji nie byłoby, gdyby nie Włochy. To w tym kraju powstała marka Lamborghini. Początkowo zajmowała się produkcją silników, jednak decyzja o tym, żeby tworzyć również auta, była zbawieniem dla całego świata motoryzacji. Warto bliżej sprawdzić, jakie były losy firmy oraz dowiedzieć się, skąd się wzięło logo Lamborghini.

Pierwszym modelem, który został wyprodukowany był 350 GTV. Od tego zaczęła się historia marki samochodów z bykiem na masce. Auta takie jak Miura, Diablo czy Aventador to prawdziwe legendy światowej motoryzacji.
 

Ferrari

Logotyp Ferrari

 

Będąc przy legendach to nie sposób pominąć Ferrari. To firma, która swoje korzenie ma w wyścigach samochodowych. Trudno zliczyć, ile tytułów mistrzowskich ma w swojej kolekcji ta stajnia z Włoch. Sukcesy tej marki widać też w samochodach użytkowych. Przez lata Ferrari współpracowało z największymi na świecie projektantami aut. To oni są odpowiedzialni za takie modele jak Daytona, Testarosa, Enzo, F430 czy California. Warto też poznać historię i znaczenie logo Ferrari. 
 

Bugatti

Logotyp Bugatti

 

Czas teraz przyjrzeć się marce, która tworzy auta spektakularne. Jest nią Bugatti, czyli firma, która powstała w Niemczech a teraz ma swoją siedzibę we Francji. Przez lata tworzy ona niezwykle luksusowe i szybkie auta sportowe. Dowodem na to jest model Chiron Super Sport 300+. To pierwsze auto, które przekroczyło barierę 300 mil/h. Jego maksymalna prędkość wynosi prawie 304 mil/h, czyli około 490 km/h. 
 

McLaren

Logotyp McLaren

 

Podróż po markach samochodów sportowych zaczęliśmy w Wielkiej Brytanii i tamże skończymy. To właśnie na Wyspach powstała marka McLaren Cars. Na kanwie doświadczeń w Formule 1 ta marka zaczęła produkować superszybkie auta sportowe, pierwszym modelem był supersamochód F1. Produkcja tego modelu skończyła się w 1998 roku i przez 10 lat marka nie produkowała żadnego auta. Z przytupem wróciła do motoryzacji w 2009 roku i wypuściła model MP4-12C. Od tego czasu McLaren regularnie produkuje świetne auta sportowe. 


Zobacz inne aktualności