Inter Europol Competition – polski zespół w walce ze światowymi gigantami

Inter Europol Competition – polski zespół w walce ze światowymi gigantami

Inter Europol Competition jest polskim zespołem wyścigowym założonym przez Wojciecha Śmiechowskiego. Pasja i zaangażowanie zaowocowały powstaniem zespołu w 2010 roku. Głównym sponsorem jest Inter Europol, wiodący producent produktów piekarniczych w Polsce, eksportujący swoje produkty do Europy i poza nią. Przyjrzyj się razem z nami działalności tego teamu.

Inter Europol Competition – historia zespołu

Korzenie zespołu sięgają roku 2009. Wtedy to Maurycy Kochański nawiązał współpracę z Michael Keese Motorsport, co pozwoliło na wystawienie zespołu w Formule Ford i Formule 3. Rok później zespół wziąć udział w Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. w końcówce roku 2010 Kochański popadł w kłopoty finansowe. Jego udziały wykupił Wojciech Śmiechowski – właściciel sieci piekarni Inter Europol S.A. Tak właśnie powstał zespół Inter Europol Competition – zwany też Turbo Piekarzami.

Zespół rozpoczął swoją przygodę od prób Kuby Śmiechowskiego (syna właściciela) w samochodach jednomiejscowych. W latach 2010-2016 team brał udział w  Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault 2.0. W 2016 roku zespół zadebiutował w wyścigach długodystansowych  – European Le Mans Series oraz V de V Sports, zdobywając już w 2016 i 2017 roku mistrzostwo w serii VdeV Endurance​​.

Kolejne lata były poświęcone na rozwój umiejętności i zdobywanie sukcesów. W sezonach 2018/19 zespół triumfował w Asian Le Mans Series, wygrywając mistrzostwo w klasie LMP3. Był to przełom dla zespołu, który zyskiwał coraz większe znaczenie na międzynarodowej scenie wyścigowej. Zobacz też: F1 2024 – zapowiedź sezonu

Inter Europol Competition
MarcelX42, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Najważniejsze osiągnięcia Inter Europol Competition

Inter Europol Competition to zespół, który nieustannie się rozwija, odnosząc sukcesy i inspirując wielu młodych adeptów sportu motorowego, marzących o osiągnięciach na najwyższym poziomie. Harmonijny rozwój teamu zaowocował kolejnymi sukcesami w motorsporcie. 

Pierwszymi osiągnięciami zespołu były zwycięstwa w latach 2016-2017 w V de V Endurance Series. W 2019 roku Inter Europol Competition okazał się najlepszy w Asian Le Mans Series, co zaowocowało zaproszeniem do wyścigu 24h Le Mans 2019. Debiut w legendarnych zawodach okazał się trudny dla zespołu, a jazda po torze była okraszona problemami. Ostatecznie team zajął 45. miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz uplasował się na 16. miejscu w swojej klasie. Do tych sukcesów należy dodać 3 tytuły wicemistrzowskie z rzędu w klasie LMP3 w European Le Mans Series. Ten sukces zespół powtórzył też w roku 2022.

Jednak największym osiągnięciem zespołu jest wygrana w klasie LMP2 podczas wyścigu Le Mans 2023. Samochód z numerem 34 zwyciężył rywalizację we własnej kategorii oraz zajął 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. W skład zwycięskiej załogi weszli Hiszpan Albert Costa, Szwajcar Fabio Scherer oraz Polak Jakub Śmiechowski.
 

Inter Europol Competion w sezonie 2024

W 2024 roku zespół Inter Europol Competition będzie brał udział w różnych prestiżowych wyścigach. Przede wszystkim team nawiązał współpracę z PR1 Mathiasen Motorsports i wystawi samochód #52 Oreca 07 LMP2 w amerykańskiej serii IMSA. Dzięki temu Turbo Piekarze wystąpią np. w zawodach Rolex 24 at Daytona. 

Poza tym Inter Europol Competition wystąpi też w rywalizacji European Le Mans Series. W sezonie 2024 kierowcami zespołu będą:

  • Kuba Śmiechowski,
  • Luca Ghiotto,
  • Clement Novalak,
  • Ollie Gray,
  • Aleks Buchańcow,
  • Pedro Perino,
  • Kai Askey,
  • Władysław Łomko,
  • Tom Dillmann,
  • Sebastian Alvarez.

Warto zauważyć, że zespół Inter Europol Competition poszerzył swoje działania w zakresie wyścigów długodystansowych, uczestnicząc w różnych międzynarodowych seriach i zmaganiach. Zespół kontynuuje rozwijanie swoich umiejętności i osiągnięć w świecie sportów motorowych.


Zobacz inne aktualności