Samochód autonomiczny – co to jest i czy można nim jeździć w Polsce?

Samochód autonomiczny – co to jest i czy można nim jeździć w Polsce?

Zastanawiałeś się nad tym, jak by to było, gdyby samochód wykonywał za Ciebie wszystkie operacje na drodze? Brzmi to, jak scena z filmu science fiction, lecz za niedługo może to być nasza rzeczywistość. Największe firmy na świecie prowadzą pracę nad tym, żeby wkrótce samochód autonomiczny zastąpił tradycyjne auto. Czytaj dalej, a dowiesz się co to za pojazd i czy można nim podróżować po drogach w Polsce.

Samochód autonomiczny – co to jest? 

Samochody autonomiczne, zwane również pojazdami samojezdnymi, to modele zdolne do poruszania się bez udziału człowieka. Wykorzystują one technologię do monitorowania otoczenia i wykonania operacji nawigacyjnych. Pomysł samochodów autonomicznych jest stary jak samochody. Wizje samojezdnych pojazdów pojawiły się już na początku XX wieku. Prawdziwe początki samochodów autonomicznych rozpoczęły się od wydarzeń takich jak konkurs DARPA Grand Challenge w 2005 roku, w którym różne zespoły konkurencyjne konstruowały pojazdy zdolne do samodzielnej jazdy w trudnym terenie. Taka jazda po torze przyczyniła się do rozwoju tego typu pojazdów.

Prawdziwym pionierem w dziedzinie autonomicznej technologii jazdy jest Google, który rozpoczął testy samochodów autonomicznych w 2009 roku w ramach swojego projektu, teraz znany jako Waymo. Od tego czasu wiele innych firm, w tym zarówno tradycyjnych producentów samochodów, jak i nowych graczy, takich jak Uber czy Tesla, rozpoczęło rozwijanie swoich technologii samochodów autonomicznych.

Samochód autonomiczny

Jak działa samochód autonomiczny?

Podstawą dla samochodów autonomicznych jest połączenie czujników, które skanują otoczenie pojazdu, i algorytmów sztucznej inteligencji, które interpretują te dane i podejmują decyzje na podstawie nich. W tego typu pojazdach wykorzystuje się takie systemy jak radar, lidar, GPS oraz widzenie komputerowe. Oto krótka charakterystyka tych technologii:

  • radar – urządzenie, które za pomocą fal radiowych wykrywa obiekty;
  • lidar to technologia podobna do radaru, lecz do wykrywania obiektów wykrywa światła lasera;
  • GPS – system nawigacji satelitarnej, który pozwala na pokonywanie określonej trasy;
  • widzenie komputerowe – technologia, która przetwarza obraz w opis cyfrowy.

Wszelkiego rodzaju czujniki są rozmieszczone wokół pojazdu i ciągle skanują jego otoczenie, tworząc szczegółową mapę otoczenia. Te dane są następnie przetwarzane przez zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie tej mapy podejmują decyzje o tym, jak poruszać pojazdem.

Czy samochodem autonomicznym można jeździć w Polsce?

W Polsce jazda samochodami autonomicznymi jest dozwolona, jednak pod pewnymi warunkami. Zgodnie z Ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, jako pojazd autonomiczny rozumiany jest pojazd samochodowy, wyposażony w systemy sprawują kontrolę nad ruchem tego pojazdu. Zgodnie z przepisami, tego typu auta mogą być testowane na publicznych drogach, ale muszą spełniać szereg wymagań. Wśród nich jest posiadanie specjalnego zezwolenia oraz odpowiedniego ubezpieczenia. Dodatkowo wymagane jest, aby za kierownicą był człowiek gotowy do przejęcia kontroli w każdej chwili.

W przepisach nie ma jednak mowy o standardowym poruszaniu się pojazdów samojezdnych na drogach publicznych. Pod tym względem krajowe ustawodawstwo jest daleko za prawem USA, np. w Nevadzie, Kalifornii i na Florydzie można podróżować samochodami autonomicznymi.

Samochód autonomiczny – cena

Cena samochodów autonomicznych jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak marka, model, poziom autonomii i wyposażenie. Auta z funkcjami samojezdnymi zazwyczaj kosztują więcej niż tradycyjne odpowiedniki takiego auta jak samochód autonomiczny. Cena takiego pojazdu zazwyczaj rozpoczyna się od około 150 tys. złotych i może wynieść aż do nawet kilku milionów złotych. Taki model może być dobrym wyborem jako samochód dla kobiety. Chociaż auta samojezdne są obecnie droższe, wiele ekspertów przewiduje, że ceny te spadną, gdy technologia stanie się bardziej powszechna i tanieją.

 


Zobacz inne aktualności