Ayrton Senna – ikona Formuły 1. Jaka jest jego historia?

Ayrton Senna – ikona Formuły 1. Jaka jest jego historia?

Mało było kierowców w historii Formuły 1, którzy mieliby, aż tak duży wpływ na jej popularność i rozwój. Dzisiaj nie ma na świecie fana motosportu, który nie pamiętałby o legendarnym kierowcy, jakim był Ayrton Senna. Dzieci i dorośli na całym świecie oddają mu hołd. Jeśli nie znasz jego historii, to warto się z nią zapoznać.

Początki kariery Ayrtona Senny

Senna urodził się w 1960 roku, a już wieku 13 lat startował w zawodach kartingowych. Brazylijski kierowca był mistrzem swojego kraju, w 1977 roku wygrał mistrzostwa Ameryki Południowej. Dwukrotnie był też 2. w mistrzostwach świata. W 1981 roku przeniósł się do Europy i kontynuował swoją karierę w brytyjskiej Formule Ford. W 1983 roku, dzięki dobrym startom w Formule 3 uzyskał angaż w zespole Toleman, który startował w F1.

Już w swoim debiutanckim sezonie 1984 pokazał swoje wielkie umiejętności, stając trzykrotnie na podium. Rok później kierowca startował już w lepszej drużynie Lotusa, dzięki czemu udało mu się odnieść pierwsze zwycięstwo w karierze. Lata 1985-1987 były bardzo udane dla Senny, który kilkakrotnie wygrywał wyścigi i stanął nawet na 3. stopniu podium w klasyfikacji generalnej F1. 

Senna kontra Prost – wielka rywalizacja

Dobra postawa w barwach Lotusa zaowocowała przejście do McLarena. Jego partnerem z zespołu był Alain Prost, jednak nie było tutaj mowy o współpracy, ponieważ kierowcy ostro walczyli o tytuł Mistrza Świata F1. Tę rywalizację w sezonie 1988 wygrał Ayrton Senna. Rok później lepszy był Prost, jednak zdobył tytuł w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach. Sennie odebrano zwycięstwo w GP Japonii za spowodowanie wypadku ze swoim kolegą z zespołu. Brazylijczyk został zawieszony, a tytuł trafił do Francuza.

Przed sezonem 1990 Prost odszedł do Ferrari, co zakończyło konflikt w zespole McLaren. Dla Senny to był bardzo dobry okres, zarówno sezon 1990, jak i 1991 zakończył zdobyciem tytułu mistrzowskiego. 

Ayrton Senna na torze wyścigowym

Walka o mistrzostwo z Williamsem

Stajnia Williams-Renault zyskała zdecydowaną przewagę technologiczną nad innymi zespołami w 1992 roku. Ten zespół zdominował stawkę, przez co Senna nie miał szans powalczyć o kolejny tytuł. Pod koniec roku 1992 Brazylijczyk zastanawiał się nawet nad porzuceniem F1, starał się też przejść do Williamsa, jednak jego miejsce wcześniej zajął Prost. W 1993 roku Ayrton Senna zdecydował się zakończyć swoją współpracę ze stajnią McLaren.

A jeśli chcesz poczuć się jak mistrzowie F1, to możesz skorzystać z przejażdżki bolidem dzięki Autoprezent.pl.  

 

Ayrton Senna – ikona Formuły 1

Tragiczny wyścig na Imoli

3-krotny Mistrz Świata dopiął swego i zajął fotel odchodzącego z F1 Prosta. Jednak w 1994 roku Williams już nie miał aż takiej przewagi, co więcej Senna miał spore problemy z wadliwą konstrukcją bolidu. 

29 kwietnia 1994 roku rozpoczął się feralny weekend F1 na torze Imola. 30 kwietnia podczas kwalifikacji wypadek miał Austriak Roland Ratzenberger, który z prędkosią 320 km/h uderzył w betonową barierę. Niestety, kierowca w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Dzień później odbył się wyścig F1. Senna znajdował się na czele, jednak przy wyjeździe z zakrętu Tamburello samochód Brazylijczyka skręcił w lewo i z ogromną prędkością uderzył w betonową ścianę. Kierowca nie wychodził z auta i wyścig przerwano. Na torze szybko pojawiły się służby medyczne, które udzieliły pomocy mistrzowi świata. 

Brazylijczyk został przetransportowany do szpitala, jednak już w drodze dwukrotnie ustawała akcja serca. Wyścig został ukończony, po dekoracji ujawniono informacje na temat stanu, w jakim jest Ayrton Senna. Śmierć kierowcy została potwierdzona o 18.40, doszło do niej w wyniku uszkodzeń mózgu i obrażeń wewnętrznych. W ten tragiczny sposób zakończyła się kariera jednego z największych kierowców w historii Formuły 1.


Zobacz inne aktualności