Holowanie na autostradzie – najważniejsze informacje

Holowanie na autostradzie – najważniejsze informacje

Autostrady powstają po to, żeby maksymalnie usprawnić ruch. W praktyce nie zawsze tak jest, jednak zgodnie z założeniem po tego typu drogach powinno się poruszać płynnie. Co w przypadku awarii pojazdu? Czy dozwolone jest holowanie na autostradzie? Postanowiliśmy to sprawdzić, a efektami naszych prac badawczych dzielimy się w tym artykule. 

Przepisy i zalecenia dotyczące holowania

Awaria pojazdu na drodze to nic przyjemnego. Stres związany z tym zdarzeniem często potrafi sparaliżować, lecz warto szybko poskromić emocje i rozpocząć działanie. Te jednak są uzależnione od skali uszkodzenia i miejsca, w którym się znajdujesz. Jeśli pojazd jest unieruchomiony, to konieczne może być holowanie auta.

Przepisy Kodeksu Drogowego dopuszczają taką możliwość w przypadku, gdy pojazd jest niesprawny. Jednak jest to obwarowane kilkoma ograniczeniami. Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Holowanie samochodu nie jest łatwym manewrem i wymaga odpowiednich umiejętności oraz skupienia. 

Przede wszystkim nie należy holować aut, które mają niesprawne hamulce, układ kierowniczy lub nie działają w nich światła. Do tego, nie wolno również robić tego w przypadku zestawów z przyczepą. Wynika to z przepisów, które jasno mówią o tym, że dozwolone jest holowanie tylko jednego pojazdu.

Jeśli decydujesz się na ten manewr, to warto wcześniej zaplanować trasę. Jeśli to możliwe to wybieraj drogi o niskim natężeniu ruchu. Unikaj też tras z dużą liczbą skrzyżowań – pozwoli to uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Poza tym musisz znać limity prędkości. W przypadku terenu zabudowanego nie może być ona wyższa niż 30 km/h, a poza takimi obszarami możesz jechać 60 km/h. Przestrzegając przepisów, nie będzie Ci straszny nawet odcinkowy pomiar prędkości. Warto też wiedzieć, po jakich drogach możesz holować pojazd. Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.

Awaria pojazdu na autostradzie

Czy holowanie na autostradzie jest dozwolone?

Autostrady to odcinki drogi kojarzące się z dużą prędkością. Niektórym może się wydawać, że jest to jak jazda po torze, lecz praktyki wyścigowe są na nich surowo zabronione. Podobnie zresztą jak holowanie na autostradzie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taką czynność może wykonywać jedynie specjalistyczny pojazd do tego przeznaczony i to tylko do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. 

Wato pamiętać, że jeśli Twój środek transportu ulegnie awarii na autostradzie, wykluczone jest holowanie w standardowy sposób. Nie możesz więc skorzystać z pomocy kogoś bliskiego lub innego uczestnika ruchu. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy, która się w tym specjalizuje. Poza autostradami możesz w standardowy sposób holować pojazd.

Kary za holowanie na autostradzie

Z racji tego, że jest to czynność zabroniona, za złamanie przepisów możesz spodziewać się mandatu. Zgodnie z aktualnymi przepisami możesz otrzymać 300 złotych kary za holowanie na autostradzie. Jednak to może nie być koniec kar. Jeśli zatrzymasz pojazd w niedozwolonym miejscu lub niewłaściwie go oznakujesz, to możesz się spodziewać kolejnych kar. Łącznie, za te 3 wykroczenia możesz otrzymać 900 złotych mandatu. 

Holowanie na autostradzie

Awaria pojazdu na autostradzie – co zrobić?

Awaria pojazdu na autostradzie może być stresującym doświadczeniem dla każdego kierowcy. Ważne jest, aby zachować spokój i działać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, aby minimalizować potencjalne zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi.

Pierwszym krokiem jest bezpieczne zjechanie na pobocze. Jeśli to możliwe, staraj się zatrzymać pojazd jak najdalej od pasa ruchu, najlepiej na twardym pasie awaryjnym. Włącz światła awaryjne, aby ostrzec nadjeżdżające auta o swojej obecności na drodze.

Przed opuszczeniem samochodu załóż kamizelkę odblaskową. Jeżeli warunki na to pozwalają i znajdujesz się na tyle daleko od ruchliwej części autostrady, ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości około 50-100 metrów za swoim środkiem transportu. Pomoże to w odpowiednim czasie ostrzec inne pojazdy o zdarzeniu.

Skorzystaj z telefonu komórkowego lub, jeśli to bezpieczniejsze, z najbliższego telefonu alarmowego znajdującego się na autostradzie, aby wezwać pomoc drogową. Podaj dokładne informacje, gdzie się znajdujesz, co może ułatwić służbom szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia.

Awaria pojazdu na autostradzie wymaga szybkiego i przemyślanego działania. Pamiętanie o powyższych krokach nie tylko zwiększa twoje bezpieczeństwo, ale także minimalizuje zakłócenia w ruchu drogowym.


Zobacz inne aktualności