Filmy o wyścigach – 10 TOP tytułów

Filmy o wyścigach – 10 TOP tytułów

Motoryzacja to temat, który już od wielu lat pojawia się w filmach. Trudno sobie wyobrazić film sensacyjny czy thriller, w którym główny bohater nie ucieka autem. W serii o Jamesie Bondzie również auta odgrywały ważną rolę. My postanowiliśmy wybrać najlepsze filmy o wyścigach. Sprawdź nasze zestawienie.

Filmy o wyścigach samochodowych – najlepsze produkcje

My w naszym zestawieniu zestawiliśmy produkcje chronologicznie. Każdy z tych filmów oferuje unikalne spojrzenie na świat wyścigów. To różnorodne podejście pozwala na ukazanie szerokiego spektrum emocji i aspektów związanych z wyścigami. Zobacz, jakie produkcje wybraliśmy!

Grand Prix 1966
Robert Huhardeaux (compte Flickr : Michel Huhardeaux), CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Grand Prix (1966)

Grand Prix z 1966 roku, wyreżyserowany przez Johna Frankenheimera, to film skupiający się na świecie wyścigów Formuły 1. Jest znany ze swojej innowacyjnej techniki filmowej, zwłaszcza w zakresie scen wyścigowych, które wtedy były rewolucyjne i zapewniały widzom uczucie bycia w samym środku akcji.

Le Mans (1971)

Ten film skupia się na 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Występuje w nim Steve McQueen, który wciela się w postać Michaela Delaney'ego, amerykańskiego kierowcy ścigającego się dla zespołu Porsche, który powraca do Le Mans rok po tragicznym wypadku, w którym zginął jego przyjaciel i rywal. Film przedstawia nie tylko sam wyścig, ale także osobiste demony głównego bohatera.

us44mt, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Days of Thunder (1990)

W tej produkcji Tom Crusie wciela się w rolę zawodnika amerykańskiej serii NASCAR. Wyróżniając filmy o wyścigach samochodowych, nie sposób jest go pominąć. Główną postacią jest Cole Trickle – młody i ambitny kierowca, który wkracza do świata NASCAR. Film przedstawia jego drogę przez różne etapy kariery, począwszy od konfliktów z innymi kierowcami, poprzez wypadki, aż po ostateczne zwycięstwa.

Wyścig (2001)

To film znany pod nazwą Driven. Przedstawia on młodego i utalentowanego kierowcę wyścigowego, Jimmy'ego Bly'a (grany przez Kipa Pardue), który boryka się z presją bycia nową gwiazdą serii wyścigów Champ Car. Aby pomóc Jimmy'emu, menedżer zespołu (Burt Reynolds) wynajmuje doświadczonego byłego kierowcę Joe Tanto (Sylvester Stallone), który ma być mentorem i trenerem młodego kierowcy.

Szybcy i wściekli
No machine-readable author provided. Oriez assumed (based on copyright claims)., Public domain, via Wikimedia Commons

Szybcy i wściekli (2001)

W naszym zestawieniu musiał się też znaleźć filmy o wyścigach ulicznych. A skoro mowa o tego typu tematyce, to prym wiedzie seria Szybcy i Wściekli. Seria stała się kultowa, w 2023 roku powstała już 10 jej odsłona. Początkowo traktuje o miłośnikach ulicznych wyścigów, którzy modernizują swoje auta. W ostatnich seriach można w niej znaleźć supersamochody, takie jak np. Lamborghini

Film Auta
Prayitno / Thank you for (12 millions +) view from Los Angeles, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Auta (2006)

W naszym zestawieniu znalazło się też miejsce dla produkcji animowanej. Auta to seria, która stara się pokazać takie zagadnienie, jak jazda po torze w formie przystępnej dla młodszego widza. Jest to opowieść osadzona w świecie, w którym samochody są żywymi istotami, a ludzie nie istnieją.

Przód Lamborghini Gallardo
749,00 zł
od 674,00 zł
Nissan Skyline
439,00 zł
od 417,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 449,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 395,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 539,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 474,00 zł
Ferrari 458 Italia na torze
599,00 zł
od 569,00 zł

Death Race: Wyścig śmierci (2008)

Wybierając najlepsze filmy o wyścigach, nie sposób pominąć tej produkcji. Film rozgrywa się w przyszłości, gdzie więzienia stały się prywatnymi przedsiębiorstwami, które generują zyski poprzez organizację brutalnych wyścigów samochodowych z udziałem więźniów. Główny bohater – Jensen Ames (grany przez Jasona Stathama), były zawodowy kierowca zostaje niesłusznie skazany za morderstwo. Aby uzyskać wolność, musi wziąć udział w śmiertelnym wyścigu, gdzie kierowcy rywalizują o przetrwanie.

Senna (2010)

To dokumentalny film z 2010 roku, reżyserowany przez Asifa Kapadię, który przedstawia życie i karierę brazylijskiego kierowcy Formuły 1, Ayrtona Senny. Film został stworzony głównie z archiwalnych materiałów filmowych, co nadaje mu unikalny, autentyczny charakter. Oglądając filmy o wyścigach to nie można pominąć tej pozycji, która opowiada o postaci absolutnie kultowej.

Film Rush o samochodach
Elena Ringo http://www.elena-ringo.com, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Rush (2013)

To dramat sportowy w reżyserii Rona Howarda, opowiadający o rywalizacji dwóch słynnych kierowców Formuły 1 - Austriaka Nikiego Laudy (grany przez Daniela Brühla) i Brytyjczyka Jamesa Hunta (grany przez Chrisa Hemswortha). Film koncentruje się na sezonie wyścigowym 1976 roku, który jest uznawany za jeden z najbardziej dramatycznych i emocjonujących w historii tego sportu.

Le Mans 66 - film o wyścigach
John Bauld from Toronto, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Le Mans '66 (2019)

To produkcja znana też pod tytułem „Ford v Ferrari”. Opowiada prawdziwą historię rywalizacji między amerykańską firmą Ford, a włoskim Ferrari w latach 60. XX wieku. Film koncentruje się na wydarzeniach prowadzących do słynnego wyścigu 24h Le Mans w 1966 roku i jest oparty na prawdziwych wydarzeniach.

W naszym artykule omówiliśmy szeroki zakres filmów związanych z tematyką wyścigów samochodowych, ukazując różnorodność tego gatunku. Jeśli więc interesujesz się motoryzacją, warto obejrzeć każdą z przedstawionych przez nas produkcji.

 


Zobacz inne aktualności