Auta z kierownicą po prawej stronie kiedyś były tylko ciekawostką na polskich drogach, lecz teraz można je spotkać coraz częściej. Wynika to z różnych czynników m.in. z aspektów finansowych czy przywiązania. Czy taki pojazd można legalnie prowadzić i czy samochód „anglik” musi być specjalnie przystosowany? Znaleźliśmy odpowiedzi na te pytania.
Samochody sprowadzane z Anglii, zwane potocznie „anglikami”, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Pomimo pewnych wyzwań związanych z użytkowaniem auta z kierownicą po prawej stronie, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć taki zakup.
Jednym z głównych motywów, dla których Polacy decydują się na zakup samochodów z Anglii, jest ich cena. Auta używane na brytyjskim rynku są często tańsze niż ich odpowiedniki na kontynencie. Dodatkowo, kurs wymiany funta na złotego bywa korzystny, co przekłada się na jeszcze większe oszczędności. To pozwala wyszukać tanio pojazdy zarówno do standardowego użytkowania, jak i przejażdżki po torze.
Kolejnym powodem jest możliwość znalezienia na Wyspach Brytyjskich modelu, który nie jest dostępny na kontynencie. Unikalny model Aston Martin, czy innego producenta to świetna inwestycja dla każdego miłośnika motoryzacji.
Poza tym często samochód „anglik” wyróżnia się bogatym wyposażeniem oraz wysokim standardem wykończenia. Wiele z nich jest lepiej utrzymanych niż pojazdy dostępne na polskim rynku wtórnym, co może przekładać się na dłuższą żywotność i mniejsze koszty eksploatacji.
Pierwszym krokiem jest fizyczne sprowadzenie samochodu z Anglii do Polski. Po zakupie pojazdu należy uzyskać jego dowód rejestracyjny oraz umowę kupna-sprzedaży. Pojazd musi być również wyrejestrowany w Anglii przed przewiezieniem go do Polski. Przy sprowadzeniu samochodu, konieczne jest opłacenie akcyzy. Musisz też wykonać przegląd techniczny. O tym, jakie czynności mogą być związane z badaniem, wspominamy w dalszej części artykułu.
Po przeglądzie technicznym i opłaceniu akcyzy można przystąpić do rejestracji pojazdu. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Musisz mieć przygotowane następujące dokumenty:
Konieczne może być przetłumaczenie dokumentów. Jeśli umowa jest sporządzona w angielskim, to urzędnik może zażądać jej polskiej wersji. Dowodu rejestracyjnego nie musisz tłumaczyć, jeśli pojazd był zarejestrowany w kraju Unii Europejskiej przed końcem 2020 roku.
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów i opłaceniu opłat rejestracyjnych urząd wyda tymczasowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Ostateczny dowód rejestracyjny można odebrać po kilku tygodniach, po wyprodukowaniu przez PWPW (Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych).
Gdy sprowadziłeś takie auto do kraju, to zanim będzie ono dopuszczone do ruchu, to musisz spełnić szereg warunków. Przede wszystkim pojazd musi przejść przegląd techniczny. W przypadku „anglików” przegląd techniczny często wiąże się z koniecznością wykonania kilku modyfikacji, takich jak zmiana ustawienie reflektorów, montaż dodatkowego lusterka bocznego oraz dostosowanie lusterka wstecznego. Często konieczna jest też wymiana prędkościomierza na taki, który wskazuje wartości w km/h. Podobne działania musisz wykonać, jeśli marzy Ci się samochód amerykański na polskich drogach.
Po zmianie przepisów, która była związana z Brexitem, modyfikacji uległy też regulacja dotyczące położenia kierownicy. Dla aut, które zostały zarejestrowane po 2020 roku w Wielkiej Brytanii, konieczne jest przełożenie kierownicy, pedałów deski rozdzielczej, mechanizmu wycieraczek oraz mechanizmu cięgien pozwalających na otwarcie maski i bagażnika. Po wykonaniu tych zmian konieczne jest przeprowadzenie przeglądu technicznego.
Jak widzisz, jeśli marzy Ci się samochód „anglik” w Polsce, to musisz spełnić szereg wymagań. Proces może się okazać skomplikowany, lecz przestrzeganie podanych przez nas regulacji pozwoli na legalne i bezproblemowe korzystanie z takiego pojazdu na polskich drogach.