Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Historia samochodu – jak ją sprawdzić i co warto wiedzieć przed zakupem?

Historia samochodu – jak ją sprawdzić i co warto wiedzieć przed zakupem?

Kupno używanego samochodu to często radosne wydarzenie, ale też decyzja obarczona ryzykiem. Aby zminimalizować to ryzyko, kluczowe jest dokładne sprawdzenie historii pojazdu przed finalizacją transakcji. Historia samochodu może ujawnić wiele cennych informacji, od stanu technicznego, przez historię serwisową, aż po ewentualne uczestnictwo w wypadkach. Sprawdź, jak ją sprawdzić i kiedy może Ci się przydać.

Historia samochodu – gdzie i jak ją sprawdzić?

Sprawdzenie historii samochodu jest kluczowym krokiem podczas procesu zakupu używanego auta. Dzięki rozwojowi technologii i dostępności różnorodnych baz danych, uzyskanie tych informacji stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wiele krajów dysponuje centralnymi rejestracjami, które umożliwiają sprawdzenie historii samochodu online.

W Polsce, przykładowo, jest to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie można uzyskać dostęp do historii samochodu, w tym informacji o badaniach technicznych, zmianach właściciela czy zarejestrowanych zdarzeniach drogowych. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę: https://historiapojazdu.gov.pl/, lub wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: „historia pojazdu gov” a trafisz na wcześniej wymieniony adres. Tam musisz wpisać:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • datę pierwszej rejestracji.

To ważny krok przed zakupem. Jeśli dowiesz się, jaka była historia samochodu, to łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję i uniknąć ewentualnych wpadek zakupowych. Co ważne, w ten sposób sprawdzisz każdy środek transportu, niezależnie czy jest to Ferrari za kilkaset tysięcy złotych, czy wybierasz kilkunastoletnie auto z dużym przebiegiem. Poza tym możesz skorzystać też z płatnych raportów, które mogą oferować większy dostęp do potrzebnych informacji.

Historia samochodu

Jakie informacje można uzyskać ze sprawdzenia historii samochodu?

Historia samochodu może skrywać różne ważne informacje. Poznanie jej pomaga zidentyfikować potencjalne problemy, ocenić rzeczywisty stan techniczny oraz zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Jednym z kluczowych elementów, na które zwracają uwagę kupujący, jest przebieg pojazdu. Sprawdzenie historii pozwala zweryfikować, czy podany przez sprzedającego przebieg jest zgodny z rzeczywistością. W raporcie powinny być widoczne stany licznika z przeprowadzonych badań technicznych oraz kontroli policji.

Historia pojazdu za darmo powinna ukazywać też historię wypadków i kolizji. Każde takie zdarzenie, które zostało odnotowane przez policję, zostanie wykazane w raporcie. Poza tym dowiesz się z niego, kto był poprzednim właścicielem auta.

Dokładna historia serwisowa i napraw dostarcza informacji o tym, jak samochód był utrzymywany. Sprawdzenie, czy samochód regularnie przechodził przeglądy, czy były wykonywane wszystkie zalecane przez producenta prace serwisowe, może dać obraz o stopniu dbałości o auto. Ten ostatni aspekt może być bardzo ważny, jeśli potrzebujesz modelu do przejażdżki po torze. Dobrze zachowany egzemplarz pozwoli Ci osiągać wymarzone osiągi podczas rywalizacji.

Praktyczne porady przy zakupie używanego samochodu

Zakup używanego samochodu może być procesem pełnym wyzwań, ale jednocześnie dającym dużą satysfakcję, gdy znajdzie się pojazd spełniający wszystkie oczekiwania w rozsądnej cenie.

Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki transakcji i uniknąć potencjalnych problemów, warto stosować się do poniższych praktycznych porad:

  • przygotuj listę kontrolną – powinna ona zawierać elementy, na które musisz zwrócić uwagę podczas sprawdzania auta;
  • sprawdź historię pojazdu – tak jak wspominaliśmy wcześniej, sprawdź dostępne bazy danych;
  • dokonaj wizualnej inspekcji i testu drogowego – sprawdź karoserię oraz wnętrze, poproś też o jazdę próbną;
  • zleć inspekcję profesjonalnemu mechanikowi – fachowiec powinien rzetelnie ocenić samochód;
  • sprawdź dokumentację – niezależnie czy jest to samochód do miasta, czy wyścigowe auto, dokładnie zweryfikuj dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli jest), polisę OC, a także książkę serwisową.

Przestrzeganie tych porad może znacznie zwiększyć szanse na udany zakup używanego samochodu i zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych problemów po zakupie. Pamiętaj, że dokładna weryfikacja i ostrożność są kluczowe w procesie zakupu. 


Zobacz inne aktualności