Kontrola trakcji – na czym polega?

Kontrola trakcji – na czym polega?

Na przestrzeni lat zmieniło się wyposażenie auta. Kiedyś wspomaganie kierownicy było czymś nowym, teraz jest to funkcja, bez której trudno sobie wyobrazić jazdę samochodem. Podobnie jest też z kontrolą trakcji, jeszcze kilkanaście lat temu był to luksus, dzisiaj coraz więcej aut jest wyposażonych w tę funkcję. Kontrola trakcji – co to jest i jak z niej korzystać – tego dowiesz się od nas. 

Kontrola trakcji – co to jest?

Przez lata motoryzacja poczyniła ogromny postęp, jeśli chodzi o umieszczanie w autach funkcji, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo podróży. Teraz już trudno znaleźć pojazd, który nie ma w sobie ABS, czyli systemu ograniczającego utratę stabilności samochodu podczas hamowania. Inną funkcją, która ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy jest ESP, który zapobiega wpadnięciu pojazdu w poślizg.

Kolejnym istotnym systemem, który ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze jest kontrola trakcji. Może być określany jako TCS (ang. traction control system) lub ASR (niem. Antriebsschlupfregelung). W zależności od producenta pojazdu nazwa funkcji może być inna. Jest to system bardzo pomocny, szczególnie w autach o dużej mocy. Zapobiega on wpadaniu samochodu w poślizg podczas przyspieszania. A do tego może właśnie dochodzić podczas jazdy pojazdem z mocnym silnikiem w zmieniających się warunkach atmosferycznych. 

Jak działa kontrola trakcji?

Zasada działania tego systemu opiera się na stałej kontroli prędkości obrotowej kół. Gdy dojdzie do różnicy, która przekroczy dopuszczalną wartość to wtedy uruchomi się kontrola trakcji. Kontrolka na desce rozdzielczej wtedy się zapali i zostaniesz poinformowany o tym, że system działa. Kontrola trakcji zmniejszy moment napędowy po to, żeby przywrócić przyczepność w miejscu, gdzie została ona utracona. Nowoczesne systemy kontroli trakcji do swojego działania mogą wykorzystywać elektroniczną przepustnicę oraz układ hamulcowy. Ograniczenie momentu napędowego nie musi jednak oznaczać utracenia prędkości, jest wręcz przeciwnie, ponieważ przywrócenie przyczepności będzie miało wpływ na szybkość poruszania się auta.  

Na czym polega kontrola trakcji

Kontrola trakcji – kiedy wyłączyć system?

Jeśli auto jest wyposażone w system kontroli trakcji to nie warto go wyłączać podczas codziennej jazdy. Jest to funkcja, która pozwala stabilnie i bezpiecznie jeździć. Są jednak sytuacje, w których można wyłączyć tę funkcję. Taką sytuacją może być próba wyjechania z zaspy śnieżnej. Podczas takiej sytuacji kontrola trakcji może ograniczać moment napędowy, przez co wyjazd z zaspy może być niemożliwy. 

Kolejną sytuacją, podczas której warto wyłączyć kontrolę trakcji jest jazda w błocie lub śliskim piasku. Wtedy też koła mogą tracić przyczepność a ograniczenie momentu napędowego przez system może doprowadzić do ugrzęźnięcia. Funkcję warto też wyłączyć podczas jazdy po torze wyścigowym lub podczas jazdy sportowej. 

Dowiedz się na czym polega kontrola trakcji

Kontrola trakcji – kontrolka się świeci, co zrobić?

Taki objaw nie musi oznaczać tego, że coś jest nie tak. Przede wszystkim, jeśli lampka działa chwilowo, to znaczy, że działa kontrola trakcji. Kontrolka sygnalizuje działanie systemu, lecz jeśli nie gaśnie to znak, że system uległ awarii. Jeśli zdecydowałeś się wyłączyć tę funkcję to wtedy także kontrolka będzie zapalona. 

 


Zobacz inne aktualności