Lato nieodłącznie kojarzy nam się ze słońcem i wysokimi temperaturami. Te z roku na rok potrafią być coraz wyższe. Niestety, ale upał jest czynnikiem, który nie pomaga kierowcom. Gorąco ma zły wpływ na kondycję pojazdu, nie pomaga też w zachowaniu koncentracji na drodze. Jak powinna wyglądać jazda samochodem w upale, żeby była bezpieczna? O tym dowiesz się od nas.
Dużo mówi się przed zimą na temat tego, jak zadbać o samochód. Jednak to nie oznacza, że latem nasz pojazd nie potrzebuje uwagi i nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wysokie temperatury, podobnie jak mrozy, są szkodliwe dla auta i mogą wywołać poważne uszkodzenia. Dlatego też przygotuj swój pojazd tak, żeby jazda samochodem w upale nie była problemem.
Kluczową rzeczą, którą musisz sprawdzić, jest stan płynów eksploatacyjnych. Przede wszystkim zadbaj o płyn chłodniczy. To on zapobiega przegrzewaniu się silnika, więc musisz go mieć odpowiednio dużo. Ważny jest też olej, o czym powinni wiedzieć nie tylko doświadczeni kierowcy, których żywiołem jest jazda po torze. Odgrywa on kluczową rolę w smarowaniu i chłodzeniu silnika. Regularnie sprawdzaj jego poziom i wymieniaj go zgodnie z zaleceniami producenta. Weryfikuj też stan płynu hamulcowego oraz zadbaj o odpowiednią ilość płynu do spryskiwaczy.
Bardzo ważna jest też kondycja opon, w końcu to one zapewniają przyczepność na drodze. Wysokie temperatury mogą powodować zwiększenie ciśnienia. Sprawdzaj je regularnie i dostosuj do zaleceń producenta. Upewnij się, że opony mają odpowiedni bieżnik, co zapewni dobrą przyczepność i skróci drogę hamowania. Pamiętaj też, żeby korzystać z letniego ogumienia, gdyż te zimowe nie nadaje się do jazdy latem. Jeśli nie masz koła zapasowego, to zabierz ze sobą zestaw naprawczy do opon samochodowych.
Bardzo ważne jest też unikanie przeciążenia silnika. Dlatego też staraj się unikać długiej jazdy w ekstremalnych upałach. Pamiętaj też o robieniu przerw. Podczas nich najlepiej zaparkuj auto w cieniu, tak, żeby silnik mógł trochę ostygnąć.
Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko komfort, ale również narzędzie wpływające na bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednie korzystanie z niej może znacząco poprawić warunki podróży, szczególnie w upalne dni. Bardzo ważne jest odpowiednie serwisowanie. Dlatego też regularnie warto przynajmniej raz w roku odwiedzić warsztat, żeby napełnić czynnik chłodzący, wymienić filtr kabinowy oraz sprawdzić cały układ.
Warto też przestrzegać kilku zasad, które pozwolą Ci w efektywny sposób korzystać z klimatyzacji. Przede wszystkim, jeśli wsiadasz do rozgrzanego auta, to nie uruchamiaj od razu systemu. Przewietrz pojazd i dopiero wtedy włącz nawiew.
Ustawiaj temperaturę na umiarkowany poziom. Unikaj ekstremalnie niskich wartości, które mogą prowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu i niepotrzebnego zużycia paliwa. Nawiewy skieruj w stronę sufitu lub szyb, a nie bezpośrednio na siebie, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza w całym wnętrzu samochodu. Poza tym warto korzystać z automatycznych trybów klimatyzacji, które dostosowują temperaturę i siłę nawiewu w zależności od warunków zewnętrznych.
Korzystanie z klimatyzacji zwiększa obciążenie silnika, co może prowadzić do jego przegrzewania, zwłaszcza podczas upałów. Dlatego też rób regularne przerwy podczas długiej jazdy. W ten sposób dasz odpocząć silnikowi i unikniesz usterek. Poza tym utrzymuj stałą kontrolę nad wskaźnikiem temperatury silnika, aby uniknąć jego przegrzania.
Lato to pora roku, która kojarzy się z różnymi wyjazdami. Sama jazda samochodem w upale może być obciążająca dla kierowców. Dlatego też warto o siebie zadbać podczas trasy. Przede wszystkim zaplanuj swoją podróż tak, żeby unikać podróżowania w najgorętszych porach dnia. Wybieraj jazdę rano lub wieczorem i najlepiej przez tereny, które są zacienione.
Dbaj o komfort w samochodzie, aby jazda była przyjemna i bezpieczna. W tym celu postaw na lekkie i przewiewne ubrania. Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych, które zapewnią Ci odpowiedni komfort widzenia. Poza tym miej zawsze pod ręką wodę. Bardzo ważne jest też robienie sobie regularnych przerw, podczas których odpoczniesz i się ochłodzisz.