Poznaj Lamborghini Centenario – cena i ważne informacje

Poznaj Lamborghini Centenario – cena i ważne informacje

Ferruccio Lamborghini kilkadziesiąt lat temu stworzył markę, która stała się prawdziwą legendą światowej motoryzacji. W 100. rocznicą urodzin włoskiego konstruktora powstał wyjątkowy model samochodu – Lamborghini Centenario. Już sama sprzedaż tego modelu była wyjątkowa. Zobacz, co takiego unikalnego jest w tym samochodzie.  

Hołd dla legendy motoryzacji

Historia Ferruccio Lamborghiniego jest doskonałym materiałem na film. Mężczyzna podczas II Wojny Światowej był mechanikiem, który służył we włoskim lotnictwie. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął produkcję ciągników. Tworzenie maszyn szło mu na tyle dobrze, że po kilku latach pozwolił sobie na zakup Ferrari 250 GT. Lamborghini nie był zadowolony z tego pojazdu, o czym chciał poinformować Enzo Ferrariego. Ten jednak nie miał ochoty słuchać uwag od „jakiegoś traktorzysty”. Ferruccio poczuł się urażony tymi słowami i postanowił tworzyć konkurencyjne pojazdy. Tak rozpoczęła się historia Lamborghini – marki tworzącej samochody sportowe. 

W 1993 roku Ferruccio zmarł, lecz od 1972 roku nie stał on już na czele firmy sygnowanym własnym nazwiskiem. Pomimo tego nie można nie doceniać jego wkładu w jej rozwój. Obecni włodarze tej marki postanowili uhonorować twórcę firmy i w 2016 roku wypuścili na rynek Lamborghini Centenario. 

Samochód, który został wyprzedany przed premierą

Fenomenem tego modelu jest to, że został wyprzedany, zanim został oficjalnie zaprezentowany. Lamborghini postanowiło stworzyć 20 aut w wersji coupé i 20 modeli w odmianie roadster. Te zostały sprzedane, zanim pojazd został pokazany na targach motoryzacyjnych w Genewie. To pokazuje jak wyjątkowym zaufaniem cieszy się firma Lamborghini. Sprzedaż 40 sztuk nie była problemem w przypadku Lamborghini Centenario. Cena tego modelu podczas sprzedaży wynosiła 2,2 mln €. 

Lamborghini Centenario – design

Ci, którzy zdecydowali się na zakup tego auta nie powinni czuć się rozczarowani. Już sam design pojazdu robi ogromne wrażenie. Ten samochód powstał na bazie modelu Aventador. Kadłub samochodu jest węglowy a karoseria została wykonana z włókien węglowych. Auto ma awangardowy wygląd, jego długość wynosi prawie 5 metrów a wysokość zaledwie 1,15 metra.

Centenario ma dwukolorowe malowanie. Z tyłu auta znajduje się efektowny spojler, który można regulować w zakresie 15 stopni i wysuwa się do 15 centymetrów. Auto jest wyposażone również w dyfuzor oraz alufelgi z karbonowymi nakładkami, które poprawiają aerodynamikę tego modelu.
 

Super cars - Lamborghini
Norbert Aepli, SwitzerlandCC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Lamborghini Centenario – silnik

W przypadku tego modelu zastosowano jednostkę napędową typu V12. Silnk ma pojemność 6,5 litra i moc 770 KM. Jego maksymalny moment obrotowy wynosi 8600 obrotów na minutę. Jest to najmocniejsza jednostka Lamborghini. Waga tego pojazdu wynosi 1675 kg w wersji coupe i o 50 kg więcej w odmianie roadster. Prędkość maksymalna modelu Centenario wynosi 350 km/h a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 2,8 sekundy (w przypadku roadstera jest to o 0,1 sekundy więcej). 

Tył najnowszego Lamborghini
Alexander MiglCC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Lamborghini Centenario – cena

Jeśli chodzi o wartość modelu to aktualnie wynosi ona więcej niż w dniu premiery Lamborghini Centenario. Cena modelu podczas otwartej sprzedaży wynosiła 2,2 mln €. Z racji tego, że wyprodukowano zaledwie 40 takich aut, to bardzo trudno jest je dostać. To też powoduje, że cena auta na rynku wtórnym może sięgać nawet 5 mln €. Brakuje jednak chętnych, którzy zamierzali się pozbyć takiego auta, dlatego też, jeśli jesteś zainteresowany kupnem, musisz się uzbroić w cierpliwość. A oczekiwanie na model dostępny w sprzedaży może umilić Ci jazda po torze

 


Zobacz inne aktualności