Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Zestaw naprawczy do opon samochodowych – co powinien zawierać?

Zestaw naprawczy do opon samochodowych – co powinien zawierać?

Wyruszając w podróż samochodem, rzadko myślimy o możliwych problemach na drodze. Jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych zdarzeń jest przebite koło. Zestaw naprawczy do opon samochodowych to nieocenione narzędzie, które może być ratunkiem w takiej sytuacji, umożliwiając szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu. Przybliżymy Ci, czym dokładnie on jest, co zawiera, jak go prawidłowo używać oraz w jakich sytuacjach warto po niego sięgnąć, aby uniknąć dalszych komplikacji i kontynuować podróż bez zbędnych opóźnień. 

Czym jest zestaw naprawczy do opon samochodowych i co zawiera?

Zestaw naprawczy do opon samochodowych to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i tymczasowe naprawienie przebitego koła bez konieczności jej wymiany na miejscu. Tego typu komplety stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród kierowców, którzy cenią mobilność i oszczędność czasu. Zestawy naprawcze są również standardowym wyposażeniem wielu nowoczesnych samochodów, które zamiast tradycyjnego koła zapasowego oferują właśnie takie narzędzie. To rozwiązanie, które pozwala także zaoszczędzić sporo miejsca w aucie.

Standardowy zestaw naprawczy do opon samochodowych składa się z kilku elementów, oto one:

  • kompresor,
  • butelka z uszczelniaczem,
  • adaptery,
  • instrukcja obsługi.

Pierwszy z wymienionych to niewielkie urządzenie, które podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej. Służy do pompowania gumy po jej naprawie. Jest wyposażony w manometr, który pozwala kontrolować ciśnienie powietrza w oponie.

Uszczelniacz to specjalny płyn, żel lub gaz, który wypełnia otwór w kole, uszczelniając go. W przypadku przebicia, rozprowadzany jest wewnątrz opony za pomocą kompresora, tworząc tymczasową barierę, która zapobiega ucieczce powietrza.

W zestawie zazwyczaj znajdują się zazwyczaj różne adaptery i wężyki, które umożliwiają podłączenie kompresora do zaworu opony oraz wprowadzenie uszczelniacza. Nie powinno też zabraknąć instrukcji obsługi, z której dowiesz się jak używać produktu.

Jazda Ktm X-bow po torze
299,00 zł
od 254,00 zł
Ferrari F12berlinetta na torze
749,00 zł
od 599,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 373,00 zł

Jak i kiedy zastosować zestaw naprawczy?

Zastosowanie zestawu naprawczego nie jest trudne. Zasady odpowiedniego użytkowania są zazwyczaj ujęte w instrukcji konkretnego produktu. Poszczególne kroki mogą się różnić w zależności od modelu. Standardowa procedura zazwyczaj zawiera się w tych pięciu krokach:

  1. Zlokalizuj przebicie: W niektórych przypadkach może być widoczny gwóźdź lub inny ostry przedmiot. Warto go usunąć.
  2. Podłącz kompresor: Podłącz kompresor do gniazda zapalniczki samochodowej.
  3. Podłącz uszczelniacz: Wprowadź uszczelniacz zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj wymaga to podłączenia butelki z uszczelniaczem do zaworu opony.
  4. Napompuj oponę: Użyj kompresora, aby napompować koło do odpowiedniego ciśnienia. Sprawdź wartość ciśnienia na manometrze.
  5. Skontroluj czy uszczelniacz skutecznie zatkał otwór i czy opona trzyma powietrze.

Zestaw naprawczy do opon jest przeznaczony do tymczasowych reperacji w sytuacjach awaryjnych. Dobrze sprawdza się w przypadku przebicia na drodze, braku możliwości wymiany oraz gdy chcesz wykonać szybką naprawę. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Po wykryciu przebicia i zastosowaniu zestawu należy od razu udać się do warsztatu, który wymieni lub naprawi koło w Twoim aucie. W tej dziedzinie warto też wiedzieć: jak dobrać opony do felgi?

Zestaw naprawczy

Czy można jeździć na oponie po użyciu zestawu naprawczego? 

Jak już wspomnieliśmy, jest to rozwiązanie tymczasowe. Nie wolno traktować opony naprawionej za pomocą takiego zestawu jak w pełni sprawnej. W zależności zastosowanego wariantu możliwe jest przejechanie od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. Warto też wiedzieć, że producenci tych produktów rekomendują jazdę z obniżoną prędkością, np. 50 czy 70 km/h. To oznacza, że przejażdżki po torze są wykluczone po zastosowaniu tego rozwiązania. Podsumowując dzięki prostocie obsługi i kompaktowym rozmiarom, zestaw naprawczy staje się nieodzownym elementem wyposażenia każdego samochodu, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i komfortu na drodze.


Zobacz inne aktualności