Auta są przez lata kojarzone z osiąganiem ogromnych prędkości. To właśnie najszybsze samochody rozpalają wyobraźnie milionów osób na całym świecie. Producenci również starają się poprawiać osiągi. To bardzo prestiżowy wyścig, w którym uczestniczą takie marki jak np. Ferrari, Bugatti, Lamborghini czy Porsche. Każda z nich chce, żeby najszybszy samochód świata był właśnie ich dziełem. Sprawdź, która z nich jest najskuteczniejsza.
Jakie auto jest najszybsze na świecie? Najczęściej wybór najszybszego auta odbywa się na podstawie największej prędkości, którą dany model osiągnął. Rok w rok producenci dokonują zmian w konstrukcji aut, po to, żeby udało się przekroczyć największe bariery prędkości. Wyścig zbrojeń trwa, niedawno barierą było przekroczenie 300 mil na godzinę (około 482 km/h). Ta granica została przekroczona, jednak wyścig trwa. Producenci złamali też granicę 500 km/h. Wydaje się, że wyścig zbrojeń nie ma granic, warto się przyjrzeć aktualnym rekordzistom.
Nasze zestawienie zaczynamy od Bugatti. To samochód, który jest wyposażony w silnik W-16 o pojemności 8 litrów. Ma on moc 1184 KM. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie prędkości 430 km/h. Ten model stał się też podstawą do auta, które jako pierwsze przekroczyło prędkość 300 mil/h.
Amerykanie też znają się na motoryzacji i potrafią skonstruować prawdziwego demona prędkości. Takim jest na pewno model Hennessey Venom GT, który potrafi pędzić z prędkością aż 434,5 km/h. To za sprawą silnika V8 o pojemności 7 litrów. Auto ma moc 1244 KM.
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu od tej szwedzkiej marki. W 2017 roku odbyła się próba pobicia rekordu prędkości przez właśnie ten model. Udało się osiągnąć prędkość 457 km/h. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie lekka konstrukcja tego modelu, która waży zaledwie 1359 kg. Najszybsze auto na świecie z 2017 roku jest napędzane silnikiem o pojemności 5,0 z dwoma turbo-sprężarkami.
To następca modelu GT. Jest wyposażony w podwójnie doładowany silnik V8. Jego pojemność wynosi 7,4 litra o mocy 1600 KM. Na uwagę zasługuje konstrukcja auta, której opór określa się na poziomie 0,33 Cx. To pozwoliło na osiągnięcie prędkości 480 km/h.
To druga propozycja od szwedzkiego producenta. Jesko Absolute to auto, które jest wyposażone w jednostkę napędową V8 o pojemności 5 litrów. Moc 1600 KM pozwoliła na to, żeby ten pojazd pędził z prędkością 482 km/h. Wyprodukowano 60 egzemplarzy tego modelu, każdy z nich kosztował prawie 3,5 mln €. Jednak Ty nie musisz wydawać aż takiej fortuny, żeby poprowadzić samochód sportowy. Sprawdź, jakie auto możesz kupić do 100 tys. złotych.
Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajął model od Bugatti. Chiron Super Sport 300+ powstał po to, żeby przebić barierę 300 mil/h. I to się udało. Auto, które jest napędzane silnikiem W-16 o pojemności 8 litrów osiąga moc 1600 KM. To pozwoliło na jazdę 304 mil/h, czyli prawie 490 km/h.
Rekord prędkości należy do marki SSC Tautara. To mało znany producent na rynku motoryzacyjnym. Zajmuje się ona tworzeniem właśnie hipersamochodów, które mają pobijać rekordy prędkości. I ta sztuka się udała, model SSC Tautara jako pierwszy w historii osiągnął prędkość 500 km/h. Podczas rekordowego przejazdu zmierzono mu aż 532 km/h, co do dzisiaj jest rekordem nie do pobicia.
Prędkość powyżej 532 km/h jest niewyobrażalna a mimo to udało się taki wynik osiągnąć Patrząc na to, że jeszcze niedawno granicą nie do złamania było 400 km/h, należy się spodziewać tego, że kolejne rekordy zostaną pobite. Warto więc śledzić losy takich marek jak Bugatti, SSC, Ferrari czy Lamborghini. Jeśli chcesz poznać, skąd wzięły się loga tych dwóch ostatnich marek to zajrzyj do naszego artykułu.