Nowe paliwo na stacjach. Czy benzyna E10 pasuje do Twojego auta?

Nowe paliwo na stacjach. Czy benzyna E10 pasuje do Twojego auta?

W styczniu kierowców czeka duża zmiana. Od samego początku 2024 roku pojawi się nowe paliwo na stacjach. Zostanie ono oznaczone symbolem E10. O tym, na czym polega ta zmiana i czy Twoje auto będzie przystosowane do działania na tej benzynie, dowiesz się z dalszej części naszego tekstu. 

Czym jest paliwo E10?

Nowości na stacjach paliw rozpoczną się od początku stycznia tego roku. Pojawienie się pierwszych informacji na temat benzyny E10 wywołało poruszenie wśród kierowców. Wszystko przez to, że nie każde auto jest przystosowane do spalania go. Stąd też obawy, o to, że część pojazdów zostanie na stale unieruchomionych. Warto więc bliżej się przyjrzeć temu, czym jest nowe paliwo na stacjach.

E10 to benzyna, która ma zwiększoną zawartość biokomponentów. To nowy rodzaj paliwa, który zawiera do 10% etanolu – alkoholu produkowanego z roślin, takich jak kukurydza czy trzcina cukrowa. Jest to krok w kierunku bardziej ekologicznego motoryzacyjnego rynku, ponieważ etanol jest uznawany za biopaliwo, które może przyczyniać się do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

W porównaniu do tradycyjnej benzyny, która często zawiera około 5% etanolu (znana jako E5), E10 wprowadza większą proporcję tego biokomponentu. Jest to zgodne z globalnymi trendami w dziedzinie energii odnawialnej i zmniejszania zależności od paliw kopalnych.

Głównym powodem wprowadzenia benzyny E10 jest chęć ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko. Dodanie większej ilości etanolu do benzyny ma za zadanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Nowe paliwo na stacjach E10 to również krok w kierunku spełnienia międzynarodowych zobowiązań dotyczących redukcji emisji CO2, do których wiele krajów zobowiązało się w ramach różnych porozumień klimatycznych.

Nowe paliwo E10

Nowe paliwo na stacjach – czy możesz je stosować w swoim aucie?

Większość nowoczesnych samochodów, szczególnie te wyprodukowane po 2011 roku, jest zaprojektowana do pracy na benzynie E10. Producenci pojazdów takich jak np. Audi od wielu lat przygotowują się na zmiany w składzie paliw, więc nowsze modele, zazwyczaj są przystosowane do użytkowania tego rodzaju benzyny. Jednak nie zawsze kierowcy na polskich drogach podróżują autami, aż tak młodymi. W Polsce średni wiek pojazdu wynosi około 14 lat. To oznacza, że nie wszystkie pojazdy mogą być przystosowane do spalania tego paliwa.

Używanie benzyny E10 w starszych modelach samochodów, które nie są do tego przystosowane, może prowadzić do różnych problemów technicznych. Większa zawartość etanolu może powodować korozję metalowych części układu paliwowego oraz uszkadzać gumowe i plastikowe elementy. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia silnika lub innych ważnych komponentów pojazdu. Dlatego istotne jest, aby przed zastosowaniem E10 upewnić się, że nasz samochód jest do tego przystosowany.

E10 - nowe paliwo na stacjach

Nowe paliwo na stacjach E10 – jak sprawdzić, czy możesz je stosować?

Żeby uniknąć przykrych konsekwencji, warto przed wizytą na stacji paliw sprawdzić, czy Twoje auto jest przystosowane do spalania nowej benzyny. W tym celu sprawdź instrukcję obsługi pojazdu lub skontaktuj się bezpośrednio z producentem. Możesz też zerknąć na tabliczkę, która jest umieszczona przy wlewie paliwa Twojego auta. Niezależnie od tego, czy jeździsz Ferrari, czy też mniej ekskluzywną marką, to w tym miejscu znajdziesz informację na temat paliwa, które jest przeznaczone do wybranego modelu.

Poza tym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępniło wyszukiwarkę, w której możesz sprawdzić, czy Twój samochód spala paliwo E10. W niej sprawdzisz, nawet, czy najdroższe auta na świecie są przystosowane do zmiany na stacjach benzynowych. Podsumowując, wprowadzenie E10 to ważny element ewolucji rynku paliwowego. Wymaga jednak odpowiedzialnego podejścia ze strony kierowców, aby uniknąć potencjalnych problemów technicznych.

 


Zobacz inne aktualności