Jakie są najdroższe auta na świecie?

Jakie są najdroższe auta na świecie?

Samochody od zawsze były nie tylko środkiem transportu, ale również symbolem statusu społecznego i bogactwa. Mając w ofercie niezrównane osiągi, luksusowe wnętrze, precyzyjne wykonanie oraz często unikatowy design, pewne modele osiągają astronomiczne ceny. Najdroższe auta mogą kosztować nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Zobacz, który model okazał się najdroższy.

Najdroższe auta – co wpływa na ich cenę?

Wysoka cena samochodu jest wynikiem wielu czynników. Po pierwsze, produkcja tych pojazdów często opiera się na ręcznej pracy doświadczonych rzemieślników. Dodatkowo wiele z nich jest produkowanych w ograniczonych ilościach, co dodaje im charakteru ekskluzywności. Są to auta przeznaczone nie tylko do przejażdżki po torze, lecz także poruszania się po drogach publicznych. 

Nietuzinkowy design, innowacyjne technologie, a także moc silnika również wpływają na cenę. Zresztą są to pojazdy ekskluzywnych marek, więc cena również dodaje im prestiżu. Najdroższe auta świata to symbol luksusu, które mają dodatkowo podkreślać status finansowy posiadacza.

Najdroższe auta świata – Top 10

Zestawienie, które pokazuje najdroższe auta świata, jest na bieżąco aktualizowane. Producenci starają się tworzyć coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, stąd na listę trafiają coraz to nowe modele. Każdy z wymienionych samochodów jest dziełem sztuki inżynieryjnej. Ich wysoka cena wynika z ręcznej produkcji, użytych materiałów, osiągów, technologii oraz limitowanej liczby produkowanych egzemplarzy. Nasze zestawienie jest aktualne na wrzesień 2023 i zostało zdominowane przez modele Rolls-Royce i Bugatti. Za to brak w nim np. auta od Ferrari.

Rolls-Royce Boat
Rolls-Royce Boat Tail > fot. Rolls-Royce

Rolls-Royce Boat Tail

To w naszym zestawieniu najdroższe auto na świecie, wyceniany na 28 mln $. Jego wartość wynika z unikatowego designu inspirowanego luksusowymi jachtami oraz ręcznej pracy w produkcji. 

Buggati La Voiture Noire
Buggati La Voiture Noire > fot. Bugatti

Buggati La Voiture Noire

Kosztuje aż 18,9 mln $. Jest to jedyny egzemplarz, co czyni go niezwykle ekskluzywnym. Poza tym oferuje niezrównane osiągi (moc aż 1479 KM) i luksusowe wykonanie.

Pagani Zonda HP Barchetta
Pagani Zonda HP Barchetta > Alexander MiglCC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pagani Zonda HP Barchetta

Ten samochód nosi nazwę Barchetta, ponieważ według Horatio Pagani, założyciela firmy Pagani Automobili, przypominał on: po włosku „małą łódkę”. Znajdując się na 3. miejscu na tej liście, kosztuje on 17,6 mln $.

Rolls-Royce Sweptail
Rolls-Royce Sweptail > fot. Rolls-Royce

Rolls-Royce Sweptail

Jego cena wynosi 12,8 mln $. To pojazd stworzony ręcznie na specjalne zamówienie, co podnosi jego wartość. Samochód jest inspirowany jachtami z lat 20. i 30 XX wieku, jego długość wynosi prawie 6 metrów.

Buggati Centodieci
Buggati Centodieci > fot. Bugatti

Buggati Centodieci

Bugatti Centodieci to pojazd stworzony w nakładzie zaledwie 10 sztuk. Jeden z egzemplarzy znajduje się w garażu Cristiano Ronaldo. Warto podkreślić niesamowitą moc tego modelu, która jest określana na poziomie 1600 KM. Samochód kosztuje około 9 mln $

Mercedes-Maybach Exelero
Mercedes-Maybach Exelero > Simon Davison from Los Gatos, United StatesCC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Mercedes-Maybach Exelero

Niemcy również mają swojego przedstawiciela w tym zestawieniu. Mercedes oparł Exelero na ramie Maybacha i wyposażył go w ten sam silnik twin-turbo V12, który generuje 690 koni mechanicznych. Cena tego samochodu to około 8 mln $.

Pagani Codalunga
Pagani Codalunga > fot. Pagani

Pagani Codalunga

To druga propozycja tej włoskiej manufaktury w naszym zestawieniu. Wartość tego pojazdu to 7,4 mln $. Samochód jest znany z niezwykłego designu i ekskluzywności produkcji.
 

Bugatti Divo
Bugatti Divo > fot. Bugatti

Bugatti Divo

Divo to limitowana edycja modelu opartego na Chironie, nazwana na cześć byłego kierowcy Bugatti, Alberta Divo. Wyprodukowano jedynie 40 egzemplarzy, które zostały zarezerwowane w ciągu jednego dnia od prywatnego zaproszenia potencjalnych nabywców do zakupu nowego hipersamochodu. Cena każdego egzemplarza wynosiła około 5,8 mln $.

Lamborghini Veneno
Lamborghini Veneno > Clément Bucco-LechatCC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Lamborghini Veneno

Lamborghini nie tylko uczciło 50-lecie swojego założenia (1963) modelami Veneno i Veneno Roadster, ale także stworzyło wyjątkowo specjalny egzemplarz w limitowanej edycji, który podniósł pojęcie sportowego roadstera na wyższy poziom, przekraczając wszystkie granice w świecie wyścigów. Między 2014 a 2015 rokiem Lamborghini wyprodukowało jedynie 14 egzemplarzy Veneno opartych na modelu Aventador. Koszt każdego z nich wynosił około 4,5 mln $.
 

Bugatti Chiron Super Sport 300+
Bugatti Chiron Super Sport 300+ > fot. Bugatti

Bugatti Chiron Super Sport 300+

Bugatti przyciągnęło uwagę całego motoryzacyjnego świata, kiedy ogłosiło, że dostosowana wersja Chirona przekroczyła barierę 300 mph. Super Sport 300+ to wersja tego samochodu dopuszczona do ruchu drogowego, stworzona, aby uczcić to wydarzenie. Cena tego pojazdu wyniosła około 3,9 mln $.

Podsumowując, mając możliwość zakupu takiego samochodu, stajemy się właścicielami nie tylko pojazdu, ale także dzieła sztuki i symbolu prestiżu. Każdy z tych pojazdów jest wyjątkowy na swój sposób i świadczy o niezwykłych umiejętnościach jego twórców.

 


Zobacz inne aktualności