Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Odcinkowy pomiar prędkości – co to jest i gdzie się znajduje w Polsce?

Odcinkowy pomiar prędkości – co to jest i gdzie się znajduje w Polsce?

Odcinkowy pomiar prędkości jest jednym z najważniejszych narzędzi w rękach organów egzekwujących przepisy drogowe w Polsce. Technologia ta jest stosowana na różnych rodzajach dróg, począwszy od autostrad i dróg ekspresowych, aż po odcinki krajowe. Warto wiedzieć, jak działa ten system i gdzie możesz go spotkać w Polsce. Czytaj dalej, a dowiesz się, na jakich drogach szczególnie uważać.

Odcinkowy pomiar prędkości – co to jest i dlaczego się go stosuje?

Odcinkowy pomiar prędkości jest zaawansowaną technologią służącą do kontrolowania średniej prędkości pojazdów na określonym odcinku drogi. Jest to narzędzie, które umożliwia organom egzekwującym przepisy drogowe skuteczne monitorowanie i egzekwowanie ograniczeń prędkości. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zmniejszenie liczby wypadków oraz ograniczenie ciężkich obrażeń i śmierci w wyniku nadmiernych prędkości. Czasem jest to pułapka na kierowców, którzy myślą, że jazda po torze może odbyć się na publicznej drodze.

Odcinkowy pomiar prędkości

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości w Polsce?

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce opiera się na zaawansowanej technologii, która umożliwia dokładne i skuteczne monitorowanie prędkości pojazdów na konkretnym odcinku drogi. Każdy taki pomiar jest oznaczony znakiem D-51a. Głównym elementem tego systemu są specjalne urządzenia pomiarowe rozmieszczone na wybranych fragmentach dróg. Te urządzenia są zazwyczaj skonfigurowane w sposób, który umożliwia precyzyjne zmierzenie czasu, jaki upływa między przejazdem pojazdu przez dwa punkty kontrolne na drodze. 

Proces działania odcinkowego pomiaru prędkości można podzielić na kilka kroków. Po pierwsze, urządzenia pomiarowe zarejestrują czas, gdy pojazd przejeżdża przez pierwszy punkt kontrolny na drodze. Następnie, gdy pojazd dotrze do drugiego punktu kontrolnego, urządzenie ponownie zarejestruje czas. Na podstawie czasu, jaki upłynął między tymi dwoma punktami, system jest w stanie obliczyć średnią prędkość pojazdu na danym odcinku drogi.

Sprawdź też: W jakich krajach obowiązują winiety na autostrady?

Odcinkowy pomiar prędkości – mapa punktów w Polsce

Mapa punktów odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce jest złożona i stale się zmienia, aby dostosować się do zmieniających się warunków drogowych oraz potrzeb egzekwowania przepisów. Niektóre z tych punktów są stałe i znane, natomiast inne mogą być czasowo umieszczane w różnych miejscach w zależności od analizy danych dotyczących bezpieczeństwa drogowego i przestrzegania przepisów.

Jeśli chodzi o stan na luty 2024, to w prawie 40 miejscach można znaleźć odcinkowy pomiar prędkości. Mapa tych miejsc pokazuje, że praktycznie w każdych województwie mierzona jest średnia prędkość przejazdu. Oto autostrady i drogi ekspresowe, na których są ustawione te punkty:

  • A4, od węzła Kostomłoty do węzła Kąty Wrocławskie (w obu kierunkach), długość 8 km;
  • A2 między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Komorniki (w kierunku Berlin/Świecko), długość: 7 km;
  • S2, Warszawa Południowa Obwodnica tunel, gmina Warszawa, powiat miasto Warszawa, długość 2,8 km;
  • S7, gmina Białobrzegi, powiat białobrzeski, długość 14 km;
  • S8, Warszawa Łabiszyńska-Piłsudskiego, gmina Warszawa, powiat miasto Warszawa, długość 4 km;
  • S8, Warszawa Konotopa-Bemowo, gmina Warszawa, powiat miasto Warszawa, długość 3 km.

To tylko wybrane punkty, na których obowiązuje odcinkowy pomiar prędkości. A4 i A2 to autostrady, na których musisz uważać. Pomimo że konkretna mapa punktów odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce może być nieustannie aktualizowana, istnieją również dostępne publicznie informacje, które prezentują ogólny zarys miejsc, gdzie te pomiary są przeprowadzane.

 


Zobacz inne aktualności