Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Winiety na autostrady – w jakich krajach obowiązują?

Winiety na autostrady – w jakich krajach obowiązują?

Przejazd przez różne kraje w Europie wymaga znajomości obowiązujących przepisów w danym państwie. Jednym z pojęć, który może się pojawiać na Starym Kontynencie, są winiety na autostrady. O tym, czym one są, gdzie obowiązują i co należy zrobić, żeby je wykupić, dowiesz się z naszego tekstu.

Czym są winiety na autostrady?

Winietki autostradowe to specjalne opłaty za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu w wielu krajach. Są one alternatywą dla systemów bramek, gdzie opłaty pobierane są bezpośrednio za przejazd konkretnym odcinkiem drogi. Są to zazwyczaj naklejki lub elektroniczne zapisy, które potwierdzają zapłatę opłaty za korzystanie z określonych odcinków dróg. Ważność winietki może być różna – od kilku dni, przez tygodnie, aż do roku. Wybór odpowiedniego okresu ważności zależy od częstotliwości podróży daną trasą.

Winiety samochodowe są szczególnie korzystne dla osób, które planują dłuższe podróże przez kraje, w których są one wymagane. Należy pamiętać o ich wykupieniu, tak samo, jak o ograniczeniach prędkości na drogach. Czytaj dalej, a dowiesz się, gdzie obowiązują i jak je nabyć.

Winiety samochodowe

W jakich krajach obowiązują winiety samochodowe?

Winietki autostradowe są użytecznym narzędziem dla podróżujących, pozwalającym na płynniejszą i często tańszą jazdę przez różne kraje. Zgodnie ze stanem na połowę grudnia 2023, obowiązują w 9 europejskich krajach. W każdym z nich zasady mogą się nieco różnić, warto więc przed podróżą sprawdzić aktualne informacje.

Austria

Standardowo w Austrii należy wykupić winiety na przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu. W tym kraju możesz skorzystać z wariantów 10- i 60-dniowych oraz rocznej przepustki. W Austrii istnieje jednak kilka odcinków dróg (są to w większości tunele), za które trzeba dodatkowo płacić. Z dodatkową opłatą musisz się też liczyć, jeśli wybierasz przejażdżki po torze w tym kraju.

Bułgaria

Bułgarzy w swoim kraju również korzystają z systemu winiet. Wariantów jest kilka, oto one:

  • weekendowa,
  • 7-dniowa,
  • 30-dniowa,
  • 90-dniowa,
  • roczna.

Poza tym w Bułgarii trzeba dodatkowo płacić za jazdę wybranymi mostami.

Czechy

W Czechach musisz zapłacić za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Winiety na autostrady w tym kraju mogą być 10- i 30-dniowe oraz też 12-miesięczne. 

Łotwa

Na Łotwie drogi dla samochodów osobowych są z reguły za darmo. Jednak posiadacze pojazdów o wadze od 3 do 3,5 tony muszą wykupić winiety. Dostępne są warianty na 1, 7 i 30 dni.

Rumunia

W Rumunii także obowiązuje system winiet. W tym kraju możesz skorzystać z różnych opcji, w tym z pakietów na 7, 30 i 90 dni. Dostępny jest też wariant na 12 miesięcy. Dodatkowe opłaty obowiązują na przejazdy wybranymi mostami.

Słowacja

Nasi południowi sąsiedzi – Słowacy również w swoim kraju korzystają z systemu winiet. Jadąc do tego kraju, możesz wybrać przepustki na 10 lub 30 dni oraz na 12 miesięcy. Obowiązują one na wszystkich płatnych odcinkach.

Słowenia

W Słowenii także trzeba wykupić winiety. Obowiązują one na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dostępne są warianty na 7 i 30 dni oraz na rok. Z tego systemu wyłączony jest tunel Karawanki, za który trzeba dodatkowo zapłacić. 

Szwajcaria

W Szwajcarii także obowiązuje system płatnych autostrad. W tym kraju dostępna jest jedynie opcja na 12 miesięcy. Poza tym dodatkowo trzeba zapłacić za przejazd tunelami Munt la Schera oraz Great St. Bernard. W Szwajcarii obowiązuje system papierowych winiet, które trzeba nakleić na szybę auta. 

Węgry

Węgrzy w swoim kraju także obowiązuje system winiet na autostrady i drogi szybkiego ruchu. Dostępne są opcje na 7 i 30 dni oraz wariant roczny. 

Jak wykupić winiety?

Istnieje kilka sposobów na wykup przepustek na przejazdy. Tradycyjne miejsca zakupu to stacje benzynowe położone w pobliżu granic lub na głównych trasach. Poza tym wiele krajów oferuje możliwość zakupu elektronicznych winietek online, co jest wygodne i pozwala uniknąć kolejek. W wybranych państwach działają dedykowane aplikacje, przez które można nabyć i zarządzać przepustkami.

Winietki autostradowe są użytecznym narzędziem dla podróżujących, pozwalającym na płynniejszą i często tańszą jazdę przez różne kraje. Ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danym kraju i odpowiednio zaplanować zakup.

 


Zobacz inne aktualności