Nowy SUV – SsangYong Torres. Co o nim wiemy?

Nowy SUV – SsangYong Torres. Co o nim wiemy?

Koreańska marka stara się coraz mocniej zakorzenić w Polsce i przebić się wśród konkurentów ze swojego kraju, czyli Hyundaia i Kii. Pomóc w tym ma nowa propozycja od SsangYong – model Torres. To pokaźnych rozmiarów SUV, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Co o nim wiemy? Tego dowiesz się, czytając dalej.

SsangYong Torres – design i wnętrze

SsangYong to marka obecna w Polsce już od kilkunastu lat. Coraz mocniej przebija się na rynku, dość powiedzieć, że w 2022 roku zanotowała wzrost sprzedaży w naszym kraju o około 400%. W umocnieniu pozycji ma pomóc mowy model – Torres. To 5-drzwiowy SUV, który jest już sprzedawany w Ameryce Południowej, a za niedługo pojawi się również w kraju nad Wisłą. O tym, że nadwozia tego typu są coraz bardziej popularne, świadczy fakt, że nawet Ferrari zdecydowało się na stworzenie takiego auta. Nazwa pojazdu od tego koreańskiego producenta pochodzi od Parku Narodowego Torres del Paine w Patagonii.

nowy suv ssangyong torres

Auto jest nowością w gamie pojazdów marki SsangYong. Ma długość 4,7 metra, więc jest większy od modelu Korando a mniejszy od Rextona. Torres ma odważną stylistykę. Z przodu tego modelu znajduje się masywna maska, umieszczono też żebrowanie atrapy chłodnicy, a niżej znajduje się duży wlot powietrza. Od frontu można też zauważyć osłonę, typową dla aut terenowych. 

Jeśli chodzi o wnętrze tego modelu, to jest ono zaprojektowane w minimalistycznym stylu. Centralnymi punktami deski rozdzielczej są dwa wyświetlacze. Jeden z nich ma przekątną 9 cali i jest przeznaczony do sterowania multimediami. Drugi ekran ma 8 cali i służy do obsługi klimatyzacji. Warto podkreślić, że w kabinie jest bardzo dużo miejsca. Szczególnie pasażerowie na tylnej kanapie będą narzekać na brak przestrzeni. Bez problemu zmieszczą się na niej 3 osoby, dodatkowo można regulować jej kąt nachylenia. Bardzo pojemna jest przestrzeń załadunkowa, wynosi 700 litrów, a po złożeniu kanapy można ją powiększyć do 1660 litrów.

nowy suv ssangyong torres - kierownica

SsangYong Torres – silnik i dane techniczne

Jeśli chodzi jednostkę napędową, to w tym modelu zastosowano silnik 1.5 T-GDi. Jego moc wynosi 163 KM, a maksymalny moment obrotowy określany jest na poziomie 280 Nm. SsangYong Torres jest dostępny w dwóch wariantach, ze skrzynią manualną i automatyczną. Do wyboru jest też rodzaj napędu, producent oferuje modele z przednim napędem lub na wszystkie koła. W listopadzie ma być dostępny wariant z silnikiem elektrycznym. Bardzo możliwe, że będzie to ta sama jednostka co w modelu Korando, czyli motor o mocy 190 KM i pojemności baterii 62 kWh.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, samochód ma długość 4,7 metra. Wysokość wynosi 1,72 a szerokość 1,89 metra. Dzięki temu pasażerowie mają dostatecznie dużo miejsca. Waga samochodu jest określana przez producenta na poziomie 1520 kg. 

suv ssangyong torres

SsangYong Torres 2023 – premiera i cena

Auto jak na razie zadebiutowało w Ameryce Południowej. W Polsce ma się pojawić w III kwartale 2023 roku. Wiosną egzemplarze pokazowe pojawią się w wybranych salonach sprzedaży i od tego momentu będzie można składać rezerwację na SUV-a od Ssangyong.

Jak na razie nie jest znana kwota, którą trzeba będzie zapłacić za model Torres. Cena powinna się mieścić w przedziale około 85 tys. (tyle kosztuje Korrando) do 197 tys. złotych (Rexton). W Ameryce Południowej auto w podstawowym wariancie kosztuje około 20 tys. $. Można więc przyjąć, że zainteresowani samochodem SsangYong Torres będą musieli wydać około 120 tys. złotych. Dokładna cena będzie znana, gdy auto będzie dostępne w sprzedaży. To nie jedyna premiera motoryzacyjna w tym roku, zobacz też najciekawsze nowe samochody w 2023 roku.

 


Zobacz inne aktualności