Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Supersamochody i hipersamochody – czym się różnią, jakie są? Lista

Supersamochody i hipersamochody – czym się różnią, jakie są? Lista

Przez lata historia motoryzacji była pisana przez twórców najszybszych samochodów. Pogoń za najlepszymi osiągami aut napędza całą branżę i biorą w niej udział takie marki jak Ferrari, Lamborghini czy Bugatti. To właśnie Ci producenci tworzą super- i hipersamochody. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym różnią się te auta i jakie modele zaliczają się do poszczególnych kategorii. 

Supersamochody a hipersamochody – co je różni?

Podział na poszczególne segmenty w motoryzacji jest bardzo płynny. Przez lata samochody ewoluują i czasem trudno jest je przypisać do kategorii, która została określona o wiele wcześniej. Podobnie jest zresztą z supersamochodami i hiperautami. Modele, które jeszcze kilkanaście lat temu należały do tej drugiej kategorii, dziś mogą nie łapać się nawet do tej pierwszej. 

Charakteryzując superauta i hipersamochody, kluczowe są 4 aspekty: moc, prędkość maksymalna, styl wykonania oraz jego dostępność, która często jest określana poprzez cenę. Im szybsze auto i rzadziej spotykane na ulicach, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie to hipersamochód. Jednak te założenia są płynne i zmieniają się wraz z rozwojem motoryzacji.

Supersamochody

Aktualnie za supersamochody uznaje się auta o aerodynamicznej sylwetce, które są wyposażone w silnik o mocy co najmniej 500 KM oraz maksymalnej prędkości przekraczającej 300 km/h. Tego typu auta powinny przyspieszać od 0 do 100 km/h w czasie niższym niż 4 sekundy. To są najnowsze wymagania, w poprzednich latach były one o wiele niższe. 

supersamochód czyli Ferrari 458 Italia

Ferrari 458 Italia

Do grona supersamochodów na pewno można zaliczyć Ferrari 458 Italia. To auto, które było produkowane w latach 2009-2015. Samochód ma odważną stylistykę. Został wyposażony w silnik V8 o pojemności 4,5 litra. Jednostka napędowa pozwala na rozpędzenie tego auta do prędkości 340 km/h, a przyspieszenie do setki zajmuje mu zaledwie 3,5 sekundy. 

Lamborghini Gallardo jako supersamochód

Lamborghini Gallardo

Historia Lamborghini jest pisana przez kolejne supersamochody. W latach 2003-2013 ta włoska marka produkowała model Gallardo. Samochód w standardowej wersji został wyposażony w silnik V10 o pojemności 5 litrów. Początkowo miał on moc 540 KM, lecz w 2005 roku została ona zwiększona o kolejne 20 KM. Najmocniejszą odmianą tego auta był wariant Squadra Corse, który rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,4 sekundy, a jego maksymalna prędkość wynosi 320 km/h.

Ford GT - hipersamochód czy supersamochód?

Ford GT

Amerykański koncern również ma w swojej ofercie superauto. Model GT był produkowany w dwóch generacjach. Pierwsza powstała w 2004 roku i została wyposażona w silnik V8 o pojemności 5,4 litra. To zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w 3,9 sekundy oraz prędkość maksymalną na poziomie 330 km/h. Produkcja tego modelu została zakończona w 2006 roku. 10 lat później w fabrykach Forda zaczęto tworzyć drugą generację modelu GT. Ta została wyposażona w silnik V6 o pojemności 3,5 litra. Ten model rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3 sekundy.

Hipersamochody

Nieco wyżej w hierarchii, od wymienionych przed chwilą aut, stoją hipersamochody. To pojazdy limitowane o bardzo niskiej dostępności. Są to modele, których z mocą często ponad 1000 KM, a prędkość maksymalna wynosi powyżej 400 km/h. Hipersamochody to pojazdy, które w ostatnich latach zdominowały zestawienie najszybszych aut. 

Bugatti Chiron - hipersamochód

Bugatti Chiron

To aktualnie najszybszy samochód świata. Ten model powstał w 2016 roku, a w 2019 wersja Super Sport 300+ rozpędziła się do prędkości 490,1 km/h. Ten wynik udało się osiągnąć dzięki umieszczeniu pod maską silnika W16 o pojemności 8 litrów, który osiąga moc 1600 KM.

McLaren F1

McLaren F1

Model brytyjskiego producenta powstał już w 1993 roku. Auto zostało napędzane przez silnik BMW o pojemności 6,1 litra. Ten samochód do 2005 roku dzierżył miano najszybszego seryjnego auta na świecie, osiągając prędkość 388,5 km/h. Ten wynik został osiągnięty podczas przejażdżki po torze.

Hipersamochód

Hennessey Venom GT

Wymieniając hipersamochody, nie sposób pominąć tej amerykańskiej marki. Hennessey Venom GT był produkowany w latach 2011-2017. Ten model również był notowany na liście najszybszych samochodów na świecie, w 2014 roku osiągnął prędkość 435 km/h. Ten wynik udało się osiągnąć dzięki silnikowi V8 o mocy 1244 KM. 

Supersamochody i hiperauta to pojazdy, które napędzają rywalizację na rynku motoryzacji. Technologie stosowane w tego typu modelach niczym nie odbiegają od tych, wykorzystywanych w Formule 1. Być może kiedyś i ty zasiądziesz za kierownicą jednego z tych modeli.


Zobacz inne aktualności