Samochód bez prawo jazdy – czy to możliwe?

Samochód bez prawo jazdy – czy to możliwe?

Brak uprawnień kategorii B nie zawsze musi oznaczać brak szansy na prowadzenie auta. Samochód bez prawo jazdy to rozwiązanie, które brzmi kusząco w takiej sytuacji. Nie musisz być skazany na jazdę rowerem czy też piesze wędrówki. Jednak to nie oznacza, że nie potrzebujesz żadnego dokumentu uprawniającego do kierowania autem. Szczegółowo tłumaczymy, jak prowadzić auto bez prawa jazdy. 

Czy można mieć samochód bez prawo jazdy?

Prowadzenie samochodu bez posiadania prawa jazdy przez długi czas było uznawane za czyn zabroniony. Jednak w ostatnich latach pojawiły się pewne wyjątki od tej zasady. Można je odnaleźć głównie w kontekście mikrosamochodów. Są to pojazdy, które na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od standardowych modeli. Mikrocary to właściwie jedyne, co przychodzi do głowy na myśl o tym, żeby prowadzić samochód bez prawo jazdy. W wielu ogłoszeniach dotyczących sprzedaży takich pojazdów można znaleźć właśnie taką informację.

Jeśli chodzi o techniczne wymogi, to taki pojazd ma masę własną, która nie przekracza 350 kg, a konstrukcja uniemożliwia mu rozwinięcie prędkości powyżej 45 km/h. Mikrosamochodem może też być pojazd przystosowany do przewozu osób lub ładunku. Charakterystyczne są dla niego masa własna do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy. Są to auta, które odpowiadają charakterystyce czterokołowców lekkich oraz ciężkich. 

Jednak nadal zastanawiasz się nad tym, czy można prowadzić takie auto bez prawo jazdy? Powyższe stwierdzenie nie do końca jest prawdą. Do poruszania się po drogach publicznych oraz wykonania przejażdżki po torze trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Jednak nie musisz od razu mieć prawa jazdy kategorii B. Mozesz prowadzić popularne mikrosamochody, jeśli masz uprawnienia z innej grupy. Do kierowania czterokołowców lekkich potrzebujesz prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 lub wyższych. Za to, żeby legalnie prowadzić czterokowiec ciężki, to musisz mieć dokument z grupy B1.

Jazda bez prawka

Co trzeba zrobić, żeby prowadzić samochód bez prawa jazdy?

Auto bez prawo jazdy wymaga dokumentu, który będzie potwierdzał zdobyte uprawnienia. Najłatwiej jest uzyskać uprawnienia a grupy AM, które pozawalają na prowadzenie czterokołowca lekkiego. W tym przypadku wystarczy, że będziesz mieć ukończone 14 lat i zdasz egzamin po 5 godzinach szkolenia teoretycznego i 5 godzinach nauki jazdy.

Nieco trudniej jest zdobyć dokumenty A1 i A2. W przypadku tego pierwszego prawa jazdy musisz mieć ukończone 16 lat i odbyć 50 godzin szkolenia. Do przystąpienia do egzaminu na dokument A2 musisz mieć 18 lat i odbyć taką samą liczbę godzin podczas kursu.

Czterokołowiec lekki możesz też prowadzić, jeśli masz kategorię A, żeby ją uzyskać musisz mieć 20 lat (o ile masz przez 2 lata prawo jazdy kategorii A2) lub 24 lata, jeśli nie masz tego dokumentu. Oczywiście, musisz też przejść szkolenie i zdać egzamin państwowy.

Gdy chcesz się ubiegać o prawo jazdy kategorii B1, to musisz mieć ukończone 16 lat. Kurs, niezbędny do uzyskania tego dokumnetu, trwa 60 godzin. Po nim musisz zdać egzamin. Gdy przejdziesz te wszystkie szczeble, to będziesz mógł prowadzić czterokołowiec ciężki. 

Samochód bez prawka

Auto bez prawo jazdy – jakie modele są dostępne?

Pomimo tego, że samochód bez prawa jazdy, to nie jest rozwiązanie stosowane na potęgę, tak można znaleźć entuzjastów takiego rozwiązania. Na rynku są dostępne różnego rodzaju pojazdy, lecz nie są to samochody od znanych marek jak Ferrari czy chociaż Volkswagen.

Często wybieranym modelem przez kierowców jest Aixam Crossover. To auto produkowane przez francuską firmę Aixam-Mega, wyróżnia się niewielkimi wymiarami, lecz przy tym dużą przestrzenią w kabinie. Fransuska firma ma w swojej gamie też model City Pack, który jest trochę mniejszy od Crossovera. Oprócz modeli firmy Aixam-Mega, wśród mikrosamochodów warto wyróżnić pojazdy od takich marek jak Ligier i Microcar. 

Podsumowując, możliwe jest prowadzenie pewnych kategorii samochodów bez prawa jazdy, głównie mikrosamochodów. Jednak są pewne wymogi dotyczące wieku kierowcy. Ważne jest też, by być świadomym obowiązujących przepisów i ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdu bez odpowiednich uprawnień. A jeśli chcesz poprowadzić szybkie auto, np. od Lamborghini, musisz mieć prawo jazdy kategorii B.

 


Zobacz inne aktualności