Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Tempomat – co to jest, jak włączyć?

Tempomat – co to jest, jak włączyć?

Rozwój motoryzacji sprawił, że aktualnie podróżowanie jest o wiele bardziej komfortowe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednym z wynalazków, który na stałe poprawił wygodę podczas jazdy jest tempomat. Co to jest, jak go włączyć i kiedy z niego korzystać – tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Tempomat – historia systemu

Utrzymywanie stałej prędkości podczas podróżowania samochodem nie zawsze jest łatwe. Wymaga to odpowiedniego operowania gazem, co nie zawsze jest łatwe. Dlatego też producenci pojazdów już od wielu lat pracują nad rozwiązaniami, które mają na celu jazdę ze stałą prędkością. Pierwszy tempomat powstał już w 1945 roku. Działał on na zasadzie blokady pedału gazu. W kolejnych latach nastąpił rozwój tej technologii, dzięki czemu możliwe było stałe utrzymanie prędkości poruszania się pojazdu.

Ta technologia zyskała olbrzymią popularność w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Służyła przede wszystkim zawodowym kierowcom, którzy często musieli pokonywać trasy liczące tysiąc lub więcej kilometrów. Tempomat sprawił, że pokonanie długiego odcinka było o wiele bardziej komfortowe. System zaczął pojawiać się najpierw w ciężarowych, później w luksusowych modelach samochodów osobowych. Wraz ze wzrostem popularności tej technologii zaczęła się ona również pojawiać w autach średniej klasy nie tylko w USA, lecz także w Europie. Pozwalała na utrzymanie stałej prędkości oraz na zmniejszenie spalania. 

Tempomat w samochodzie

Co to jest tempomat i jak działa?

Warto przyjrzeć się jak dokładnie działa ten system. Jak już wiesz, stosuje się go po to, żeby utrzymać stałą prędkość poruszania się pojazdu bez ingerencji kierowcy, niezależnie od tego, czy jest to jazda po równej drodze, czy też po wzniesieniach. System steruje przepustnicą, tak, żeby zachowanie stałej prędkości było możliwe. Jest to więc nic innego, jak sterownik, który zarządza szybkością poruszania się auta. 

Czujniki układu analizują położenie pedałów hamulca i gazu, co przekłada się na odpowiednie ustawienie przepustnicy. Dzięki temu system kontroluje przepływ paliwa i moc przekazywaną na tłoki silnika. W przypadku jazdy po wzniesieniu jest ona zwiększana, po to, żeby określona prędkość została utrzymana. 

Producenci aut nie zaniechali udoskonalania tej technologii. Dzięki temu powstał tempomat aktywny, który jest uzupełniony o specjalne czujniki kontrolujące warunki drogowe. Sensory rozpoznają położenie innych pojazdów i dzięki temu dostosowują prędkość samochodu. Gdy odległość się zmniejsza to system automatycznie zwalnia szybkość poruszania auta i proporcjonalnie zwiększa, gdy dystans zaczyna rosnąć. W ten sposób zwiększa się też przyjemność z przejażdżki samochodami. To rozwiązanie wpływa też na bezpieczeństwo jazdy.

Tempomat – jak włączyć?

Uruchomienie tempomatu zazwyczaj odbywa się za pomocą przycisku na kierownicy lub dźwigni na desce rozdzielczej. Za pomocą przycisków możliwe jest ustawienie odpowiedniej prędkości. Najlepiej jest najpierw osiągnąć odpowiednią szybkość poruszania się auta i dopiero wtedy uruchomić tempomat. Po jego włączeniu na wyświetlaczu pojawi się symbol z licznikiem i strzałką. 

Tempomat - jak włączyć?

Kiedy warto korzystać z tempomatu? 

Ten system zdecydowanie ułatwia podróżowanie. Warto z niego korzystać na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, ponieważ pozwala na komfortową jazdę. Ponadto doskonale się sprawdza podczas jazdy po mieście. Ustawienie prędkości zgodnej z panującym oznaczeniem drogowym pozwala na uniknięcie przekroczenia prędkości. Szczególnie jazda z tempomatem aktywnym może być komfortowa w warunkach miejskich. 

Samochody elektryczne również często są wyposażone w ten system. Ten świetnie się sprawdza w tego typu pojazdach, ponieważ pozwala na ograniczenie zużycia baterii. System jest stosowany w autach klasy wyższej i średniej, jego występowanie jest uzależnione od wersji wyposażenia. 

 


Zobacz inne aktualności