Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Fading hamulców - co to jest?

Fading hamulców - co to jest?

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych w aucie, ponieważ odpowiada za bezpieczną i komfortową jazdę. Dlatego też należy o niego szczególnie dbać. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest fading. Co to jest i jak tego unikać – tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Co to jest fading hamulców?

Jeśli nigdy wcześniej się nie spotkałeś z takim stwierdzeniem to znak, że unikasz problemów z hamowaniem. Jednak może kiedyś miałeś problemy z zatrzymaniem auta i nie wiedziałeś co jest tego przyczyną? To właśnie mogło być spowodowane przez zjawisko fadingu, czyli zanikania. Fading hamulców - tarcza hamulcowa Astona Martina

Żeby dobrze zrozumieć, co to jest, trzeba przypomnieć, jak działają hamulce w aucie. Gdy wciskasz pedał w samochodzie to wzrasta ciśnienie płynu hamulcowego. Wytworzona siła dociska wtedy klocki do tarcz, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie pojazdu. 

Częste hamowanie sprawia, że klocki i tarcze coraz bardziej się nagrzewają. To w wyniku tarcia pomiędzy tymi elementami. I właśnie zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do tego, że auto nie będzie się zatrzymywać, pomimo tego, że wciskasz pedał hamulca. Gdy elementy układu hamulcowego mają około 200 °C tworzy się pod nimi poduszka gazowa, która uniemożliwia dociśnięcie klocków do tarczy hamulcowej. I to właśnie jest fading hamulców. Jak widzisz, jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, którego należy unikać. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z dalszej części naszego artykułu. 

Jak dochodzi do fadingu hamulców?

Wiesz już, że do tego zjawiska dochodzi, gdy temperatura w układzie hamulcowym jest za wysoka. Jednak warto też wiedzieć, jakie konkretnie sytuacje mogą się do tego przyczyniać. Pierwszą z nich jest zbyt agresywna jazda. Jeśli często hamujesz z bardzo dużych prędkości prawie do zera, to zwiększasz prawdopodobieństwo nagrzania się hamulców. A wtedy może dojść do zjawiska fadingu. 

Niebezpieczne jest też długie zjeżdżanie ze wzniesień. Częste hamowanie podczas zjeżdżania z góry zwiększa temperaturę w układzie hamulcowym tak samo, jak podczas agresywnej jazdy.

Ciężar samochodu również ma wpływ na działanie samochodu. O wiele trudniej jest wyhamować pojazd, jeśli jest on mocno obciążony. Oczywiście, na działanie układu hamulcowego ma też wpływ stan poszczególnych elementów. Jeśli klocki lub tarcze są mocno zniszczone to są bardziej podatne na przegrzanie. W takiej sytuacji również może dochodzić do zjawiska fadingu.  
     
 

Honda NSX na torze wyścigowym
599,00 zł
od 419,00 zł
Ferrari F430 jazda po torze
499,00 zł
od 424,00 zł
Jazda po torze Audi R8 V10 plus
599,00 zł
od 509,00 zł
Przód niebieskiego lamborghini
499,00 zł
od 424,00 zł
Jazda Ktm X-bow po torze
299,00 zł
od 254,00 zł
Autoprezent Nissan GTR biały
439,00 zł
od 373,00 zł

Jak uniknąć fadingu hamulców? 

Dbanie o hamulce jest ważne i to nie tylko przed długimi trasami. Warto na bieżąco monitorować stan całego układu, po to, żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego też regularnie wymieniaj elementy eksploatacyjne, takie jak np. klocki, tarcze oraz płyn hamulcowy.

Jednak na drodze również warto prowadzić samochód tak, żeby uniknąć fadingu. W tym celu przede wszystkim unikaj agresywnej jazdy, która mogłaby przegrzać układ. Podczas zjeżdżania z gór staraj się hamować silnikiem. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób oszczędzisz hamulce. Staraj się też nie przewozić zbędnych rzeczy w samochodzie, mniejsza masa auta nie będzie aż tak obciążać całego układu.

Hamulce BMW - fading hamulców co to jest

Fading hamulców może się też zdarzyć podczas używania nowych tarcz i klocków. Warto je dotrzeć po założeniu, po to, żeby te elementy szybciej się dopasowały. 

Te wszystkie wskazówki warto wziąć pod uwagę, żeby uniknąć niebezpiecznego zjawiska, jakim jest fading hamulców. Dzięki temu będziesz mógł się w pełni komfortowo poruszać po drodze. Natomiast jeśli chcesz spróbować swoich sił i postawić na dużą prędkość na asfalcie, wypróbuj tory wyścigowe dostępne na autoprezent.pl!


Zobacz inne aktualności