Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Jak dobrać opony do felgi?

Jak dobrać opony do felgi?

Opony to kluczowy element budowy pojazdu, ponieważ to one mają bezpośrednią styczność z nawierzchnią. Dlatego też warto o nie dbać i wymieniać, gdy tylko jest to potrzebne. Zastanawiasz się, jak dobrać opony do felgi? Postanowiliśmy zgłębić ten temat. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak to zrobić prawidłowo.

Rozmiar opony – co oznaczają poszczególne wartości?

Zanim przejdziemy do rozważania poszczególnych aspektów doboru felgi, warto uzupełnić swoją wiedzę na temat opon. Tylko dobrze dobrane ogumienie zapewnia odpowiednią przyczepność, co za tym idzie bezpieczeństwo na drodze. Rozmiar opony jest opisywany przez kilka wartości. Warto wiedzieć co oznacza każda z nich, dzięki temu dobierzesz prawidłowy model do Twojego pojazdu. 

Standardowo do opisania wielkości wykorzystywany jest taki format: 205/55/R16. Oczywiście wartości mogą być inne, jednak jest to powszechnie przyjęty schemat. Pierwsza liczba na oponie oznacza szerokość opony mierzoną w milimetrach od boku do boku. Na przykład, oznaczenie 205 oznacza, że opona ma szerokość 205 mm. 

Druga liczba to stosunek wysokości profilu opony do jej szerokości, wyrażony procentowo. Jeśli mamy oznaczenie 55, oznacza to, że wysokość opony stanowi 55% jej szerokości. Im niższa liczba, tym niższy i sztywniejszy profil opony. 

Trzecia wartość oznacza średnicę felgi, z którą opona ma być używana, podaną w calach. Na przykład, 16 oznacza, że opona jest przeznaczona na felgę o średnicy 16 cali. Warto zapamiętać te prawidłowości, wtedy nie pomylisz się podczas zakupu. Te wartości też są ważne, gdy zastanawiasz się jak dobierać opony do felg.

Pamiętaj, że zawsze należy wybierać opony zgodne z zaleceniami producenta pojazdu pod względem rozmiaru i specyfikacji. Nieodpowiednie opony mogą negatywnie wpłynąć na zachowanie pojazdu na drodze, zużycie paliwa i ogólne bezpieczeństwo jazdy.

Sprawdź też: Jak przygotować samochód na zimę?

Jak dobrać oponę do felg?

Źle dobrana felga do opony – jakie mogą być tego konsekwencje?

Skoro znasz już oznaczenia opon, to warto też przejść do konsekwencji złego doboru felgi. Niewłaściwie dobrany zestaw może prowadzić do szeregu problemów, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo, wydajność i komfort jazdy. Felgi o nieodpowiedniej średnicy mogą sprawić, że opony nie będą prawidłowo przylegać do drogi, co wpływa na stabilność i kontrolę nad pojazdem, szczególnie przy wyższych prędkościach i w trudnych warunkach drogowych.

Zbyt wąska lub zbyt szeroka felga może wpłynąć na nieprawidłowy rozkład ciśnienia. Poza tym, jeśli źle wybierzesz zestaw, to zwiększasz ryzyko uszkodzenia opon i felg. Niewłaściwie dobrane felgi mogą przyczyniać się do zwiększenia poziomu hałasu oraz wibracji w pojeździe, co bezpośrednio wpływa na komfort jazdy. 

Pamiętaj też, że nie wolno jeździć ze źle dobranymi kołami. Gdy podczas kontroli drogowej policjant zauważy nieprawidłowości, to może zatrzymać dowód rejestracyjny. Jeśli w trakcie przeglądu okresowego diagnosta zauważy nieprawidłowo dobrane felgi i koła, to najprawdopodobniej orzeknie, że pojazd nie spełnia wymogów technicznych i nie dopuści go do użytku na drogach.

Jak dobrać opony do felgi?

Wiesz już, że dobór rozmiaru opony do felgi jest kluczowym elementem, aby zapewnić bezpieczeństwo, prawidłową przyczepność i komfort jazdy. Odpowiednio dobrany zestaw gwarantuje, że pojazd będzie się zachowywał przewidywalnie w różnych warunkach drogowych, również podczas przejażdżki po torze

Jak dobrać opony do felgi? Kluczowa w tym aspekcie jest szerokość. Zbyt szeroka opona na wąskiej feldze może prowadzić do jej deformacji i utraty stabilności, natomiast zbyt wąska opona na szerokiej feldze może nie zapewniać wystarczającej przyczepności i być narażona na szybsze uszkodzenia. W odpowiednim doborze rozmiaru pomoże Ci tabela, którą przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

Szerokość opony (mm)

Sugerowana szerokość felgi (cale)

155

4,0-5,0

175

4,5-6,0

185

5,0-6,5

195

5,5-7,0

205

5,5-7,5

215

6,0-8,0

225

6,0-8,5

245

8,5-10,0

Podane wartości są przykładowymi dopasowaniami i mogą różnić się w zależności od marki i modelu opony oraz preferencji kierowcy. Zawsze należy również wziąć pod uwagę specyficzne zalecenia producenta pojazdu oraz opon. W razie wątpliwości najlepiej jest skonsultować się z fachowcem w serwisie.

 


Zobacz inne aktualności