Zgarnij dodatkowo 10% RABATU na przejazdy!
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Kategorie prawa jazdy w Polsce - poznaj je wszystkie

Kategorie prawa jazdy w Polsce - poznaj je wszystkie

Kategorie prawa jazdy w Polsce odzwierciedlają różnorodność pojazdów, jakimi możemy się poruszać po drogach. Znajomość tych kategorii to nie tylko wiedza teoretyczna, ale także praktyczne narzędzie, które określa nasze uprawnienia jako kierowców. W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje – warto je znać.

Jakie są kategorie prawa jazdy w Polsce?

W Polsce jest łącznie ich aż 16, z czego najpopularniejszymi są A, B i C. Warto pamiętać, że istnieją również liczne podkategorie oraz różnorodne uprawnienia dodatkowe, takie jak prowadzenie pojazdów z przyczepką. Poznaj wszystkie kategorie prawa jazdy, dzięki czemu będziesz mieć pełną wiedzę na temat dostępnych uprawnień. Zobacz też nasz artykuł o prędkości na drogach w Polsce.

Kategorie z grupy A

Przegląd uprawnień do prowadzenia pojazdów rozpoczynamy od kategorii z grupy A. Podstawowym dokumentem jest prawo jazdy kategorii AM, które pozwala na jazdę motorowerem, czterokołowcem lekkim (na przykład małym quadem), zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą, ale tylko na terenie Polski. O to uprawnienie można ubiegać się w wieku 14 lat.

Kategoria A1 to umożliwia kierowanie motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocą do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW oraz pojazdami z kategorii AM. Minimalny wiek, żeby uzyskać prawo jazdy A1 to 16 lat. Grupa A2 pozwala na kierowanie jednośladem, który spełnia wszystkie poniższe warunki: moc do 35 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg oraz nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla. Poza tym umożliwia kierowanie motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW. Minimalny wiek, który jest potrzebny, żeby uzyskać ten dokument to 18 lat.

W ramach pełnej kategorii A kierujący zyskuje uprawnienia do kierowania każdym motocyklem oraz pojazdem z kategorii AM. O ten dokument można się ubiegać w wieku 20 lat, jeśli masz już od dwóch lat prawo jazdy kategorii A2. Jeśli nie spełniasz tego warunku, to musisz mieć minimum 24 lata, żeby uzyskać dokument kategorii A.

Polecane produkty

Kategoria B

Kategoria B to najpopularniejsza grupa uprawnień. Umożliwia poruszanie się po drogach publicznych oraz skorzystanie z wyjątkowej możliwości, jaką jest jazda po torze. W ramach tej grupy można kierować samochodami osobowymi, quadami oraz motorowerami i motocyklami z grupy A1 w przypadku posiadania tego dokumentu przez 3 lata. Aby zyskać uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego w kategorii B, osoba musi ukończyć 18 lat. W ramach tej kategorii można zrobić uprawnienia B+E, która umożliwia kierowanie zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Prawo jazdy kategorii B1 pozwala na prowadzenie czterokołowców. W ramach tej grupy możliwe jest prowadzenie małego auta w silnik o pojemności mniejszej niż 50 cm3 i mocy nie większej niż 4kW. Masa samochodu bez obciążenia nie może przekraczać 400 kg dla aut do przewozu osób i 550 kg dla pojazdów przeznaczonych do transportu towarów.

Kategoria C

Kategoria C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Nie dotyczy prowadzenia autobusów, ale obejmuje ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne oraz zespoły takich pojazdów z przyczepami lekkimi. Do uzyskania tego uprawnienia trzeba mieć ukończone 18 lat. Do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t do 7,5 t, z wyjątkiem autobusu uprawnia kategoria C1. Do prowadzenia zespołu pojazdów złożonych z pojazdu z kategorii C i przyczepy potrzebne jest prawo jazdy kategorii C+E.

Kategoria D

Kategoria D prawa jazdy dotyczy osób, które chcą kierować autobusem, zespół pojazdów złożony z autobusu oraz z lekkiej przyczepy, pojazdów z kategorii AM oraz ciągnika rolniczego. Minimalny wiek wymagany do ubiegania się o dokument z tej kategorii do 24 lata. 

Kategoria T

Kategoria T dotyczy prawa jazdy uprawniającego do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Oprócz tego umożliwia prowadzenie zespołem pojazdów, złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami). Minimalny wiek potrzebny do uzyskania tego uprawnienia to 16 lat.

Kategorie prawa jazdy

Bezterminowe prawo jazdy – czy trzeba je wymienić?

Osoby posiadające bezterminowe prawo jazdy muszą pamiętać o konieczności jego wymiany. Wszyscy posiadacze takiego dokumentu muszą je wymienić do roku 2033. To oznacza, że choć taki dokument nie posiada wyznaczonej daty ważności, przewidziano termin, w którym traci on swoją ważność i konieczna jest jego wymiana.

Kategorie prawa jazdy w Polsce są dokładnie określone i regulowane przez prawo. Jeżeli planujesz rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, dobrze jest zastanowić się nad dostępnymi opcjami i dokładnie zapoznać się z uprawnieniami, jakie oferuje każda z kategorii.

 


Zobacz inne aktualności