Promocja na Dzień Ojca trwa jeszcze:
00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund

Jak przygotować samochód na zimę?

Jak przygotować samochód na zimę?

Zima to wyjątkowy czas dla każdego kierowcy. Mróz, śnieg i szybko zapadający zmrok – mówiąc ogółem, trudne warunki mogą stanowić wyzwanie nie tylko dla kierowców, ale także dla ich aut. Dlaczego warto i jak przygotować samochód na zimę? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego warto przygotować auto na zimę?

Zima to najtrudniejszy okres dla naszego samochodu. Jest on wystawiony na działanie mrozu, większej wilgoci, śniegu czy też soli. Są to czynniki, które mogą przysporzyć problemów z rozruchem silnika czy dostaniem się do wnętrza auta. Stąd też należy się odpowiednio przygotować na nadejście chłodnych dni. Prawidłowe przygotowanie auta do sezonu zimowego pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek i gwarantuje bezpieczne oraz komfortowe podróże. Wiedzą o tym zawodowcy, którzy na co dzień urządzają sobie przejażdżki po torze – powinieneś być tego świadomy i ty!

Przygotowanie samochodu na zimę w kilku prostych słowach

Pewnie doskonale znasz stwierdzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Z samochodem jest podobnie, warto wcześniej zadbać o niego, po to, żeby uniknąć przykrych konsekwencji. Szczególnie ważne jest to zimą. Więc gdy zbliża się jesień, to warto przystąpić do przystosowywania auta do niskich temperatur. Pomogą Ci w tym nasze wskazówki.

Wymień opony

Zimowe opony są kluczowym elementem, który zapewniają odpowiednią przyczepność na śliskich nawierzchniach. Nie warto czekać, aż śnieg spadnie, gdyż wtedy może być już za późno na zmiany. Pamiętaj, że koła to jedyny element auta, który ma bezpośrednią styczność z podłożem. Wysokiej klasy opony, które mają bieżnik w odpowiednim stanie, mogą uratować Ci życie na drodze. Dlatego też przez pierwszymi przymrozkami udaj się do warsztatu i wymień ogumienie.

Akumulator

Sprawdź akumulator

Akumulator to część pojazdu, który jest mocno narażony na uszkodzenie zimą. Niskie temperatury mogą osłabić jego wydajność. Warto więc sprawdzić jego stan przed nadejściem mrozów. W tym celu wykorzystaj odpowiedni miernik, a jeśli go nie masz, to stan naładowania akumulatora możesz sprawdzić w większości warsztatów. Gdy wynik nie jest optymalny, to zastanów się nad wymianą źródła zasilania w Twoim pojeździe. 

płyny ekspolatacyjne

Kontrola płynów eksploatacyjnych

Szczególnie ważny jest poziom i jakość płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy. Ten pierwszy z upływem czasu może tracić odporność na zamarzanie. A to może doprowadzić do uszkodzenia bloku silnika, co za tym idzie do poważnej naprawy. Jeśli chodzi o płyn do spryskiwaczy, to zimą warto dolać wariant zimowy. Wtedy będziesz mieć pewność, że skorzystasz z niego, gdy tylko to będzie potrzebne.

widoczność na drodze

Zadbaj o widoczność na drodze

Upewnij się, że są w dobrym stanie i nie zostawiają smug na szybie. Sprawne wycieraczki i spryskiwacze są niezbędne do tego, żeby zapewnić widoczność na drodze. Warto też sprawdzić stan świateł, w niskich temperaturach istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienie mgieł. Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo w tych warunkach, to włącz światła przeciwmgielne

karoseria na zime

Zabezpiecz karoserię

Sól i wilgoć mogą mocno nadwyrężyć stan Twojej karoserii. Dlatego też już jesienią warto dokładnie sprawdzić jej stan, najlepiej zrobić to korzystając z kanału w warsztacie. Korozja może mieć swoje ogniska w podwoziu i szybko rozprzestrzenić się widoczne elementy auta. Dlatego należy zdusić jej rozwój w zarodku. Aplikacja specjalnych preparatów może chronić lakier przed szkodliwym działaniem soli i wilgoci. 

Nie zapomnij też o zabezpieczeniu uszczelek oraz zamków. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z tym, żeby wejść do samochodu nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dodatkowo możesz zabezpieczyć swój pojazd, wybierając pokrowiec na samochód na zimę.

Przygotowanie samochodu na zimę nie jest trudne, ale wymaga pewnego zaangażowania. Dzięki temu auto będzie bezpieczne i sprawne przez cały sezon zimowy. Wiesz już jak przygotować samochód na zimę, więc do dzieła!

 


Zobacz inne aktualności